Kanarek This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Zółty kanarek

Urocze kanarki należą do najpopularniejszych ptaków ozdobnych.

Kanarek jest jednym z ptaków ozdobnych najczęściej trzymanych w domach. Czemu zawdzięcza swoją popularność i na co należy zwrócić uwagę w jego hodowli?

Wygląd: Czym charakteryzuje się kanarek?

W zależności od hodowli, kanarek domowy (Serinus canaria forma domestica) osiąga wielkość od 13 do 14 centymetrów (kanarki śpiewające i barwne) lub do 23 centymetrów (kanarki kształtne).

Podczas gdy przodkowie kanarków byli cytrynowo żółci, z biegiem czasu i w toku starań hodowlanych powstało wiele odmian barwnych tych ptaków:

  • brązowy
  • brązowo-srebrny
  • jasnoszary
  • izabelowaty
  • pomarańczowy
  • pomarańczowo-czerwony
  • czerwony
  • biały
  • biało-żółty

Do kanarków śpiewających należą między innymi śpiewak amerykański, kanarek harceński oraz wodnotokowy, a do kanarków kształtnych garbus belgijski, krested, fancy, niemiecki z koroną i kędzierzwy mediolański.

Grupa kanarków siedząca na grzędzie. © JackF / stock.adobe.com
Kanarki domowe występują w rozmaitych ubarwieniach.

Określanie płci: Samica czy samiec?

Samice i samce wyglądają bardzo podobnie. Różnice w kloace można zauważyć jedynie w okresie godowym, która u samców zwęża się wówczas ku końcowi. W tym czasie samce również możemy rozpoznać po ich pięknym śpiewie.

Więcej informacji na temat określania płci ptaków znajdziesz w magazynie zooplus.

Utrzymanie: W grupie siła

Ile kanarków należy trzymać razem?

W naturze ptaki te żyją w grupach. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie trzymać ich pojedynczo, tylko przynajmniej w parach, a najlepiej w grupie co najmniej czterech osobników.

W grupie powinien znaleźć się jeden samiec i trzy samice – taki skład jest najmniej problematyczny i sprawdzi się zwłaszcza w przypadku początkujących.

Jeśli chcesz trzymać ze sobą wyłącznie ptaki jednej płci, musisz upewnić się, że będą się dobrze rozumiały. Jeśli natomiast trzymasz razem przedstawicieli obu płci, należy się liczyć z tym, że podczas okresu godowego może dochodzić między nimi do kłótni. Poza tym, efektem takiego układu sił może być niespodziewane potomstwo.

Dlaczego nie można trzymać kanarków pojedynczo?

Aby samce kanarków bardziej przywiązywały się do swoich opiekunów, kiedyś trzymano je pojedynczo. Nie śpiewały one wówczas dla innych ptaków, ale dla ludzi.

Jednak brak innych przedstawicieli gatunku odbija się negatywnie na ich zdrowiu, prowadząc do zaburzeń behawioralnych i braku równowagi. Dlatego ze względu na dobrostan zwierząt, powinny być bezwzględnie trzymane w grupach.

Czy kanarek domowy może być trzymany z innymi gatunkami ptaków?

Różne gatunki ptaków mają różne potrzeby i komunikują się w odmienny sposób, dlatego ptak innego gatunku nie zastąpi kanarkowi drugiego kanarka. Nie zaleca się więc socjalizowania kanarków z innymi ptakami, zwłaszcza dużymi papugami.

Żółte kanarki © Alexandre / stock.adobe.com
Kanarki żyją w grupach i potrzebują towarzystwa innych przedstawicieli gatunku.

Klatka dla kanarka i jej wyposażenie

Jak duża powinna być klatka dla kanarka?

Wielkość woliery zależy od ilości trzymanych w niej kanarków. Co do zasady, dostępna dla nich przestrzeń powinna być na tyle duża, aby mogły one swobodnie latać. W przypadku dwóch osobników, wymiary klatki powinny wynosić co najmniej 100 x 50 x 50 centymetrów.

