Stokówka prążkowana
© Vito / stock.adobe.com
Stokówka prążkowana, zwana również katarzynką, często uważana jest za swoisty rodzaj papugi, ponieważ jest z natury dużo spokojniejsza i bardziej przyjazna niż jej krewni. Nie znaczy to jednak, że lubi leniuchować – wręcz przeciwnie, lubi aktywnie spędzać czas, dlatego należy zapewnić jej możliwość swobodnego latania i urozmaicone warunki bytowania. Katarzynki są bardzo towarzyskie i do dobrego samopoczucia potrzebują innych przedstawicieli swojego gatunku.
Spis treści
- Wygląd stokówki prążkowanej
- Charakter: Towarzyskie, aktywne i inteligentne
- Warunki utrzymania: Stokówki prążkowane potrzebują dużo przestrzeni
- Żywienie: Co mogą jeść stokówki prążkowane?
- Zdrowie: Jak rozpoznać, że katarzynka choruje?
- Pochodzenie: Skąd pochodzą stokówki prążkowane?
- Zakup: Gdzie kupię stokówkę prążkowaną?
- Stokówka prążkowana (katarzynka): Charakterystyka
Wygląd stokówki prążkowanej
Ojczyzną stokówki prążkowanej (Bolborhynchus lineola) jest Ameryka Środkowa oraz Południowa. Charakteryzuje się ona jaskrawo zielonym upierzeniem z niebiesko-czarnymi akcentami. Jej ubarwienie doskonale pasuje do lasów, które zamieszkuje w naturze. Natomiast w wyniku selektywnej hodowli uzyskano jeszcze inne odmiany barwne: niebieskie, turkusowe, żółte, szare i kremowe.
Na pierwszy rzut oka samce i samice są trudne do odróżnienia. Trzeba się im naprawdę dobrze przyjrzeć żeby dostrzec, że ubarwienie męskich przedstawicieli gatunku jest nieco ciemniejsze.
Jak duże są stokówki prążkowane?
Katarzynki dorastają do 16-17 centymetrów, przy czym około 6 centymetrów przypada na ogon. Długość ich skrzydeł wynosi około 10 centymetrów, a waga waha się od 50 do 60 gramów.
Charakter: Towarzyskie, aktywne i inteligentne
Stokówki prążkowane to niezwykle towarzyskie zwierzęta. W naturze żyją w niewielkich stadach, liczących nie więcej niż 20 ptaków, dlatego w warunkach domowych nie można ich trzymać pojedynczo.
Szczęśliwe tylko w towarzystwie
Samce i samice tego gatunku ptaków żyją razem jako para. Bardzo przywiązują się do siebie, spędzają ze sobą dużo czasu, nie szczędząc sobie czułości, dlatego w przypadku śmierci jednego z partnerów, konieczne jest jak najszybsze zapewnienie mu zastępstwa, aby złagodzić ból po stracie.
Te małe papużki są bardzo inteligentne i lubią być w ruchu. Do szczęścia potrzebują towarzystwa innych stokówek, odpowiedniej przestrzeni i możliwości swobodnego latania.
Są aktywne w ciągu dnia, a w nocy powinny odpoczywać co najmniej 10 godzin – w razie potrzeby wolierę, w której przebywają należy zaciemnić, aby umożliwić im niezakłócony relaks.
Czy stokówka prążkowana może nauczyć się mówić?
W przeciwieństwie do innych gatunków papużek, stokówki prążkowane należą do spokojnych i opanowanych, dysponują także pokaźnym repertuarem wokalnym – gwiżdżą, ćwierkają, gruchają a nawet mruczą, ale mówić niestety nie potrafią.
Ataki paniki
Jeśli stokówka prążkowana przestraszy się, może nagle i bez chwili namysłu podlecieć do góry. W przypadku takiego ataku paniki istnieje niebezpieczeństwo, że rozbije się o kratę woliery lub inne napotkane po drodze przedmioty, odnosząc poważne obrażenia.
Dlatego podchodząc do niej, róbmy to powoli i ostrożne, wcześniej ją zagadując, aby się nie przestraszyła i nie zrobiła sobie krzywdy.
Warunki utrzymania: Stokówki prążkowane potrzebują dużo przestrzeni
Katarzynki najlepiej będą czuły się w grupach, składających się z co najmniej trzech par. Jako że ptaki te należą do aktywnych, klatka czy woliera, w których są trzymane muszą być odpowiednio duże.
