Przepiórki
© Vladimir Wrangel / stock.adobe.com
Przepiórki stają się coraz bardziej popularne jako zwierzęta gospodarskie czy domowe. Zawdzięczają to nie tylko swoim niewielkim rozmiarom: Jako wyjątkowo łatwe w pielęgnacji zwierzęta, przedstawiciele tego gatunku świetnie sprawdzą się zarówno u początkujących, jak i doświadczonych opiekunów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące przepiórek oraz informacje na temat prawidłowych warunków ich utrzymania.
Spis treści
- Wygląd: Jedne z najmniejszych przedstawicieli ptaków grzebiących
- Charakter: Introwertyczni mistrzowie maskowania
- Jakie warunki należy zapewnić przepiórkom? Wskazówki dotyczące właściwych warunków dla hodowli
- Żywienie: Idealny pokarm dla przepiórek
- Zdrowie: Tak utrzymasz przepiórki w zdrowiu
- Zakup: Ile kosztuje przepiórka?
- Pochodzenie: „Obywatele świata”
- Charakterystyka
Wygląd: Jedne z najmniejszych przedstawicieli ptaków grzebiących
Przepiórki zaliczane są do ptaków o najmniejszych rozmiarach nie tylko w ramach swojego rzędu: Osobniki żyjące w Europie są podobnej wielkości do kosa, mierzą około 18 cm i ważą około 100 gram. Przedstawiciele niektórych z nich, np. nioski, są cięższe i mogą ważyć nawet 260 gram.
Upierzenie i ubarwienie
Dziób i ogon są krótkie i zakrzywione, a cała postura przypomina kształtem kulkę. U dzikich przedstawicieli europejskiej przepiórki upierzenie jest szarobrązowe z białym i czarnym kreskowaniem i wyraźnie zaznaczonymi jasnymi paskami na głowie.
To nie jedyny wariant kolorystyczny, w jakim możemy spotkać przepiórki. Istnieją też inne ubarwienia upierzenia, takie jak jasne czy zupełnie białe.
Samca odróżnimy od samicy dzięki odmiennemu ubarwieniu podgardla: Samice mają podgardle z reguły jednokolorowe i generalnie są jaśniejsze od samców.
Przepiórka nioska czy przepiórka ozdobna?
Istnieje około 100 gatunków przepiórek. Podobna do przepiórki europejskiej jest jej nieco większa kuzynka – przepiórka japońska. Poza tym, istnieje jeszcze dużo mniejsza, bardziej barwna przepiórka chińska, ciesząca się dużą popularnością w Azji. Jako że przepiórki europejskiej nie udało się udomowić, u hodowców znajdziemy w zasadzie wyłącznie przepiórkę japońską – nioskę.
Przepiórki ozdobne mają często bardzo wyraźnie wybarwione upierzenie i są również zwierzętami udomowionymi – ich uroda jest bardzo ceniona wśród hodowców. Do przedstawicieli przepiórek ozdobnych należy, m.in., urokliwy przepiór kalifornijski ze swoją ciekawie ozdobioną głową czy przepiór czubaty.
Czy przepiórki potrafią latać?
Z anatomicznego punktu widzenia tak. W praktyce, udomowieni przedstawiciele gatunku wykorzystują tą umiejętność rzadko, jedynie w sytuacjach zagrożenia. Pomimo tego, hodowcy muszą pamiętać, aby zabezpieczyć miejsce, w którym przebywają zwierzęta również od góry, ponieważ tak czy inaczej, przepiórki są ptakami wędrownymi i ich natura pozostaje niezmieniona – w okresie jesiennym hodowcy obserwują wzmożony ruch w stadzie lub próby podejmowania krótkich lotów przez swoich podopiecznych.
Charakter: Introwertyczni mistrzowie maskowania
Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i kolor upierzenia, te malutkie ptaki, zazwyczaj trzymane jako nioski, są mistrzami kamuflażu, a dopełnieniem tej charakterystyki jest ich powściągliwość. Są raczej nieśmiałe i nie lubią robić wokół siebie zamieszania.
