Pyton królewski
© Agus / stock.adobe.com
Pyton królewski cieszy się dużą popularnością wśród miłośników węży – i nie bez powodu. Jest bowiem spokojny i łagodny, ale mimo tego powinien trafić w doświadczone ręce. Jakie wymagania dotyczące warunków utrzymania należy mu zapewnić dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Spis treści
- Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi charakteryzuje się pyton królewski?
- Zachowanie: Gady wrażliwe na klimat
- Czy pyton królewski jest niebezpieczny dla człowieka?
- Utrzymanie: Czy pyton królewski jest odpowiedni dla początkujących?
- Żywienie: Co je pyton królewski?
- Pielęgnacja: Czy pyton królewski jest łatwy w pielęgnacji?
- Hodowla: Czy jest wymagająca?
- Zdrowie: Jaka jest średnia długość życia pytona królewskiego?
- Pochodzenie: Jakie jest naturalne środowisko pytona królewskiego?
- Zakup: Ile kosztuje pyton królewski?
- Charakterystyka pytona królewskiego
Wygląd: Jakimi cechami zewnętrznymi charakteryzuje się pyton królewski?
Pyton królewski (Python regius) to prawdziwy atleta – składa się niemal w całości wyłącznie z mięśni. Jego głowa jest dość szeroka, a szyja stosunkowo wąska.
Jaką wielkość osiąga pyton królewski?
Chociaż gada tego zaliczamy do węży olbrzymich, nie jest on największym przedstawicielem tej grupy. Dorasta zazwyczaj jedynie do 1,3 metra długości, a samice są nieco cięższe niż samce i ważą od 1,3 do 1,7 kilograma.
Warto wiedzieć: Rekord wielkości w przypadku pytona królewskiego wynosi 2,25 metra.
W jakich kolorach występuje?
Wygląd i ubarwienie pytona królewskiego mogą się różnić w zależności od zwierzęcia. Podczas gdy ich górna część ciała jest zwykle ciemnobrązowa lub czarna, brzuch jest biały.
Typowe dla tego węża są jasnobrązowe lub żółtawe plamy z ciemnym wypełnieniem, biegnące wzdłuż boku lub grzbietu.
Różnicowanie płci: Samiec czy samica?
Samce i samice prawie nie różnią się od siebie wyglądem, dlatego rozróżnienie płci gołym okiem jest niemożliwe.
Zachowanie: Gady wrażliwe na klimat
Pyton królewski jest aktywny po zmierzchu i w nocy, a w dzień odpoczywa zagrzebany w norach. Oprócz pory dnia, na jego aktywność mają również wpływ pory roku. Jest zdecydowanie bardziej aktywny w porze deszczowej, również w ciągu dnia.
Zwinny łowca
Chociaż pyton królewski potrafi się wspinać, najczęściej pozostaje na ziemi, gdzie poszukuje swoich ofiar.
Młode i lżejsze osobniki czasami wspinają się na drzewa w pogoni za ptakami i nietoperzami.
Jak często pyton królewski zrzuca skórę?
Podobnie jak wszystkie węże, również pyton królewski w miarę wzrostu linieje, aby dostosować swoją „zewnętrzną powłokę” do zmieniających się wymiarów ciała.
Młode pytony zrzucają skórę co cztery do sześciu tygodni. Starsze zwierzęta nie rosną już tak szybko i linieją zaledwie raz do trzech razy w roku.
Czy pyton królewski jest niebezpieczny dla człowieka?
Chociaż pyton królewski jest ogólnie uważany za spokojnego i łagodnego węża, w kontakcie z nim należy zawsze zachować ostrożność i rozwagę. W przeciwnym razie można go przestraszyć lub zirytować, a jego ugryzienie może być bardzo bolesne i grozić poważną infekcją.
Czy pyton królewski jest jadowity?
Nie, gatunek ten nie jest jadowity. Zabija swoje ofiary, dusząc je, a jeśli czuje się zagrożony, zwija się w kłębek, chowając głowę w splotach swojego ciała, za sprawą czego określany jest również mianem „ball python”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pyton kulkowy”.
Utrzymanie: Czy pyton królewski jest odpowiedni dla początkujących?
Hodowla egzotycznych zwierząt takich jak pyton królewski zawsze stanowi pewne wyzwanie. Nietrudno u niego o choroby czy zaburzenia behawioralne, jeśli trzymany jest w nieodpowiednich warunkach – za małym terrarium czy niewłaściwych temperaturach.
