Agama brodata

agama brodata w terrarium

Agamy brodate są bardzo popularne wśród miłośników terrariów, ponieważ nie tylko wyglądają fascynująco, ale przy odrobinie wyczucia mogą również stać się szczególnie ufne, a nawet oswojone. Nawet początkujący terraryści mogą zacząć od hodowania agam brodatych. Dowiedz się wcześniej o różnych gatunkach i wymaganiach dotyczących hodowli tych minidinozaurów z Australii.

Czym są agamy brodate?

Agamy brodate to aktywne w ciągu dnia jaszczurki należące do gromady gadów. Istnieje osiem uznanych gatunków, z których najbardziej popularnymi w terrarystyce są agama brodata oraz agama brodata karłowata.

Jakie są gatunki agam brodatych?

  • agama brodata Kimberley (Pogona microlepidota), Północno-Zachodnia Australia
  • mała agama brodata (Pogona minima), Australia Zachodnia
  • agama brodata Mitchelli (Pogona mitchelli), Północno-Zachodnia Australia
  • agama brodata Nullarbor (Pogona nullarbor), Nizina Nullarbor w Południowo-Środkowej Australii
  • agama brodata wschodnia (Pogona barbata), Australia Wschodnia
  • agama brodata (Pogona vitticeps), Australia Środkowa i Południowa
  • agama brodata zachodnia (Pogona minor), Australia Zachodnia i Środkowa
  • agama brodata karłowata (Pogona henrylawsoni), Północno-Wschodnia i Środkowa Australia

Gdzie żyją agamy brodate?

Agamy brodate żyją, w zależności od gatunku, na całym kontynencie australijskim. Ich siedliskiem jest australijskie odludzie – nie można ich znaleźć na wilgotnej północy, na skrajnym południowym wschodzie i południowym zachodzie oraz na Tasmanii. Zamieszkują więc tylko suche, jałowe siedliska, takie jak stepy, półpustynie i suche lasy z niewielką roślinnością.

Jak wyglądają agamy brodate?

To małe smoki, dinozaury, czy mityczne stworzenia? Bez względu na gatunek zwierzęcia: Dzięki długiemu ogonowi, kolczastym łuskom i okazałej brodzie na gardle zwierzęta są po prostu fascynujące dla wszystkich miłośników gadów.

Typowa broda jest znakiem rozpoznawczym agam brodatych. Zwierzęta zawdzięczają jej również swoją nazwę. W przypadku niebezpieczeństwa agamy brodate mogą unieść kolczaste gardło w imponujący wachlarz, którym lubią odstraszać wrogów. Ponadto rząd kolców biegnie wzdłuż boków, a drugi u podstawy głowy. W ten sposób pokonują każdego wroga.

Głowa ma kształt trójkątny. Z każdej strony znajduje się również owalny otwór. Jest to narząd słuchu agam brodatych. Trzecie oko, tak zwany narząd ciemieniowy, za pomocą którego można dostrzec różnice w jasności, znajduje się na sklepieniu czaszki jaszczurki.

Agamy brodate mają szczególnie grubą skórę, pokrytą mocną warstwą łusek. Dzięki temu agama brodata jest optymalnie chroniony przed promieniami UV, urazami i utratą płynów – idealnie do życia na australijskim odludziu!

Dzięki podstawowym kolorom szarym, beżowym i brązowo-czerwonym agamy brodate dostosowują się optycznie do spektrum kolorów ich australijskiego środowiska i idealnie kamuflują się przed wrogami. W zależności od potrzeby mogą one zmieniać swój kolor. Jeśli nagrzewają się na słońcu, zabarwiają się na czarno, aby lepiej wchłaniać ciepło. Z przypadku drożącego im przegrzania przechodzą na jasne, błyszczące odcienie, które lepiej odbijają promienie słoneczne.

Jak odróżnić samca od samicy?

Na pierwszy rzut oka możesz nie wiedzieć, czy masz do czynienia z samcem czy samicą. Ale jeśli spojrzysz na podstawę ogona zwierząt, możesz odkryć dwie kieszenie za kloaką u dorosłych samców, w których znajdują się ich sparowane organy godowe. Ponadto samce mają widoczne gruczoły na podudziach tylnych łap, tzw. pory udowe.

