Ptasznik goliat (Theraphosa blondi)
© Charles Galea Bonavia/Wirestock / stock.adobe.com
Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) zawdzięcza swoją nazwę imponującemu wyglądowi: Jest największym ptasznikiem na świecie. Ale czy jest w związku z tym niebezpieczny i jakie warunki należy mu zapewnić, chcąc trzymać go w domowym terrarium?
Spis treści
- Charakterystyka ptasznika goliata
- Wygląd: Cechy zewnętrzne ptasznika goliata
- Zachowanie: Kopiący nory mieszkańcy podłoża
- Utrzymanie ptasznika goliata: Nie dla początkujących
- Żywienie: Co je ptasznik goliat?
- Pielęgnacja: Czy ptasznik goliat jest łatwy w pielęgnacji?
- Rozmnażanie: Czy możliwa jest hodowla ptasznika goliata w warunkach domowych?
- Zdrowie: Jaka jest średnia długość życia ptasznika giganta?
- Pochodzenie: Jakie jest naturalne środowisko życia ptasznika goliata?
- Zakup ptasznika goliata: Na co należy zwrócić uwagę?
Charakterystyka ptasznika goliata
Nazwa: | Ptasznik goliat (Theraphosa blondi), zwany również ptasznikiem gigantem |
Pochodzenie/występowanie: | Ameryka Południowa |
Wielkość: | do 12 cm długości, rozstaw odnóży do 30 cm |
Długość życia: | 12 do 15 lat (samice), ok. roku (samce) |
Wielkość terrarium: | 40 x 60 cm powierzchnia podstawy |
Utrzymanie: | pojedynczo |
Temperatura: | 20 do 23°C (w ciągu dnia), 17 do 18°C (w nocy) |
Wilgotność powietrza: | 80 do 90%, bez dodatkowego zraszania |
Podłoże: | duży udział gliny |
Wyposażenie: | kora drzewna, miska z wodą |
Żywienie: | owady, małe kręgowce |
Trudność w utrzymaniu: | stosunkowo agresywny gatunek, nie nadaje się dla początkujących |
Wygląd: Cechy zewnętrzne ptasznika goliata
Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) zwany również ptasznikiem gigantem, jest największym przedstawicielem grupy ptaszników.
Widać to między innymi w rozstawie odnóży, który może wynosić nawet 30 centymetrów. Ze względu na swoje gabaryty, pająki te mają również pokaźne pazury jadowe, które mogą mierzyć nawet do 2,5 centymetra.
Wielkość ptasznika giganta
Podobnie jak w przypadku wielu innych gatunków pająków, samice ptasznika goliata są wyraźnie większe i cięższe niż samce. Osiągają długość ciała do dwunastu centymetrów i ważą około 170 gramów.
Warto wiedzieć: Ze względu na swoje rozmiary, ptasznik goliat trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy ptasznik na świecie.
W jakich kolorach występują?
Dorosły Theraphosa blondi ma ciemny kolor – od kawowego brązu do czarnego. Młode zwierzęta można natomiast rozpoznać po szarym do zielonkawego kolorze, który pozostaje z nimi aż do ósmego linienia.
Zachowanie: Kopiący nory mieszkańcy podłoża
W porze suchej ptasznik goliat przebywa w norach, które sam wykopuje. W porze deszczowej natomiast, która trwa od maja do listopada, jego zachowanie zmienia się. Duże ilości spadającego deszczu zalewają jego nory, w związku z czym musi wówczas opuścić swoje dotychczasowe schronienie i przenieść się na wyżej położone tereny.
Wie, jak się bronić
Jeśli pająk ten czuje się zagrożony, nie zastanawia się długo nad użyciem swojej niezawodnej broni. W pierwszej kolejności wydaje dźwięk ostrzegawczy w postaci głośnego syczenia.
Jeśli to nie zniechęci wroga, przechodzi do następnego kroku, w którym straszy go kłującymi włoskami i groźnie tupie odnóżami. Jeśli i to nie poskutkuje, ptasznik goliat przechodzi do bezpośredniej ofensywy i ukąszenia.
Czy ptasznik goliat jest niebezpieczny?
W porównaniu do innych gatunków ptaszników, Theraphosa blondi jest dość agresywny i niedoświadczone osoby mogą mieć problem z oszacowaniem zagrożenia.
Chociaż posiada on zęby jadowe, to większy problem stanowi sama rana po ugryzieniu. Ze względu bowiem na duże pazury jadowe jest zawsze głęboka i bardzo bolesna.
Utrzymanie ptasznika goliata: Nie dla początkujących
W naturze ptasznik gigant jest samotnikiem, dlatego również w domowych warunkach nie powinien mieć wokół siebie towarzystwa. W przeciwnym razie pająki mogą się nawzajem atakować.
Terrarium
Ponieważ w zwykłym terrarium ze szczelinami wentylacyjnymi ptasznik gigant mógłby zranić swoje odnóża, zamiast niego należy wybrać terrarium wykonane ze szkła.
Wielkość terrarium
Minimalna powierzchnia terrarium dla ptasznika giganta wynosi 60 na 40 centymetrów, a wysokość od 30 do 40 centymetrów.
