Świerszcz domowy (Acheta domesticus)

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
Acheta domesticus

Świerszcze mają co prawda skrzydła, ale rzadko latają.

Owady karmowe są podstawą diety mieszkańców terrariów, a wśród nich szczególną popularnością cieszą się świerszcze domowe. Są łatwe w pielęgnacji, bogate w składniki odżywcze i stymulują instynkt łowiecki gadów. Chcesz kupić lub hodować te owady w domu? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki.

Wygląd: Jak rozpoznać świerszcza?

Świerszcz domowy (Acheta domesticus) należy do rodziny świerszczowatych. Jego czułki są długie i podobnie jak wszystkie gatunki świerszczy ma zwartą budowę ciała, zaokrąglony kształt i długie, silne tylne odóża.

Występuje w kolorze żółto-zielonym, a na jego szyi i głowie widoczne są ciemne znaczenia. Z wyglądu przypomina konika polnego, różni się jednak od niego kolorem – koniki są bowiem zielone, a ich odnóża skoczne dużo wyraźniejsze.

Samce i samice mają nieco inną budowę: W tylnej części ciała samic znajduje się tak zwane pokładełko, służące do składania jaj w ziemi, za sprawą którego są około 15 milimetrów dłuższe niż samce, których długość ciała wynosi od 16 do 25 milimetrów. Samce z kolei można poznać po odgłosach, które wydają: Dojrzałe płciowo osobniki męskie znane są z głośnego cykania, które rozlega się późnym wieczorem i we wczesnych godzinach nocnych.

Czy świerszcze potrafią latać?

Chociaż mają cztery skrzydła, rzadko ich używają. Wolą biegać lub skakać – potrafią wyskoczyć na wysokość 30 centymetrów, a nawet wyżej. Skrzydła pierwszej pary tworzą aparat strydulacyjny. Samiec pociera nimi o siebie, aby zwabić samicę, co możemy usłyszeć w postaci wspomnianego, charakterystycznego cykania.

Występowanie: Jakie jest naturalne środowisko życia świerszczy?

Świerszcze występują na całym świecie i najlepiej czują się na terenach zamieszkałych przez człowieka, w pobliżu domów i mieszkań, czemu zawdzięczają drugi człon swojej nazwy. Zamiłowanie do ludzkich siedzib zawiera się również w ich łacińskiej nazwie, którą można przetłumaczyć jako „domowy śpiewak”.

Utrzymanie

Warunki utrzymania

Świerszcze można trzymać w akwariach lub faunariach, które zostały zaprojektowane specjalnie do hodowli owadów karmowych. Można je z łatwością z nich wyjąć, ale należy zwracać szczególną uwagę na szczelne zamknięcie pokrywy. W przeciwnym razie te zwinne, małe zwierzątka mogą się z nich wymknąć w mgnieniu oka. Aby jednak mimo zamknięcia powietrze mogło swobodnie cyrkulować, pojemniki takie muszą posiadać odpowiednie otwory, które można zabezpieczyć moskitierą, która zapobiegnie ucieczce owadów.

Świerszcze nie mają dużych wymagań pod względem oświetlenia, ale jeśli chodzi o warunki klimatyczne, to preferują temperaturę o wartości 25 stopni Celsjusza i niezbyt wysoką wilgotność powietrza. W nocy natomiast temperatura panująca w mieszkaniu będzie dla nich w sam raz.

Wskazówki dotyczące trzymania świerszczy w domu:

  • Nie trzymaj owadów w pudełku transportowym.
  • W przypadku 500 dorosłych osobników niezbędny będzie pojemnik o minimalnych wymiarach 50 x 30 x 30 centymetrów.
  • Należy go raz w tygodniu dokładnie wyczyścić. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i zapewnisz odpowiednią jakość pożywienia.
  • Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej sprawdzi się piasek lub wióry.
  • Ponadto, należy stworzyć kryjówki, np. z tekturowych rolek czy zmiętego papieru i ustawić miseczki z jedzeniem.
  • Ważne: Zaplanuj miejsce na składanie jaj.

Zbiegły świerszcz? Tak znajdziesz uciekiniera.

Świerszcze są bardzo żywiołowe i świetnie skaczą. Ponadto, głośnie cykanie samców może zburzyć spokój w domu. Dlatego podczas czyszczenia pojemnika, w którym przebywają lub gdy podajesz im pokarm zachowaj ostrożność.

Jeśli podczas tych czynności jakiś świerszcz się wymknie, możesz go odłowić z pomocą lepów, dwustronnej taśmy klejącej czy kawałków jabłka. Owady te są aktywne nocą – przy odrobinie szczęścia zauważysz zbiega, przeszukując podłogę z pomocą latarki.

Co jedzą świerszcze?