Można zdecydować się na wolierę wewnętrzną lub zewnętrzną. Niestety dostępne na rynku klatki są zbyt małe i nadają się wyłącznie do transportu zwierząt. Okrągłe klatki również nie są odpowiednie, a trzymanie w nich ptaków uważane jest za niezgodne z zasadami właściwymi dla gatunku.

Swobodny lot i nocny odpoczynek

Poza tym, kanarki będą szczęśliwe, mogąc regularnie swobodnie latać po mieszkaniu oraz odpoczywać w nocy przez co najmniej dziesięć godzin, ponieważ są aktywne w ciągu dnia.

Wyposażenie woliery

Aby ptaki mogły prowadzić odpowiednie dla gatunku życie w wolierze, muszą w niej znaleźć się odpowiednie akcesoria. Oprócz wanienki z wodą do kąpieli, należy zapewnić im różnej grubości drążki do siedzenia wykonane z naturalnego drewna (np. nieopryskiwanych gałęzi klonu, czarnego bzu, topoli lub wierzby) oraz miseczkę ze szkieletami mątw.

W wolierze nie powinno zabraknąć przynajmniej jednego poidełka lub miski z wodą. Dodatkowo, każde zwierzę powinno mieć swoją miskę na pokarm zabezpieczoną przed zanieczyszczeniami.

Podłoże należy wyłożyć materiałami naturalnymi. W wewnętrznych klatkach może to być ręcznik kuchenny lub celuloza. Mniej polecany jest piasek, ponieważ bardziej się kurzy.

Wybór odpowiednich drążków i zabawek

Drążki powinny być różnej wielkości, aby uniknąć powstawania owrzodzeń na stopach i nie powinny zawierać papieru ściernego lub innych okładzin szkodliwych dla zdrowia ptaków.

Plastikowe zabawki również nie powinny znajdować się w wolierze. Lepszym wyborem będą zabawki naturalne, takie jak trawa czy słoma.

Duży wybór artykułów dla ptaków znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Kanarek siedzący na kamieniu © Andre Bonn / stock.adobe.com
Kanarki powinny być trzymane w grupach, w dużych klatkach.

Żywienie: Co jedzą kanarki?

Częstym problemem w hodowli kanarków jest nadwaga, ponieważ ich opiekunowie nierzadko mają tendencję do przekarmiania swoich podopiecznych.

Oprócz mieszanki różnych nasion (np. mozga kanaryjska, nasiona konopi, siemię lniane, płatki owsiane, rzepa), należy podawać zwierzętom niskokaloryczny pokarm w postaci świeżej zieleniny wolnej pod pestycydów.

Pokarm uzupełniający

Stałą pozycją w codziennym menu mogą również być świeże zioła (np. bazylia, nasturcja, mniszek lekarski, szczaw, pietruszka) oraz warzywa (np. cykoria, endywia, marchew, pomidor, ogórek, szpinak). Aby jednak zapobiec ich zepsuciu, wszelkie niezjedzone resztki należy wieczorem zabierać z woliery.

Jeśli chodzi o dzienną ilość pokarmu, każdemu zwierzęciu należy podawać od jednej do dwóch płaskich łyżeczek. Ponadto, trzeba uważać na przysmaki, takie jak proso czy dostępne na rynku kolby. Kanarki co prawda bardzo je lubią, ale ich spożycie może szybko doprowadzić do nadwagi. Lepiej więc z nich zrezygnować lub podawać sporadycznie.

Wysokiej jakości pokarm dla kanarków znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Uwaga: Ryzyko zatrucia

Niektóre pokarmy, takie jak na przykład awokado, są dla kanarków trujące. Jednak również spleśniałe resztki pokarmu czy owoce cytrusowe są dla nich szkodliwe.

Sezon lęgowy: Kiedy rozmnażają się kanarki?

Podobnie jak w przypadku wielu innych zwierząt, sezon lęgowy kanarki zaczyna się na wiosnę. Samiec rozpoczyna gody, aby zachęcić samicę do budowy gniazda.

