Odpowiedni pokarm dla kanarka
© youlia20 / stock.adobe.com
Smacznie i zdrowo
Spis treści
Idealnym pożywieniem dla kanarków są różnego rodzaju ziarna, których gotowe mieszanki można kupić w każdym sklepie zoologicznym.
Mieszanki paszowe
Mieszanka paszowa zadba o to, by dieta Twojego pierzastego przyjaciela była zróżnicowana i zdrowa. Oczywiście najpierw każdy kanarek będzie chciał wydziobać ulubione ziarna, którymi będą najprawdopodobniej te najbardziej oleiste jak proso murzyńskie czy nasiona konopi. Dopiero później, kiedy ponownie dopadnie go głód, skusi się na te mniej smaczne. Oferując kanarkowi jedynie jego ulubione ziarna, szybko doprowadzisz go do problemów z wagą.
Gruby kanarek
Jeśli Twój kanarek stał się ospały i przybrał na wadze, zdecydowanie powinieneś przygotować dla niego specjalną dietę. Przede wszystkim pozbądź się z jego miseczki najtłustszych ziaren lub karm go jedynie mozgą kanaryjską lub nasionami na kiełki. Podstawą przeciwdziałania nadwadze jest dużo ruchu!
Wapno i żwirek
Kanarek powinien zmieć zawsze do dyspozycji świeży piasek z odpowiednią ilością żwirku. Możesz też wsypywać mu niewielką ilość żwirku do miseczki. Zmielone drobno skorupki muszli pomogą Twojemu pierzastemu przyjacielowi w sprawnym trawieniu ziaren w żołądku.
Wapno, które kanarek przyjmować może także w postaci ości mątwy, sprzyja dobrej kondycji jego organizmu, zwłaszcza w okresie pierzenia.
Świeża woda do picia
Twój mały śpiewak najchętniej będzie pił wodę, kiedy będzie ona codziennie świeża. Jeśli woda zawiera zbyt dużą ilość chloru, w sklepach zoologicznych znajdziesz środki neutralizujące tego typu substancje szkodliwe dla zdrowia zwierząt.
Pasza zielona
By Twój kanarek był zawsze w doskonałej formie i by dostarczyć jego organizmowi wystarczającej ilości witamin, powinieneś codziennie podawać mu niedużą wiązankę dzikich ziół. Możesz przymocować ją klipsem do krat, przez co dostarczysz ptaszkowi dodatkowej rozrywki, ponieważ będzie musiał latać wokół łodyg i wydziobywać w locie nasiona. Jeśli chcesz pozbierać zioła samodzielnie, zwracaj uwagę, żeby nie były pryskane oraz by nie rosły zbyt blisko ruchliwej ulicy. Nie powinny też rosnąć w miejscach, gdzie często wyprowadzane są na spacer psy.
Młode płatki mniszka lekarskiego należą do ulubionych ptasich smakołyków. Podobnie gwiazdnica pospolita, którą z powodzeniem można hodować w doniczce. Obicie podlewana i od czasu do czasu nawożona utrzyma się przez długi czas.
Ponadto kanarek chętnie posili się podbiałem, starcem zwyczajnym, tasznikiem, różnymi odmianami traw, babką lancetowatą oraz babką zwyczajną.
Odpowiednie dla kanarka będą także obrana i posiekana marchew, jabłko lub ogórek. Odradza się natomiast podawanie ptakom zakupionych w sklepie liści sałaty, ponieważ z reguły cechuje je wysoka zawartość substancji toksycznych, które mogą bardzo uszkodzić delikatny organizm naszego małego pierzastego kompana.
Kiełkujące nasiona
Szczególnym dostawcą energii są nasiona na kiełki. Najwygodniejsze do hodowania są szybko kiełkujące nasiona, np. fasoli mung lub buraka ćwikłowego. By nie pojawiła się na nich pleśń, nasiona powinny być kilka razy dziennie przepłukiwane i podane kanarkowi najlepiej 24 do 36 godzin po wykiełkowaniu pędu. Zwróć uwagę, by kupowane nasiona były świeże i nie pachniały kwasem lub stęchlizną.
Kanarek, który otrzymuje tak zróżnicowane i zdrowe pożywienie, długo będzie cieszył Cię swoim radosnym śpiewem i z pewnością będzie czuł się pod Twoją opieką doskonale, bo przecież przez żołądek do serca!