Papużki faliste – hodowanie potomstwa

Potomstwo papużki falistej

Papużki faliste należą do najpopularniejszych zwierząt domowych. To wspaniale, jeśli zdecydujesz się na hodowanie potomstwa swojej parki papużek! Pamiętaj jednak, że przy planowaniu papuziej rodziny należy koniecznie uwzględnić kilka ważnych punktów:

Przemyślenia przed lęgiem

  • Nie żądaj od swoich papużek lęgu więcej niż dwa razy w ciągu roku. Przede wszystkim ze względu na samicę, dla której mogłoby to oznaczać zbyt duże obciążenie organizmu.
  • Pierwszy lęg papużek może odbyć się w wieku powyżej dziesięciu miesięcy.
  • Najpierw zadaj sobie pytanie: „Co będzie z młodymi?” Masz wystarczająco miejsca oraz czasu, by się nimi należycie zaopiekować? Masz możliwość ewentualnie oddać młode w naprawdę dobre ręce?

Budka lęgowa

Musisz wybrać dla swojej parki odpowiednią budkę lęgową. Zwróć uwagę, by była ona dostosowana zwłaszcza do potrzeb samicy papużki falistej. Już samo zaciemnienie budki sprawi, że pobudzone zostaną hormony potrzebne do dojrzewania komórki jajowej. Materiału budulcowego na gniazdo zapewniać papużkom nie trzeba, ponieważ nie budują one wcale gniazd. Opcjonalnie można wypełnić budkę cienką warstwą trocin. Budka powinna zawierać nieckę, która może posłużyć do złożenia jaj. Pomocna byłaby także wbudowana szyba, przez którą mógłbyś obserwować ląg. Pamiętaj jednak, by nie robić tego zbyt długo, ponieważ możesz przeszkadzać ptakom.

Składanie jaj i wylęg

Jeśli gody się udały, w okresie około dwóch tygodni po sparowaniu samica składa od 4 do 7 jaj. Dla ptasiej mamy rozpoczyna się wówczas długi okres rekonwalescencji. Jej partner przez cały okres lęgu jest odpowiedzialny za zaopatrywanie jej w pokarm i dbanie o jej bezpieczeństwo.

Wykluwanie się młodych

Po około 18 dniach zaczynają wykluwać się pisklęta. Aby wydostać się ze skorupki, młode używają specjalnego wyrostka zwanego zębem jajowym, który potem odpada. W trakcie prób wydostania się na zewnątrz, młode zaczynają piszczeć. To piszczenie ma zaalarmować matkę, by w razie problemów pomogła swoim pisklakom w wyjściu ze skorupki. Po wykluciu ptaszki są przez nią karmione i ogrzewane. Po urodzeniu ważą około dwa gramy, są ślepe i nieopierzone. Najpóźniej od tego właśnie momentu, momentu wyklucia, powinieneś regularnie kontrolować lęgowisko.

Wychów

By wykarmić i wychować młode, matka pozostaje w gnieździe. Samiec zaopatruje ją oraz młode w pokarm, nie bierze jednak udziału w chowie. Jeśli pokarm, który dajesz ptakom do dyspozycji jest pełnowartościowy, pisklęta nie wymagają specjalnej karmy. Już po około 17. dniach młode uzyskują wagę dorosłych ptaków (ok. 40 gram).

Zgrane rodzeństwo

Tym, co wyróżnia papużki faliste spośród innych ptaków, jest ich szczególny stosunek wobec siebie nawzajem. Już po około trzech tygodniach od urodzenia rodzeństwo karmi i iska się wzajemnie. Starsze ptaki bawią się i jedzą z młodszymi. Papużki faliste wykazują niezwykle rozwinięte zachowania społeczne.

Opuszczanie gniazda

W wieku 4 do 5 tygodni papużki po raz pierwszy próbują swoich sił w lataniu. Opuszczają swoją bezpieczną przystań, by poznać świat poza budką lęgową. Pomimo tego wciąż karmione są przez rodziców, do czasu, kiedy nie będą dość duże, by samodzielnie jeść nasiona i ziarna. Młode papużki można przekazać nowym właścicielom dopiero wówczas, gdy zupełnie samodzielnie przyjmują dzienne racje pokarmu. Średnio zajmuje to do ośmiu tygodni po narodzinach.

Najczęściej polecane