Chów wyłącznie klatkowy wykluczony
Idealnym rozwiązaniem w przypadku katarzynek jest odrębny pokój z klatką przeznaczoną do spania. Alternatywnie, możliwe jest również trzymanie ich w dużej wolierze, pod warunkiem, że zapewnimy im możliwość swobodnego latania przez kilka godzin dziennie. Pamiętajmy, że chów klatkowy jest sprzeczny z dobrostanem zwierząt!
Minimalne wymiary klatki dla pary ptaków wynoszą: 120 x 60 x 100 centymetrów.
Wolierę lub klatkę należy ustawić w spokojnym, dobrze oświetlonym miejscu, z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, przeciągów i wahań temperatury.
Wyposażenie klatki
Stokówki prążkowane znane są ze swojego zamiłowania do ruchu i wspinaczki, dlatego w ich klatce nie może zabraknąć drabinek, drążków do siedzenia, lin i huśtawek. Będą również wdzięczne za możliwość kąpieli.
Drążki w klatce należy zorganizować tak, aby uniknąć ich brudzenia przez spadające odchody. Do spania katarzynki potrzebują drążków, deseczek lub gałęzi, które umieszczamy na pewnej wysokości.
Podczas aranżowania wnętrza ptasiego domu, pamiętajmy, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca do latania, a wszystkie elementy wyposażenia raz w tygodniu gruntownie wyczyścić.
Jako podłoże możemy zastosować podściółkę roślinną lub inny chłonny materiał, który trzeba również wymieniać co tydzień.
W sklepie internetowym zooplus znajdziesz szeroki wybór akcesoriów do wyposażenia klatki dla ptaków.
Żywienie: Co mogą jeść stokówki prążkowane?
Przedstawiciele tego gatunku uwielbiają jeść. W naturze odżywiają się owocami, pąkami liści, nasionami drzew i traw, a także larwami chrząszczy i robakami.
Zalecany skład pokarmu
Aby nasze katarzynki nie miały nadwagi, należy zapewnić im zrównoważoną dietę.
Niektórzy specjaliści zalecają, aby składała się ona w połowie ze świeżego pokarmu (owoce, warzywa i zioła) i w połowie z ziaren. Inni z kolei są zwolennikami nieco odmiennych proporcji: 50 procent warzyw i owoców, 10 procent ziół oraz 40 procent ziaren.
Ziarna
Ziarna możemy podawać naszym podopiecznym w postaci jednej do dwóch czubatych łyżek stołowych mieszanki dla dużych papużek. Nie powinna ona zawierać żadnych lub zawierać niewielką ilość nasion o dużej zawartości tłuszczu, takich jak pestki słonecznika czy ziarna konopi. Możemy też podawać pokarm w postaci granulatu.
Świeże owoce i warzywa
Katarzynki lubią następujące owoce i warzywa:
- jabłka
- marchewki
- koper włoski
- paprykę
- cykorię
Uwaga: Awokado są trujące dla stokówek prążkowanych!
Katarzynki nie pogardzą również ziołami, takimi jak mniszek lekarski, a także świeżymi gałązkami drzew liściastych do poobgryzania.
Piasek gruboziarnisty i minerały
Przewód pokarmowy przedstawicieli tego gatunku jest doskonale przystosowany do pokarmów roślinnych. Aby wspomóc trawienie, zwierzęta połykają niewielkie kamyczki, które rozdrabniają pokarm w żołądku, dzięki czemu nawet ciężkostrawne posiłki są lepiej trawione.
Pamiętajmy zatem, aby zapewnić naszym podopiecznym wystarczającą ilość gruboziarnistego piasku dla ptaków oraz kamieni mineralnych.
Ważne: Świeża woda
Nie zapomnijmy również o świeżej wodzie pitnej – ptaki powinny mieć do niej stały dostęp, zwłaszcza w gorące, letnie dni, a pojemniki, w których podajemy zarówno wodę jak i pokarm i należy codziennie myć.
Zdrowie: Jak rozpoznać, że katarzynka choruje?
Katarzynki mają w zwyczaju ukrywanie swoich problemów zdrowotnych, przez co często choroby diagnozuje się u nich dopiero wtedy, gdy jest już za późno na leczenie.
Dlatego obserwujmy uważnie naszych latających podopiecznych, aby móc zauważyć nawet niewielkie zmiany w ich zachowaniu czy wyglądzie i w porę zareagować.