Czym charakteryzuje się agama brodata?

Czy chciałbyś zwierzę terrarium, które można nie tylko obserwować, ale także daje się wziąć na rękę? W takim razie agamy brodate mogą być odpowiednim gadem do Twojego terrarium. Agamy brodate mogą być bowiem bardzo ufne i wydają się naprawdę cieszyć bliskością swojego opiekuna. W porównaniu z przedstawicielami tego gatunku zachowanie jaszczurek australijskich jest jednak zupełnie odwrotne: Agamy brodate są samotnikami, które agresywnie bronią swojego terytorium przed intruzami. Szukają partnera tylko w okresie godowym. Jeśli spotkają się dwie agamy brodate, porozumiewają się za pomocą języka ciała. Zwierzęta sygnalizują swoją dominację szybkim kiwaniem głowami, otwieraniem pysków i machaniem ogonami. Często dochodzi do walk o władzę.

Agamy brodate mają silne, muskularne nogi, dzięki którym potrafią szybko biegać, a tym samym być szczególnie dobrymi i zręcznymi myśliwymi. Jak wszystkie gady, aktywne w ciągu dnia agamy brodate są zmiennocieplne, nie potrafią więc utrzymać stałej temperatury ciała. Dlatego też lubią regularnie ogrzewać się w słońcu. Przy dobrej pielęgnacji możesz cieszyć się swoją agamą brodatą przez najbliższe 10 do 15 lat.

Kiedy agamy brodate zapadają w stan hibernacji?

Zimą agamy brodate zapadają w stan hibernacji przez dwa do trzech miesięcy. W tym czasie metabolizm agam zwalnia, a zwierzęta wycofują się, by odpocząć. Pozwól swojej agamie brodatej na naturalny zimowy odpoczynek również w terrarium i podejmij odpowiednie środki ostrożności:

  • czas trwania zimowego odpoczynku 2 do 3 miesięcy
  • początek listopada lub grudnia
  • obniżenie temperatury do 18°C w ciągu 3 tygodni
  • ograniczenie oświetlenia do 7–8 godzin dziennie, później całkowite wyłączenie
  • zmniejszenie ilości pokarmu, przerwać karmienie na 1 tydzień przed hibernacją
  • zapewnić zwierzęciu wodę do picia
  • przez 3 tygodnie powoli zwiększać temperaturę i światło

Kiedy agamy brodate składają jaja?

Agamy brodate osiągają dojrzałość płciową w wieku dwóch lat. Ciężarne samice zakopują jaja w lekko wilgotnym piasku – od 5 do 30 jaj w zależności od gatunku agamy. Do hodowli w terrarium należy następnie ostrożnie wykopać jaja i umieścić je w wylęgarni z odpowiednim podłożem. Przy dziennej temperaturze 26–29 stopni Celsjusza młode wykluwają się po 50–70 dniach.

Jak należy hodować agamy brodate?

Agamy brodate są samotnikami. Trzymanie ich samych w terrarium jest zatem właściwe dla gatunku. Jeśli chcesz mieć grupę agam brodatych, powinieneś trzymać wyłącznie jednego samca w terrarium. Ponadto zalecamy hodowlę w grupie tylko mniej agresywnych gatunków, takich jak agama brodata oraz agama brodata karłowata. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z gadami, najlepiej zacznij od jednego zwierzęcia.

Możliwa jest także socjalizacja z innymi gatunkami jaszczurek, pod warunkiem, że mają one podobne wymagania względem mikroklimatu i są na tyle duże, że nie mogą być uważane za pokarm dla agam brodatych. Twój wybór może paść na przykład na agamy kołnierzaste lub z podrodziny Uromastycinae.

Co jest ważne w terrarium?

Agamy brodate zamieszkują głównie ziemię i potrzebują terrarium o jak największej powierzchni. Terrarium powinno więc mieć następujące minimalne wymiary dla dorosłej pary:

  • 160 cm x 80 cm x 80 cm (dł. x szer. x wys.) dla agamy brodatej
  • 120 cm x 60 cm x 60 cm (dł. x szer. x wys.) dla agamy brodatej karłowatej

Jaszczurki czują się naprawdę dobrze w terrarium tylko w temperaturze od 28–30°C. Wtedy stają się aktywne a ich metabolizm nabiera tempa. Pamiętaj, aby ustawić w terrarium różne strefy ciepła oraz miejsca do opalania.

