Ara zwyczajna (Ara ararauna)
© Eckhard / stock.adobe.com
Ara ararauna lub ara zwyczajna to nie tylko egzotyczna piękność, ale również mądra głowa. Jeśli chcesz, aby z Tobą zamieszkała, warto się na to dobrze przygotować. Pomogą Ci w tym poniższe informacje na temat jej cech szczególnych, wymagań, warunków utrzymania i pielęgnacji.
Spis treści
- Wygląd: Kolor upierzenia
- Zachowanie: Kolorowy, bystry ptak
- Utrzymanie: Tylko dla ekspertów
- Odżywianie: Co jedzą papugi ara ararauna?
- Hodowla: Dopóki śmierć nas nie rozłączy
- Zdrowie: Jak długo żyje ara ararauna?
- Pochodzenie: Naturalne środowisko ary
- Zakup: Gdzie można kupić arę zwyczajną?
- Charakterystyka ary zwyczajnej
Wygląd: Kolor upierzenia
Jak sama nazwa wskazuje ara ararauna należy do rodzaju papug ara i wyróżnia się pięknym kolorem upierzenia, które na grzbiecie jest niebieskie, a na piersiach i brzuchu jasnożółte. W okolicy gardła pióra są czarne, podobnie jak dziób i stopy. Spodnia część skrzydeł może być żółta lub zielona, warstwa wierzchnia piór ogonowych niebieska, a pod spodem żółta. Białe policzki ozdobione są paskami z niewielkich czarnych piór. Skóra jest różowa, a czubek głowy zielonkawy.
Jaką wielkość osiąga ara zwyczajna?
Ze względu na długie pióra ogonowe, papugi te dorastają do 80–90 centymetrów, mierząc od głowy do końca ogona, a ich waga waha się od 900 do 1400 gramów.
Znikome różnice między płciami
Samice trudno odróżnić od samców na podstawie wyglądu. W wielu przypadkach jednak ich dziób i głowa są nieco większe niż w przypadku ich męskich odpowiedników.
Do wiarygodnego określenia płci często używa się metod DNA.
Zachowanie: Kolorowy, bystry ptak
Papugi ara ararauna są nie tylko wyjątkowo urokliwe, ale również bardzo inteligentne. Szybko i chętnie się uczą, i mają niezwykły dar do naśladowania dźwięków.
Czy papugi ara ararauna można oswoić?
Jednocześnie ptaki te są bardzo przyjazne i lubią kontakt ze swoimi bliskimi – i to nie tylko przedstawicielami tego samego gatunku. Przy dużej dozie cierpliwości i wiedzy oswojenie tych egzotycznych piękności uda się również Tobie. Pamiętaj jednak, że potrafią być bardzo zazdrosne!
Popularne gwiazdy pokazów
Ze względu na swoje ubarwienie i inteligencję, papugi ara ararauna są bardzo popularnymi uczestnikami wszelkiego rodzaju pokazów. Bardzo szybko uczą się sztuczek i zachwycają nie tylko małych, ale i dużych widzów.
Czy ara ararauna potrafi mówić?
Papugi te mają wiele talentów, w tym, przy odpowiednim treningu, do mówienia ludzkim językiem. Umiejętność ta nie jest jednak u nich tak silnie rozwinięta jak u pokrewnych gatunków, na przykład papug żako.
Niemniej, te kolorowe zwierzęta są prawdziwymi krzykaczami, co należy koniecznie wziąć pod uwagę przed ich zakupem, również przez wzgląd na sąsiadów.
Utrzymanie: Tylko dla ekspertów
Zanim zdecydujesz się na zakup papugi ary zwyczajnej, musisz uświadomić sobie, że jej utrzymanie nie należy do najłatwiejszych.
Czy można trzymać je w pojedynkę?
Papugi ara ararauna są z natury bardzo towarzyskie. Żyją w parach lub w małych rodzinach, a nawet w grupach liczących 25 osobników. Samotność jest zatem w ich przypadku wykluczona.
Wskazówka: Trzymanie papug ara w pojedynkę naraża je na poważne problemy zdrowotne i behawioralne.
Czy możliwa jest socjalizacja z innymi ptakami?
Na wolności papugi ara ararauna żyją razem z innymi papugami z rodziny ara, takimi jak ara żółtoskrzydła (ara macao) czy ara zielonoskrzydła (ara chloropetera), można więc trzymać je razem.
Zajęcie dla ary
Ptaki te nie lubią nudy, dlatego muszą mieć zapewnione zajęcie. W ich domu nie może więc zabraknąć różnych możliwości zabawy.
Poza tym, ważne jest również, aby mogły codziennie skorzystać ze swobodnego latania. Ucieszą się także z czasu wspólnie spędzonego ze swoim opiekunem, na przykład na nauce sztuczek. Za sprawą pochwał i odpowiednich smakołyków można je naprawdę wiele nauczyć.