Dlatego przed zakupem tego płochliwego i wrażliwego na stres gada należy dokształcić się w zakresie jego potrzeb i wymagań. Zdecydowanie nie jest to zwierzak dla początkujących terrarystów.
Pojedynczo czy w grupie?
Pyton królewski jest z natury samotnikiem. Właśnie z tego powodu zaleca się trzymanie go samego. Kilka zwierząt w jednym terrarium czy nawet kontakt z innymi zwierzętami może być niebezpieczny zarówno dla samego węża, jak i innych jego mieszkańców.
Wielkość terrarium
Minimalna wielkość terrarium powinna wynosić 2 x 1 x 1,5 (długość x głębokość x wielkość) metrów. Chociaż pyton królewski nie należy do szczególnie ruchliwych zwierząt, potrzebuje przestrzeni i jak najwierniejszego odwzorowania jego naturalnych warunków życia.
Aranżacja terrarium
Aby móc wieść spokojne życie zwierzęcia domowego, pyton królewski musi mieć zapewnione kryjówki w postaci odwróconych glinianych misek lub naczyń. W terrarium nie może również zabraknąć gałęzi i kamieni, które wąż ten chętnie wykorzystuje do wspinaczki, a także odpowiedniej wielkości zbiornika z wodą oraz obowiązkowo mchu torfowca. Warto również pomyśleć o bujnej roślinności, która zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.
Podłoże
Jako podłoża możemy użyć chłonnego materiału w postaci odpowiedniej ściółki lub wiórów drewnianych. Na brzegach podłoże należy zwilżać, dbając o to, aby nie tworzyły się zastoiska wody oraz aby nie zbierał się kurz. Wszelkie substancje chemiczne są w terrarium absolutnie zabronione.
Idealny klimat
Aby stworzyć klimat, w którym pyton królewski będzie czuł się komfortowo, należy przestrzegać następujących wartości:
- Temperatura: W ciągu dnia temperatura powinna wynosić od 26 do 29 stopni Celsjusza, przy czym niektóre miejsca muszą być cieplejsze, z temperaturą wynoszącą 31–35 stopni Celsjusza. W nocy temperaturę trzeba obniżyć do około 25 stopni Celsjusza.
- Oświetlenie: W ciągu dnia światło powinno świecić w terrarium przez dwanaście godzin. W nocy natomiast powinna w nim panować ciemność, aby wąż mógł zachować właściwy mu rytm dobowy.
- Wilgotność powietrza: W ciągu dnia wilgotność powietrza powinna mieścić się w granicach 60–80 procent, podczas gdy w ciągu nocy wzrastać do 90 procent.
Żywienie: Co je pyton królewski?
Węże nie jedzą gotowego pokarmu, ale zwierzęta, takie jak martwe myszy czy szczury. Można też używać pokarmu mrożonego, który przed podaniem ogrzewamy w kąpieli wodnej do około 37 stopni Celsjusza.
Pytony chętnie jedzą również pisklęta, chociaż musimy zdawać sobie sprawę, że ich spożycie może powodować nieprzyjemny zapach ich odchodów.
Jak często należy karmić pytona królewskiego?
Większość węży nie ma potrzeby codziennego jedzenia. Młodym pytonom w zupełności wystarczy jedna mysz w tygodniu, a dorosłym dwa do trzech zwierząt co dwa do trzech tygodni.
Nagła odmowa przyjmowania pokarmu
Czasami zdarza się, że pyton królewski odmawia jedzenia. Może to mieć kilka przyczyn:
- zbliżająca się wylinka
- zmiana diety
- choroby i stres
Jeśli Twój podopieczny nie chce jeść przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze specjalizującym się w wężach lekarzem weterynarii.
Pielęgnacja: Czy pyton królewski jest łatwy w pielęgnacji?
Węże co prawda nie należą do zwierząt szczególnie aktywnych, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy na przykład codziennie zmieniać wodę w terrarium i usuwać z niego niezjedzone zwierzęta lub resztki jedzenia.
Konieczne jest również jak najszybsze pozbywanie się odchodów.
Czyszczenie terrarium
Terrarium należy gruntownie czyścić przynajmniej dwa razy w roku – całkowicie wymienić podłoże i przepłukać terrarium ciepłą wodą.