Objawy chorób
Choroby u stokówek mogą objawiać się w następujący sposób:
- utrata apetytu i znaczna utrata wagi
- wzmożony apetyt
- senność/apatia
- nietypowa postawa
- ciężki oddech i wymachiwanie ogonem
- zmiana konsystencji/koloru odchodów
- posklejane pióra wokół odbytu
- mętne spojrzenie, bez wyrazu
- posklejane, spuchnięte lub zamknięte oczy
Wyszukiwarka lekarzy weterynarii zooplus pomoże Ci znaleźć weterynarza specjalizującego się w ptakach.
Jak długo żyją stokówki prążkowane?
Średnia długość życia stokówek prążkowanych wynosi dziesięć lat, ale przy odrobinie szczęścia mogą żyć dłużej.
Pochodzenie: Skąd pochodzą stokówki prążkowane?
Stokówki prążkowane należą do rodzaju Bolborhynchus, podrodziny papug neotropikalnych, rodziny papugowatych.
Mieszkańcy lasów i sawanny
Ojczyzną katarzynek jest Środkowa i Południowa Afryka, gdzie żyją głównie w lasach, ale można je spotkać również na sawannie.
W lecie poszukują lasów w wyższych partiach gór, wybierając te na wysokości co najmniej 1.500 metrów. W zimie przenoszą się na niżej położone obszary i przebywają na wysokości około 600 metrów.
Od ponad 100 lat są też trzymane i hodowane w Niemczech, w Polsce obecnie są mało popularne.
Zakup: Gdzie kupię stokówkę prążkowaną?
Katarzynki pojawiają się sporadycznie w polskich hodowlach ptaków egzotycznych, dlatego nie będzie nam łatwo kupić je w kraju. Niemniej jednak, jeśli już znajdziemy interesującą nas ofertę, przyjrzyjmy się bacznie sprzedawanym zwierzętom. Szukajmy takich, które są żywo usposobione, których pióra są gładkie i błyszczące, a kolory żywe. Klatki, w których są trzymane powinny być duże i czyste.
Renomowany hodowca nie będzie miał nic do ukrycia i będzie starał się odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania.
Możemy spróbować poszukać papużek w schroniskach dla zwierząt, może akurat zdarzy się tak, że jakaś katarzynka straciła swój dotychczasowy dom i będziemy mogli dać je nowy.
Giełdy i targi zoologiczne są miejscem, gdzie często dochodzi do nadużyć
Z tego względu lepiej omijać je szerokim łukiem. Ptaki przetrzymywane są tam wiele godzin w za ciasnych klatkach, które obserwują setki odwiedzających – dla tych wrażliwych zwierząt jest to bardzo duży stres.
Obrońcy praw zwierząt odradzają również zakup ptaków w sklepach zoologicznych, ponieważ warunki utrzymania nie są tam wcale lepsze niż na giełdach.
Czasami katarzynki, te najbardziej oswojone, sprzedawane są jako pojedyncze osobniki, co godzi w warunki życia właściwe dla gatunku – stokówki są dzikimi zwierzętami i potrzebują towarzystwa innych papużek. Dlatego nie powinnyśmy wspierać tego typu praktyk.
Wymagane świadectwo pochodzenia
U naszych zachodnich sąsiadów, stokówki prążkowane objęte są ochroną gatunkową. Ich trzymanie nie podlega co prawda obowiązkowi rejestracji, ale opiekunowie muszą posiadać świadectwo pochodzenia swoich zwierząt.
Ile kosztuje stokówka prążkowana?
Jeśli już uda nam się znaleźć ofertę sprzedaży katarzynek, będą one zazwyczaj kosztowały około 200 zł.
Przemyślany zakup
Chociaż stokówki prążkowane są uznawane za stosunkowo spokojny gatunek ptaków, rano i wieczorem lubią nieco pohałasować, dlatego decyzję o ich posiadaniu należy dobrze przemyśleć i rozważyć taką możliwość jedynie, gdy nasi sąsiedzi będą w stanie przymknąć oko na dobiegające ich niecodzienne dźwięki.
Stokówka prążkowana (katarzynka): Charakterystyka
- Nazwa: Stokówka prążkowana, nazwa naukowa: Bolborhynchus lineola
- Wielkość: 16 – 17 cm
- Długość życia: 10 lat
- Utrzymanie: w parach, małych grupach, nigdy pojedynczo
- Minimalne wymiary klatki: 120 x 60 x 100 cm
- Pokarm: owoce, warzywa, ziarna
- Poziom trudności: wymagająca