Odżywianie: Co jedzą papugi ara ararauna?
Podobnie jak u innych papug, sam pokarm zbożowy będzie w ich przypadku niewystarczający. Potrzebują one znacznie bardziej urozmaiconej diety, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
W jadłospisie tych ptaków nie powinno zabraknąć:
- owoców (np. jabłek, bananów, mango, palmy) oraz warzyw (np. kalarepy, marchwi, buraka, selera)
- ziaren (np. pestek słonecznika, pestek dyni) oraz nasion (np. kardi)
Przekąski
Aby nieco urozmaicić ich dietę, można im od czasu do czasu podawać jajka na twardo lub mączniki, a także kukurydzę, orzechy (np. laskowe) lub gotowane nasiona roślin strączkowych.
Hodowla: Dopóki śmierć nas nie rozłączy
Papugi ara ararauna są monogamiczne i pozostają sobie wierne przez całe życie, co jest zresztą ewidentne, gdy się je obserwuje. Pary zawsze latają „skrzydło w skrzydło” i uwielbiają się przytulać.
Gniazda na wysokości
W zależności od środowiska, w którym żyją, sezon lęgowy zaczyna się między grudniem a marcem.
Do budowy gniazd ptaki te wykorzystują otwory wydrążone przez owady. Wszystko odbywa się na dużej wysokości w wierzchołkach obumarłych palm, około 30 metrów nad ziemią.
Lęgi
Samice składają średnio trzy białe jaja na lęg, z których po około 25 dniach wykluwają się pisklęta.
Jednak w naturze nierzadko zdarza się, że jedno lub dwa pisklęta giną w wyniku ataku drapieżników zanim zdążą dorosnąć.
Zdrowie: Jak długo żyje ara ararauna?
Przy dobrej opiece i odpowiednich warunkach utrzymania, papugi te mogą żyć od 30 do 40 lat. Bardzo ważne jest więc, aby przed zakupem wziąć pod uwagę ich długowieczność.
Choroby
Niewłaściwe żywienie i warunki utrzymania mogą skutkować pojawieniem się u ptaków poważnych chorób. Jeśli zatem Twoi podopieczni wykazują jakiekolwiek objawy choroby (np. utratę apetytu, biegunkę, matowe upierzenie), nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.
Wskazówka: Warto ptaki regularnie ważyć, aby w porę zauważyć utratę lub przyrost wagi.
Pochodzenie: Naturalne środowisko ary
Ara ararauna pochodzi z Ameryki Południowej, często zamieszkuje obszary w pobliżu Amazonki –
zachodnią i północną Brazylię, a także wschodnią Boliwię, Peru i Kolumbię. Ponadto, spotkamy ją w Gujanie Francuskiej, Panamie, Surinamie, południowej Wenezueli i Trynidadzie.
Zielone siedliska
Papugi te najlepiej czują się w koronach drzew rozległych lasów w pobliżu zbiorników wodnych i terenów podmokłych, takich jak bagna.
Ciekawostka: To właśnie tu ary mogą zrobić użytek ze swoich potężnych dziobów, dzięki którym potrafią wspiąć się na każde drzewo.
Malejąca populacja
Zgodnie z doniesieniami, papug ara ararauna jest w ich naturalnych siedliskach coraz mniej. Głównym tego powodem jest wycinanie lasów przez człowieka. Ludzie są więc największymi wrogami tych ptaków.
Niemniej, na chwilę obecną Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zaliczyła je do gatunków „najmniejszej troski” (least concern).
Zakup: Gdzie można kupić arę zwyczajną?
Poza jej ojczyzną, arę można kupić u hodowców.
Ponieważ są to zwierzęta egzotyczne, podczas zakupu należy zachować szczególną czujność i poprosić hodowcę o przedstawienie świadectwa pochodzenia. Jeśli odmówi, lepiej zrezygnować z zakupu.
Ile kosztuje ara ararauna?
Ceny tych papug różnią się w zależności od hodowcy, jednak należy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Do tego należy doliczyć koszty niezbędnego wyposażenia (np. woliery) oraz bieżące wydatki związane z pokarmem oraz lekarzem weterynarii (np. szczepienia).
Charakterystyka ary zwyczajnej
Nazwa: | ara zwyczajna (Ara ararauna) |
Wielkość: | 80 do 90 centymetrów |
Waga: | 900 do 1400 gramów |
Długość życia: | w niewoli od 30 do 40 lat |
Utrzymanie: | co najmniej w parach, codzienny swobodny lot |
Socjalizacja: | możliwa z innymi arami |
Klatka: | duża woliera o min. wymiarach 8 x 3 x 2 m, domek zapewniający schronienie, budka lęgowa |
Pokarm: | owoce, nektar, kwiaty, nasiona, orzechy |
Poziom trudności: | dla profesjonalistów |