Budowa gniazda

Do budowy gniazda kanarki wykorzystują wszelkie materiały dostępne w klatce. Szczególnie odpowiednie będą naturalne materiały, takie jak źdźbła trawy, mech, sierść zwierząt, wełna i pióra.

Na rynku dostępne są również specjalne materiały do budowy gniazd przez ptaki ozdobne – włókno kokosowe i wełna drzewna sprawdzą się w tym celu doskonale. Do wyłożenia wnętrza gniazda odpowiednia będzie natomiast szarpanka naturalna.

Gdy para zbuduje gniazdo, na ogół już następnego dnia możesz spodziewać się w nim pierwszego jaja. Z czasem mogą się pojawić kolejne cztery.

Jak uniknąć niechcianego potomstwa?

Jeśli Twoi podopieczni są przedstawicielami odmiennych płci i chcesz zapobiec posiadaniu przez nich potomstwa, możesz zastosować jedną prostą sztuczkę: Zastąp świeżo zniesione jajo jego sztucznym odpowiednikiem lub ugotowanym jajkiem kanarka. Podmienione jaja należy pozostawić w gnieździe tak długo, jak długo trwa czas inkubacji i usunąć je jak tylko się skończy.

Jest to zupełnie nieszkodliwy zabieg, ponieważ w naturze również zdarza się, że z jaj nie wykluwają się młode. Dla samicy nie będzie to więc szczególną niespodzianką.

Para kanarków w gnieździe © slowmotiongli / stock.adobe.com
Czerwone kanarki siedzące w gnieździe.

Pielęgnacja: Kiedy kanarki potrzebują wsparcia?

Jeśli zapewnisz swoim podopiecznym niezbędne akcesoria, ptaki będą potrafiły zadbać o siebie same, pod warunkiem oczywiście, że są zdrowe. Czasami jednak może zdarzyć się, że będą potrzebowały pomocy:

Kąpiel

Jeśli kanarek zaniedbuje zabiegi pielęgnacyjne, należy zrobić mu delikatny prysznic, aby piórka nie posklejały się od brudu. Możesz w tym celu użyć napełnionego letnią wodą spryskiwacza do kwiatów. Jeśli zrobisz to dokładnie, kanarek zacznie się otrzepywać i poczuje się zachęcony do toalety.

To samo dotyczy kloaki. Jeśli zauważysz, że pióra wokół niej są posklejane, umyj ją ostrożnie gąbką i letnią wodą.

Pielęgnacja w okresie pierzenia

Coroczna zmiana upierzenia zaczynająca się mniej więcej w środku lata i kończąca około ośmiu tygodni później to intensywny czas dla kanarka. Na proces ten wydatkuje on dużo energii, mniej śpiewa, za to wymaga jak najwięcej spokoju.

Codzienna kąpiel jest wówczas szczególnie ważna, ponieważ wspiera wymianę pierza. Co najmniej dwa razy dziennie wymieniaj wodę w wanience na świeżą, by zachęcić ptaszka do kąpieli. Pilnuj, by kanarek nigdy nie był narażony na przeciąg, kiedy siedzi na drążku z ociekającymi wodą piórkami, inaczej szybko się przeziębi.

W tym czasie ptaki potrzebują również szczególnego wsparcia żywieniowego. W sklepach dostępne są specjalne pokarmy, które dostarczą zwierzęciu niezbędnych minerałów i witamin.

Podawaj kanarkowi także świeże zioła, najlepiej codziennie. Mniszek lekarski wpłynie na niego szczególnie korzystnie.

Pielęgnacja pazurów

Kiedy pazurki kanarka są za długie, koniecznie mu je podetnij! Inaczej będą znacznie utrudniały mu chodzenie bądź zupełnie je uniemożliwią. Może też nieumyślnie zranić swoich współlokatorów.

Weź kanarka delikatnie w dłoń i przytrzymaj nogi kciukiem i palcem wskazującym. Kiedy spojrzysz na pazurki w dobrym świetle, zobaczysz ich ukrwione fragmenty. Odetnij końcówkę, pozostawiając kawałek rdzenia pazurka i starając się zachować jego naturalny kształt.