Pomimo swojej introwertycznej natury, przepiórki są pogodnymi i towarzyskimi zwierzętami – pod warunkiem, że nie są w sytuacji zagrożenia. Najchętniej spędzają czas wśród swoich pierzastych towarzyszy, ale przy zapewnieniu odpowiednich warunków i troskliwej opieki, szybko przywiązują się również do człowieka i pozwalają się oswoić.
Jakie warunki należy zapewnić przepiórkom? Wskazówki dotyczące właściwych warunków dla hodowli
Hodowla przepiórek nie jest skomplikowana. W przeciwieństwie do hodowli kur, hodowla przepiórek nie wymaga dysponowania rozległą przestrzenią.
W pojedynkę czy w towarzystwie?
W jakiej grupie przepiórki będą się czuły najlepiej?
Przepiórki co prawda nie potrzebują tyle przestrzeni życiowej co kury, jednak myśląc o hodowaniu ich w większej grupie, należy zorganizować odpowiednio dużo miejsca: Przepiórki powinny żyć w parach. Japońscy przedstawiciele gatunku najlepiej czują się w grupach około pięciu zwierząt – lubią czuć swoją bliskość i szukają towarzystwa innych ptaków.
Minimalne wymagania
Hodowla: Przepisy i minimalne wymagania
Absolutnie nie powinno się trzymać przepiórek w mieszkaniu czy w klatce. Idealnym miejscem do hodowli tych ptaków jest ogród, gdzie można postawić zadaszoną wolierę, rozległy wybieg lub kurnik, w którym zwierzęta nie będą narażone na ataki drapieżników.
Jeśli chodzi o wielkość pomieszczenia, nie istnieją tu żadne ścisłe wymagania, jednak należy zadbać o to, aby na jednym metrze kwadratowym nie żyło więcej niż pięć przepiórek. Przepiórczy domek powinien posiadać również odpowiednią wysokość, co najmniej 50 centymetrów.
Czy hodowlę przepiórek należy zarejestrować? W niektórych przypadkach tak. W tym celu najlepiej zasięgnąć opinii weterynarza, który na pewno będzie dysponował stosownymi informacjami.
Warunki utrzymania
Jak wygląda idealne miejsce chowu przepiórek?
Odpowiedni rozmiar woliery, w tym stosowna wysokość, ułatwi utrzymanie jej w czystości. Podłoże najlepiej wyłożyć słomą, trocinami lub korą.
Wprawdzie przepiórki są w stanie znieść niskie temperatury, ale ważne jest, aby w przypadku złej pogody ptaki miały możliwość schronienia się w osłoniętym miejscu, które zapewni również odpowiednie warunki w okresie zimowym. Ponadto, niezbędne będzie miejsce, które zapewni ptakom swobodny ruch, przestrzeń do jedzenia oraz akcesoria do klatek dla ptaków.
Na wybiegu dla przepiórek nie powinno zabraknąć:
- misek na pokarm i wodę, umieszczonych na podwyższeniu w celu ochrony przed zanieczyszczeniem
- kryjówek
- miejsca do swobodnego ruchu
- gałęzi, koszy i innych dodatków, które zapewnią im rozrywkę
- wanienki z piaskiem dla higieny piór
- jeśli to konieczne, miejsca do gniazdowania i wysiadywania jaj
Hodowla przepiórek
Czy mogę hodować przepiórki?
Hodowaniem przepiórek może zająć się w zasadzie każdy, jednak wymaga ona pewnego przygotowania.
Konieczne będzie zorganizowanie miejsca, w których mogą dorastać pisklęta, wylęgarni i specjalnej karmy dla piskląt.
Socjalizacja
Socjalizacja przepiórek – czy jest możliwa?
Owszem i sprawdza się bardzo dobrze w praktyce. Ptaki te są wprawdzie introwertykami z natury, ale ich socjalizacja jest jak najbardziej możliwa. Możesz trzymać je razem z kurami albo powiększyć stado o nowych przedstawicieli tego samego gatunku.
