Dzikie ptaki: Pokarm i karmniki
© Jonathan Stutz / stock.adobe.com
Przyjazny ptasi świergot w ogrodzie przywodzi na myśl wiosnę. Kiedy śnieg topnieje i znika lodowa powłoka stawu, ptaki ponownie mają powód do śpiewu: Czas żmudnego poszukiwania pożywienia się skończył, przetrwały kolejną zimę. Przeważnie miłośnicy ptaków powoli rozmontowują wówczas swoje karmniki. Nie musi tak jednak wcale być! Także w trakcie ciepłych miesięcy możemy ułatwić naszym pierzastym przyjaciołom poszukiwanie pożywienia.
Całoroczne dokarmianie
Osoby działające na rzecz ochrony przyrody oraz eksperci w dziedzinie ornitologii są zgodni: Zimowe dokarmianie dzikiego ptactwa powinno rozpocząć się już z początkiem października i zakończyć dopiero z końcówką maja. Wówczas ptaki będą miały dość czasu, by znaleźć swoje własne miejsce posilania się i się do niego przyzwyczaić, zanim zimowa aura rozszaleje się na dobre i będzie chciała dać im się we znaki. Warto także zawczasu powiesić budki lęgowe, by zapewnić schronienie przed zimnem i wilgocią gatunkom lęgnącym i wysiadującym w gniazdach. Także w trakcie pozostałych miesięcy można wesprzeć ptaki w poszukiwaniu pożywienia. W czasie lęgu często szukają najodpowiedniejszego pożywienia dla swoich pociech.
Jaki pokarm się nadaje?
Na jesień i w zimie należy zwrócić szczególną uwagę, by pożywienie, które oferuje się dzikiemu ptactwu, zawierało wystarczającą ilość tłuszczy i kalorii. Popularne kuleczki wieszane w karmnikach zawierają ważne, wysokokaloryczne składniki takie jak na przykład nasiona słonecznika. Pomiędzy majem a wrześniem wypada pora lęgowa. Wówczas zaoferuj dzikim ptakom specjalną letnią mieszankę ziaren, ogrodowe warzywa i owoce oraz białko zwierzęce pod postacią suszonych insektów. Dla piskląt najlepszym pokarmem będzie karma uzupełniająca z płatkami zbożowymi i substancjami mineralnymi. Tym sposobem pomożesz w wyrównaniu niedoborów składników żywieniowych u dzikich ptaków i zwiększysz szanse przeżycia ich młodych.
Co uwzględnić przy zakupie pokarmu
Wiele karm dla dzikiego ptactwa zawiera nasiona ambrozji bylicolistnej. Ta pochodząca z Ameryki Północnej roślina rozprzestrzenia się coraz bardziej teraz także w Europie. Odnotowano wiele przypadków alergii na pyłki tej rośliny. Kontakt z nią wywołuje ataki astmy lub reakcje skórne. Należy więc koniecznie zwrócić uwagę na skład mieszanki.
Zapraszamy do zakupu pokarmu dla dzikich ptaków w naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus! By przejść do sklepu dla ptaków kliknij tutaj.