Zdrowie: Choroby typowe dla kanarków

Czasami może zdarzyć się, że kanarki zachorują, czego powodem zazwyczaj są niewłaściwe warunki utrzymania lub nieprawidłowe żywienie. Niestety często można to rozpoznać dopiero w zaawansowanym stadium.

Objawami choroby mogą być nastroszone pióra (poza okresem pierzenia) oraz brak apetytu, czy biegunka, jednak wszelkie inne zauważone nieprawidłowości należy również skonsultować z lekarzem weterynarii.

Typowe choroby kanarków

Kanarki mogą zachorować na następujące choroby:

Ospa kanarków

Wywoływana przez wirus Avipoxvirus serini ospa kanarków jest chorobą śmiertelną i zazwyczaj podlega obowiązkowi rejestracji. U cierpiących na nią ptaków pojawiają się ropne wypryski na dziobie i nogach, a w miarę jej postępu zwierzęta mają trudności z oddychaniem i z reguły umierają.

Przeciwko ospie kanarków istnieje szczepionka, którą warto podać, aby zapobiec jej wystąpieniu.

Zaparcie jaja

U samiczek może zdarzyć się, że jajo utknie w jelicie (zaparcie jaja). W takim przypadku brzuch jest opuchnięty, a ptak wyczerpany i osłabiony. Ponieważ zaparcie jaja może szybko doprowadzić do śmierci, ważna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii.

Inwazja pasożytów

Inwazje pasożytów są dość powszechne u kanarków. Atakują one różne części ciała, takie jak na przykład worek powietrzny, a ich obecność spowodowana jest najczęściej nieprawidłowymi warunkami utrzymania.

Jak długo żyją kanarki?

Jeśli kanarki mają zapewnione odpowiednie warunki utrzymania, ich średnia długość życia wynosi od dziesięciu do dwunastu lat.

Pochodzenie: Jakie jest naturalne środowisko życia kanarka?

Przodkiem kanarków domowych jest kanarek (Serinus canaria) żyjący na Wyspach Kanaryjskich i Azorach. Jego ojczyzną jest obszar śródziemnomorski, charakteryzujący się rozległymi krajobrazami z dużą ilością drzew, krzewów i żywopłotów.

Ze względu na melodyjny śpiew samców, kanarek szybko stał się popularnym zwierzęciem domowym, a w wyniku wielu lat hodowli powstały różne odmiany tego gatunku.

Zakup: Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jako bardzo popularne zwierzęta domowe, kanarki dostępne są w wielu sklepach zoologicznych. Można je również znaleźć w schroniskach dla zwierząt oraz u profesjonalnych hodowców.

Stanowczo odradzamy zakupy przez Internet, ponieważ oferowane tam zwierzęta są często chore, a ich pochodzenie jest trudne do ustalenia. Kupując kanarka, zawsze pytaj o dotychczasowe warunki utrzymania. Jeśli sprzedawca nie odpowie na Twoje pytania, lepiej zrezygnować z zakupu.

Należy również pamiętać, aby nie rozdzielać par zwierząt. Jeśli zatem któryś z ptaków wpadnie Ci w oko, najlepiej przygarnąć również jego towarzysza.

Uwaga: Znęcanie się nad zwierzętami

Niestety również w ramach tego gatunku istnieją rasy, których hodowla uznawana jest za znęcanie się nad zwierzętami i są to następujące kanarki:

  • Kędzierzawy gigant włoski
  • Garbus belgijski
  • Fiorino
  • Garbus włoski
  • Garbus hiszpański
  • Garbus japoński
  • Makige
  • Mehringer
  • Melado Tinerfeño
  • Północno- i południowoholenderski
  • Padwański
  • Paryski
  • Kędzierzawy francuski
  • Trębacz

Ponadto, problemy hodowlane mogą pojawiać się również w przypadku czysto białych zwierząt – często mają one ciężkie wady fizyczne, które uniemożliwiają im przetrwanie.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane