Towarzystwo dla papużki falistej
© khmel / stock.adobe.com
Ptaszek źle znoszący samotność – najlepiej wziąć parkę!
Spis treści
W swojej ojczyźnie, Australii, papużki faliste żyją w małych lub całkiem sporych skupiskach. Mają stałych partnerów, z którymi z reguły pozostają do końca życia. By papużka falista dobrze czuła się w Twoim domu, zdecydowanie powinieneś zapewnić jej towarzystwo drugiego osobnika. Razem z pewnością będą czuć się wspaniale!
Co jeśli chcę wziąć jedną?
Jeśli chcesz mieć jedną papużkę falistą, musisz mieć na uwadze, co to dla niej oznacza. Ptaszki te to bardzo towarzyskie stworzenia, które bardzo kiepsko znoszą samotność. Kiedy taki mały wulkan energii musi przez długi czas siedzieć sam, stopniowo traci radość z życia – siedzi tylko na drążku i zamartwia się na przyszłość. Jeśli więc z jakichś przyczyn nie możesz pozwolić sobie na zakup dwóch ptaszków, niezwykle ważne jest, by większą część dnia papużka miała jednak towarzystwo, żeby ktoś „szwendał się” po domu, dość często zaglądając do klatki. Wówczas, zwłaszcza młoda papużka, szybko się oswoi i przywiąże. Zaakceptuje ludzkiego towarzysza jako zastępcę swojego „ptaszka do pary”, dlatego tak jak papużki stroszą sobie wzajemnie piórka, tak na przykład swojemu człowiekowi papużka usiądzie na ramieniu i będzie delikatnie podszczypywała go w ucho.
Rozrywka pożądana!
Te wesołe ptaszki kochają, kiedy coś wokół się dzieje. Powinny być one dopuszczane do życia rodziny i brać udział w jej codzienności. Same znajdą dla siebie doskonałą rozrywkę, próbując przekrzyczeć rozmawiających ze sobą domowników. Niektóre osobniki potrafią naśladować odgłosy, które słyszą, a nawet powtarzać krótkie słowa.
Większa ptasia grupa
Jeśli nie możesz poświęcić papużce tak dużo czasu, zdecydowanie powinieneś przygarnąć dwie lub nawet więcej. Jeśli nie planujesz zajmować się dalszą hodowlą, zabierz ze sklepu zoologicznego ptaszki tej samej płci. Dogadają się, jeśli są wychowywane razem od początku. Niezwykle miło obserwuje się wzajemne zachowania papużek. Większość z nich, mimo towarzystwa innych ptaszków, poszukuje także bliskości z człowiekiem. Śmiało możesz spróbować oswoić parkę. Jeśli do swojej woliery zaprosisz całą ptasią gromadkę, z pewnością niejednokrotnie zachwycisz się i zadziwisz ich niezwykłym społecznym zachowaniem.
Różne gatunki ptaków w jednej wolierze
Jeśli chcesz trzymać papużkę falistą razem z innymi gatunkami, koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, by nie były to gatunki mniejszych rozmiarów. Kanarki czy zeberki timorskie, które często widuje się na zdjęciach razem z papużkami falistymi, nie nadają się. Papużki nierozłączki także są niepewne, często nie chcą się tolerować z falistymi.
W dużej ptaszarni te małe papużki dobrze żyć będą z przepiórkami, które naturalnie zajmą podłoże woliery. By przepiórki mogły zaznać chwili spokoju od czasami natrętnych do bezczelności zachowań papużek falistych, możesz postawić dla nich domek, w którym mogłyby się schować.
Z gatunkami pokrewnymi, na przykład nimfami lub łąkówkami wspaniałymi, papużki faliste będą żyć w zgodzie. Gatunki te są od niesfornych papużek falistych nieco większe, dlatego nie pozwolą im wejść sobie na głowę. Jeśli trzymasz kilka osobników razem, zadbaj o to, by miały wystarczająco dużo miejsca do fruwania!
Zawsze powinieneś obserwować zachowania ptaków w grupie. Upewniaj się regularnie, że żaden z Twoich pierzastych podopiecznych nie jest dyskryminowany lub przeciwnie – nie zachowuje się w sposób utrudniający życie pozostałym. Jeśli przyuważysz takiego gagatka, wyjmij go ze wspólnej woliery.
Dla papużki falistej najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się przygarnąć więcej osobników. Wówczas z pewnością będziesz mógł cieszyć się widokiem wesołych, żywotnych, zadowolonych ze swojego domu zwierząt.