Żywienie
Żywienie: Idealny pokarm dla przepiórek
W naturze, japońscy przedstawiciele gatunku najchętniej spożywają ziarna, nasiona, owoce, trawy, zioła i owady, zatem pokarm udomowionych ptaków powinien zawierać surowe białko, surowe oleje i tłuszcze, błonnik, minerały i aminokwasy. Układając dietę dla naszych podopiecznych, nie możemy zapomnieć o następujących elementach:
- Wysokiej jakości pokarm dla przepiórek w formie granulatu jako główny posiłek – granulki nie mogą być zbyt duże
- zboża jako dodatek lub uzupełnienie – pamiętajmy, aby ziarna były możliwie jak najmniejsze
- trawa i zioła jako przekąska między posiłkami
- od czasu do czasu nasiona jako smakołyk
- świeże warzywa co kilka dni, rzadziej owoce
- stały dostęp do świeżej wody
W celu skomponowania zbilansowanej diety dla Twojego pierzastego podopiecznego i zapewnienia mu zdrowych warunków bytowania, polecamy skonsultować się z doświadczonym hodowcą.
Zdrowie
Zdrowie: Tak utrzymasz przepiórki w zdrowiu
Przepiórki uchodzą za zdrowe i odporne na choroby, jednak podobnie jak pozostałe ptaki grzebiące, również one mogą cierpieć na pewne dolegliwości.
Typowe choroby obejmują:
- katar
- brak niesienia jaj
- niedobór witamin
- kokcydioza (choroba pasożytnicza)
- Staphylococcus aureus (infekcja bakteryjna)
Hodowcy powinni bacznie obserwować swoich podopiecznych i w przypadku zauważenia zmian w wyglądzie czy zachowaniu niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Zwłaszcza w przypadku infekcji spowodowanej bakterią Staphylococcus aureus czas odgrywa ważną rolę.
Jak długo żyją przepiórki?
Pod opieką człowieka zdrowe egzemplarze żyją od trzech do pięciu lat – pod warunkiem, że nie zostaną wcześniej ubite. Ich tuszki są bowiem przysmakiem wielu koneserów drobiu. Jaja przepiórcze również cieszą się dużą popularnością ze względu na intensywny i pikantny smak.
Zakup: Ile kosztuje przepiórka?
Przepiórki nioski można nabyć już za około dwadzieścia złotych. W przypadku przepiórek ozdobnych cena może być nieco wyższa.
Jeżeli chcesz ożywić swój ogród i sprowadzić do niego przepiórki, poszukaj odpowiedniego hodowcy w swojej okolicy. Stosowne oferty możesz znaleźć również w Internecie czy na giełdach zwierząt.
Pochodzenie: „Obywatele świata”
Już starożytni Egipcjanie doceniali przepiórki za ich mięso i jaja, i podobnie jak współcześnie, wtedy też hodowano przepiórki ozdobne, jednak ich dokładne pochodzenie nie jest znane.
Te niewielkich rozmiarów ptaki występują w Europie, Azji i Afryce, i lepiej się czują na ziemi niż w powietrzu. Podczas gdy przepiórki europejskie preferują ciepły klimat, miejsca obfitujące w roślinność i duże nasłonecznienie, przedstawiciele gatunku z Azji żyją chętniej na podmokłych łąkach.
Jako że przestrzeń życiowa przepiórek w Europie nieprzerwanie się kurczy, od lat ich populacja regularnie się zmniejsza. W Azji hoduje się te ptaki głównie ze względu na ich mięso, ale pomimo tego, gatunkowi nie grozi wyginięcie.
Charakterystyka
Nazwa | Przepiórka (Przepiórka europejska: Coturnix coturnix, Przepiórka japońska: Coturnix japonica) |
Waga | od 100 do 260 gramów |
Wielkość | do 20 centymetrów |
Ilość składanych jaj | około 200 jaj rocznie |
Długość życia | trzy do pięciu lat |
Warunki utrzymania | zamknięte woliery, bez chowu klatkowego |
Socjalizacja z innymi zwierzętami | możliwa w przypadku innych małych ptaków grzebiących |
Pokarm | pokarm dla przepiórek w formie granulatu, zbóż jako uzupełnienie, dodatkowo trawa, zioła, nasiona i warzywa |
Pochodzenie | Europa, Afryka, Azja |
Idealne dla | początkujących, rodzin |