Hodowla: Czy jest wymagająca?
Hodowla pytonów królewskich nie jest zadaniem dla początkujących, wymaga bowiem dużej wiedzy, przestrzeni i nakładów finansowych.
Ponieważ węże olbrzymie trafiają coraz częściej do schronisk dla zwierząt, towarzystwa opieki nad zwierzętami nie zalecają dalszego ich rozmnażania w warunkach domowych.
Wymagania dotyczące rozmnażania
To, czy między samicą i samcem dojdzie do kopulacji zależy od różnych czynników, takich jak temperatura otoczenia, ale także ich kondycja fizyczna, ponieważ samice powinny dysponować odpowiednim zapasem tkanki tłuszczowej.
Rozmnażanie
Węże osiągają dojrzałość płciową w wieku około dwóch lat. Po kopulacji samica stopniowo przestaje jeść, a średnio po 130 dniach składa od pięciu do sześciu jaj. Po kolejnych 50–80 dniach z jaj wykluwają się młode.
Zdrowie: Jaka jest średnia długość życia pytona królewskiego?
Pyton królewski żyje długo – średnia długość jego życia to około 20 lat, a według doniesień istniał osobnik, który dożył wieku 47 lat. Warto o tym pomyśleć, decydując się na zakup tego gada.
Typowe choroby
Niewłaściwe warunki utrzymania i żywienie to najczęstsze powody pojawiania się chorób u pytonów królewskich. Nieodpowiednie warunki klimatyczne w terrarium powodują na przykład problemy z oddychaniem.
Mogą zdarzyć się także infekcje grzybicze lub inwazje pasożytów.
Uwaga: Węże mogą przenosić choroby (np. salmonellozę) na ludzi. Dlatego w kontakcie z nimi należy pamiętać o zachowaniu należytej higieny.
Pochodzenie: Jakie jest naturalne środowisko pytona królewskiego?
W naturze węże te żyją w bardzo zróżnicowanym środowisku, które rozciąga się na różnych obszarach Afryki Środkowej i Zachodniej. Są to nie tylko tropikalne lasy deszczowe, ale również obszary rolnicze i sawanny.
Schronienie znajdują zwykle w norach termitów, gdzie panują stałe temperatury.
Zakup: Ile kosztuje pyton królewski?
Ceny tych węży mogą się różnić w zależności na przykład od wieku czy płci, ale na pewno musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Szczególnie rzadkie odmiany mogą natomiast kosztować znacznie więcej.
Gdzie można kupić pytona królewskiego?
Obecnie węże te można znaleźć w schroniskach dla zwierząt oraz oczywiście u oficjalnych hodowców.
Nie zaleca się natomiast zakupu przez Internet. Istnieje tam bowiem wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują chore zwierzęta.
Sytuacja prawna
Węże to egzotyczne zwierzęta objęte ochroną zgodnie z przepisami Unii Europejskiej oraz międzynarodową konwencją CITES. Zanim więc zdecydujemy się na ich zakup, musimy dowiedzieć się, jakie regulacje obowiązują w naszym miejscu zamieszkania. Jeśli chodzi o pytona królewskiego, to wymagana jest jego rejestracja w urzędzie oraz uzyskanie od sprzedawcy zaświadczenia o jego pochodzeniu.
Charakterystyka pytona królewskiego
Długość ciała: | średnio 1,3 m |
Waga: | od 1,3 do 1,7 kg |
Długość życia: | przeciętnie 20 lat |
Wielkość terrarium: | co najmniej 2 x 1 x 1,5 m (dł. x gł. x wys.) |
Utrzymanie: | pojedynczo |
Temperatura: | 26–29°C (w ciągu dnia) z wyspami ciepła o wyższej temperaturze, 25°C (w nocy) |
Wyspa ciepła: | 30°C |
Wilgotność powietrza: | 60–80% (w dzień), 90% (w nocy) |
Podłoże: | ściółka i wióry |
Wyposażenie: | nory, gałęzie, rośliny, zbiornik z wodą |
Żywienie: | martwe myszy i szczury |
Pochodzenie/występowanie: | Afryka Środkowa i Zachodnia |
Siedlisko: | zróżnicowane |
Trudność w utrzymaniu: | nie dla początkujących |