Dla właściwej dla gatunku hodowli agam brodatych ważna jest również niska wilgotność powietrza na poziomie 40 procent, skuteczna wentylacja oraz odpowiednie oświetlenie. Ponadto latem agamy brodate potrzebują rytmu świetlnego wynoszącego 12–13 godzin wiosną i 10 godzin późną jesienią.

Jaka technologia wymagana jest w terrarium?

Temperatura
  • reflektory punktowe nad miejscami do opalania
  • mata grzewcza jako ogrzewanie podłogi
  • różne strefy temperatur
  • kilka termometrów rozmieszczonych w terrarium

Świeże powietrze
  • wentylacja pokrywowa i przednie szczeliny wentylacyjne dla cyrkulacji powietrza

Oświetlenie
  • oświetlenie na zewnątrz terrarium
  • świetlówka jako idealne źródło światła
  • reflektor jako źródło promieniowania UV
  • ściemniacz światła
  • regulator czasowy

Czego minidinozaury potrzebują w terrarium?

Agamy brodate potrzebują możliwie wolnej powierzchni do biegania, ale są też zadowolone z dużej gałęzi do wspinaczki. Gady preferują jednak raczej wytrzymałe podłoże. Tylne ściany powinny służyć jako osłona prywatności, a także zapewniać możliwość wspinania się gadom. Rośliny nie odgrywają żadnej roli w przypadku agam brodatych i należy je traktować bardziej jako element dekoracyjny. Możesz na przykład posadzić sukulenty lub agawę.

Aby Twoi pupile czuli się całkowicie swobodnie, należy codziennie czyścić terrarium z kału i moczu. Mniej więcej dwa razy w roku, w zależności od stopnia zabrudzenia, można całkowicie odnowić podłoże. Możesz również zadbać o czystość swoich jaszczurek regularnym rytuałem kąpielowym – a Twoje agamy brodate bardzo się z tego ucieszą. Kąpiel w małym terrarium z tworzywa sztucznego lub w umywalce, w ciepłej wodzie o temperaturze około 30°C. Zwracaj uwagę na poziom wody, agama brodata powinna zawsze być w stanie stać.

Co jedzą agamy brodate?

Agamy brodate żywią się głównie żywym pokarmem. Aby trzymać je w terrarium, możesz karmić je zwierzętami stanowiącymi ich pokarm, takimi jak świerszcze domowe, szarańcze lub karaluchy. Pokarm roślinny powinien być również stałym elementem zbilansowanej diety. Latem podawaj swojemu pupilowi mlecze, koniczynę lub stokrotki, zimą sałatę lub marchew. Możesz również zapobiec niedoborowi witamin i minerałów, podając suplementy witaminowo-mineralne. Dzięki misce świeżej wody możesz mieć pewność, że Twoje zwierzęta są zawsze dobrze nawodnione.

Wszystkie informacje dotyczące hodowli agam brodatych w skrócie

  • Pochodzenie/rozmieszczenie: Australia
  • Siedlisko: półpustynia, stepy, lasy suche
  • Waga: od 35 do 400 gramów w zależności od gatunku
  • Przewidywana długość życia: 10 lat i więcej
  • Wielkość terrarium: agama brodata – para: 160 x 80 x 80 cm (dł. x szer. x wys.), agama brodata karłowata – para: 120 x 60 x 60 cm (dł. x szer. x wys.)
  • Warunki utrzymania: hodowla pojedyncza, para lub haram
  • Temperatura w terrarium: 28–33°C
  • Wilgotność terrarium: 40% w ciągu dnia
  • Podłoże terrarium: drobny żwir lub gliniasty czerwony piasek
  • Wyposażenie terrarium: płaskie kamienie, korzenie, gałązki, sukulenty i agawy
  • Żywienie: pokarm pochodzenia zwierzęcego i roślinnego
  • Cechy szczególne: aktywna w ciągu dnia, hibernacja
  • Zachowania społeczne: samotnik
  • Trudności w hodowli: agresywna wobec przedstawicieli gatunku
  • Socjalizacja: agama kołnierzasta, Uromastycinae
Najczęściej polecane