Świerszcze jedzą prawie wszystko, zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy. Pomimo tego, że są owadami karmowymi, również one potrzebują zbilansowanej diety, składającej się z suchego i mokrego pokarmu. Im lepszej jakości pokarm będą otrzymywały świerszcze, tym lepszym źródłem substancji odżywczych będą dla zwierząt terrariowych.

Jako suchy pokarm możesz podawać płatki owsiane lub kiełki pszenicy. Alternatywnie, w sklepach zoologicznych możesz kupić specjalny pokarm dla świerszczy. Mokrym pokarmem mogą być owoce i warzywa, takie jak jabłka, ogórki czy marchewki, które dodatkowo dostarczą im niezbędnych płynów. Świerszcze nie odmówią także ziół, na przykład mniszka lekarskiego.

Z reguły wystarczy karmić je co dwa, do trzech dni. Resztki pożywienia nie powinny zbyt długo pozostawać w pojemniku – w przypadku tych owadów higiena także jest ważna.

Hodowla

Hodowla świerszczy domowych: Co warto wiedzieć?

Hodowla tych owadów nie będzie stanowiła problemu nawet dla początkujących. Rozmnażają się one cały rok. W pełni rozwinięte samice żyją około dziesięciu tygodni i w tym czasie składają od 200 do 300 białych, wąskich jaj o długości około dwóch milimetrów.

Jak przebiega rozmnażanie?

  • Po kopulacji samica składa jaja w podłożu. Mogą nim być wilgotne resztki warzyw, trociny czy ziemia uprawna w przygotowanych pojemnikach do składania jaj, np. puszkach o długości dziesięciu centymetrów oraz wysokości i szerokości od pięciu do sześciu centymetrów.
  • Po około tygodniu jaja należy przenieść do pojemnika hodowlanego. Powinien on być tej samej wielkości, co pojemnik, w którym trzymane są owady i podobnie jak on wyłożony piaskiem. W nim również powinny znajdować się kryjówki. Pojemnik z jajami musi być stale wilgotny.
  • W zależności od temperatury otoczenia, po około od 10 do 54 dniach z jaj wykluwają się larwy. Ich dojrzewanie przebiega najszybciej w temperaturze 35 stopni Celsjusza, a najwolniej w temperaturze do 16 stopni.
  • W kolejnych od 10 do 35 tygodniach larwy linieją około dziesięć razy. Oprócz temperatury, na ich rozwój wpływ mają również żywienie i pielęgnacja.
  • Kolejnym etapem jest stadium dorosłe. Świerszcze są wówczas dojrzałe płciowo i gotowe do rozmnażania.

Pokarm dla gadów

Karmienie świerszczami: Uczta dla owadożernych

Świerszcze domowe są smacznym, bogatym w witaminy i minerały kąskiem dla wszystkich zwierząt owadożernych. Nawet mniejsze gady lubią łapać żywe świerszcze. Nie należy ich jednak podawać gadom codziennie, ponieważ mają niższe zapotrzebowanie energetyczne niż ssaki, dlatego też niezjedzony żywy pokarm trzeba na bieżąco usuwać z terrarium.

Wskazówka: Aby zapobiec ucieczce tych sprytnych owadów, około pół godziny przed ich podaniem jako pokarm warto je schłodzić. Staną się wówczas ospałe i łatwiejsze w obsłudze.

Jak zadbać o mieszkańców terrariów i odpowiednio je odżywiać dowiesz się w magazynie zooplus.

Zakup

Zakup świerszczy: Alternatywa dla zabieganych

Wolisz kupić świerszcze niż samodzielnie je hodować? Bez większych problemów znajdziesz je w sklepie zoologicznym lub Internecie. W zależności od zapotrzebowania i apetytu Twoich mieszkańców terrarium, możesz wybierać spośród owadów w różnych rozmiarach i stadiach rozwoju.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Świerszcze domowe są popularnymi owadami karmowymi, ale przede wszystkim są żywymi stworzeniami. Dlatego należy kupować je wyłącznie z kontrolowanych hodowli, gdzie trzymane są zgodnie z zasadami właściwymi dla gatunku. Kupując je w sieci, zwróć uwagę na sposób wysyłki.

Zazwyczaj dostarczane są w plastikowych pudełkach, jednak ze względu na małe rozmiary na dłuższą metę nie są one dla owadów odpowiednie.

Podsumowanie: Wysokiej jakości owady karmowe dla Twoich mieszkańców terrarium

Świerszcze domowe są popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i właścicieli terrariów. Właściwie hodowane stanowią wysokiej jakości pożywienie dla zwierząt terrariowych. Są bowiem bogate w składniki odżywcze i witaminy. Opieka nad nimi jest co prawda nieco czasochłonna, ale w rzeczywistości nieskomplikowana i pozwala na samodzielne hodowanie zdrowego, żywego pokarmu, który można zawsze podawać zwierzętom w świeżej postaci.


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane