Hodowla zeberek
© Александр Беспалый / stock.adobe.com
Kto ma parkę zeberek w domu, na potomstwo nie musi długo czekać, gdyż te małe wulkany energii znane są z tego, że swoje gniazdka zapełniają młodymi bardzo szybko. Przed zakupem parki przemyśl więc zawczasu, czy masz wystarczająco miejsca i czasu na to, by hodować także potomstwo swoich zeberek.
Spis treści
Hodowla zeberek: Zeberki żyją w parach
Zeberki to bardzo towarzyskie stworzenia. W swojej ojczyźnie, Australii, żyją w stadach i ich samopoczucie zależy od tego, w jakim towarzystwie się znajdują. Z tego względu zeberki koniecznie trzymane powinny być parami.
Przytulny domek dla zeberek
Planowanie rodziny możesz rozpocząć wówczas, kiedy w wolierze masz szczęśliwą parkę, która czuje się w swoim otoczeniu naprawdę komfortowo. Do tego potrzebują wystarczającej przestrzeni do latania oraz spokojnego, chronionego miejsca, dużej ilości światła. Jeśli nie chcesz hodować potomstwa zastąp złożone jajka sztucznymi z ceramiki lub plastiku.
Gniazdo lęgowe
By Twoje ptaszki mogły wybudować gniazdo, musisz dać im do dyspozycji materiały. Ponadto powinieneś zawiesić w klatce gniazdko lęgowe. Puste skorupy kokosowe itp. nadają się tak samo dobrze, jak kupione czy zbudowane własnoręcznie budki lęgowe. Zeberki są doświadczonymi budowniczymi gniazd, mają tę zdolność wrodzoną. Wystarczy, że zapewnisz tym pierzastym architektom wystarczającą ilość materiału na gniazdo, a same zbudują i wyścielą sobie budkę lęgową. Niewystarczająca ilość materiału do budowy budki, może doprowadzić ptaszki do problemów, ponieważ będą chciały skończyć budowę za wszelką cenę i sięgną na przykład po własne piórka. Zatroszcz się więc najlepiej o nawet nazbyt dużą ilość budulca, by zeberki mogły zbudować swoje idealne gniazdko bez przykrych konsekwencji.
Hodowla zeberek: Problemy, które mogą wystąpić
Nie wszystkie starania o potomstwo od razu kończą się sukcesem. Może to mieć następujące powody:
- Być może jest jakiś podwód, dla którego Twoje zeberki nie czują się całkowicie komfortowo? W pomieszczeniu, w którym stoi ich woliera jest za głośno lub zbyt niespokojnie? Być może miały do dyspozycji zbyt mało materiału do budowy gniazdka lęgowego?
- Być może któryś ptaszek z parki jest bezpłodny?
- Być może parka się „nie dogaduje”. W takim przypadku powinieneś wymienić partnerów.
- Rodzice są jeszcze zbyt młodzi i nie są w stanie wychować potomstwa (małe ptaszki zostają wyrzucone z gniazdka i umierają). W takiej sytuacji omiń jeden do dwóch lęgów, aż ptaszki podrosną.
Kiedy gniazdko jest już gotowe, samiczka w ciągu kilku dni składa w nim od czterech do sześciu jaj. Wówczas rozpoczyna się pora lęgowa, w czasie której rodzice wymieniają się tak, by zawsze jedno z nich mogło siedzieć na jajkach i je ogrzewać. Już po upływie około 11 dni zaczynają wykluwać się młode. W ciągu maksymalnie dwóch dni zwykle wykluwają się wszystkie.
Wychowanie młodych
Teraz rozpoczyna się dla rodziców stresujący czas, gdyż mają, w najdosłowniejszym znaczeniu, do wykarmienia wiele dziobów. Zeberki karmią swoje potomstwo poprzez zwracanie przeżutego jedzenia. W wykarmianiu młodych pomożesz podając swoim zeberkom odpowiednią karmę. Przez kolejnych dziesięć dni nie zobaczysz zbyt często młodych, ponieważ rodzice w dalszym ciągu będą je ochraniać i wygrzewać…