Wyposażenie
Jako że ten gatunek ptasznika większość czasu spędza na ziemi, nie ma konieczności wyposażania terrarium w miejsca do wspinaczki. W zupełności wystarczy kilka sztuk różnej wielkości kory drzewnej, która będzie pełniła funkcję kryjówki. W terrarium nie może także zabraknąć miski z wodą do kąpieli.
Podłoże
Ptasznik gigant ma w zwyczaju kopanie nor, podłoże musi więc mieć wysokość co najmniej 15 centymetrów. W roli podłoża sprawdzi się nienawożona ziemia doniczkowa z dużą ilością gliny.
Idealny klimat
Aby warunki w terrarium były możliwie jak najbardziej zbliżone do tych, które panują w lesie deszczowym, należy przestrzegać poniższych zasad:
- Temperatura: Idealna wartość temperatury w ciągu dnia wynosi od 20 do 23 stopni Celsjusza. W nocy powinna spadać natomiast do około 17–18 stopni Celsjusza.
- Wilgotność powietrza: Wilgotność w terrarium powinna mieścić się w zakresie 80–90 procent, przy czym należy uważać, aby podłoże i nory nie były zbyt wilgotne, ponieważ pająki te nie tolerują zalewania wodą.
Żywienie: Co je ptasznik goliat?
Młode ptaszniki giganty żywią się głównie owadami, takimi jak świerszcze czy koniki polne. Większe osobniki (przede wszystkim samice) żywią się większymi ofiarami, np. karaluchami, karaczanami czy małymi kręgowcami (żabami, myszami i szczurami).
Jak wygląda karmienie ptasznika goliata?
Ptaszniki polują na swoje ofiary w nocy, po zastawieniu na nie zasadzki. Dlatego zazwyczaj umieszcza się je w terrarium za pomocą pęsety i czeka, aż pająk je zaatakuje.
Jak często należy karmić ptasznika goliata?
Z reguły pająki te nie jedzą codziennie. Mogą natomiast nie jeść przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Warto więc na początku uważnie poobserwować naszego podopiecznego, aby poznać jego upodobania. Jeśli po dwóch dniach ofiary pozostaną niezjedzone, będzie to oznaczało, że pająk nie jest głodny.
Młode zwierzęta mają większy apetyt i jedzą średnio dwa razy w tygodniu.
Pielęgnacja: Czy ptasznik goliat jest łatwy w pielęgnacji?
Aby utrzymać czystość w terrarium i pająka w dobrym zdrowiu, niezjedzone resztki pokarmu należy codziennie usuwać. Zaleca się również codzienne wymienianie wody, aby zapewnić jej dobrą jakość.
Jeśli terrarium jest mocno zabrudzone, szyby można od czasu do czasu wyczyścić bieżącą wodą. Nie należy jednak używać do tego żadnych środków czyszczących, aby nie wprowadzać do zbiornika szkodliwych substancji.
Rozmnażanie: Czy możliwa jest hodowla ptasznika goliata w warunkach domowych?
Tak, rozmnażanie tych pająków jest możliwe w niewoli. Ponieważ jednak sprawdzą się wyłącznie w rękach bardzo doświadczonych opiekunów, ich hodowla powinna być powierzania specjalistom.
Zdrowie: Jaka jest średnia długość życia ptasznika giganta?
To, jak długo będzie żył ten pająk zależy przede wszystkim od płci. Podczas gdy w niewoli samce żyją z reguły nie dłużej niż rok, samice mogą dożywać nawet 12–15 lat.
Typowe choroby
W niewoli zwierzęta te najczęściej chorują w wyniku niewłaściwych warunków utrzymania czy żywienia. Na szczycie listy najbardziej powszechnych chorób u ptaszników znajdują się problemy oddechowe oraz różnego rodzaju infekcje bakteryjne, grzybicze czy pasożytnicze.
Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących warunków utrzymania i niezwlekanie z konsultacją ze specjalizującym się w pająkach lekarzem weterynarii w momencie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Pochodzenie: Jakie jest naturalne środowisko życia ptasznika goliata?
Ojczyzną ptasznika giganta są lasy tropikalne położone między Brazylią, Gujaną i Surinamem, gdzie ze względu na upodobanie wilgoci, preferuje obszary w pobliżu zbiorników wodnych.
Czy ptasznik goliat jest gatunkiem zagrożonym?
Według stanu z marca 2023, Theraphosa blondi nie został umieszczony w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).
Zakup ptasznika goliata: Na co należy zwrócić uwagę?
Ponieważ status ochrony egzotycznych zwierząt takich jak ptasznik goliat może różnić się w zależności od czasu i miejsca, przed jego zakupem należy zapoznać się z aktualnymi przepisami. Zazwyczaj wymagane jest świadectwo pochodzenia, które potwierdzi, że dokonaliśmy zgodnego z prawem zakupu.
W niektórych przypadkach konieczne jest również zarejestrowanie zwierzęcia w odpowiednim urzędzie.
Ile kosztuje ptasznik goliat?
Ceny ptaszników gigantów zależą od płci, wieku i pochodzenia i zaczynają się od ok. 300 złotych, ale wraz ze zmieniającą się podażą i popytem mogą być znacznie wyższe.