Olej z łososia dla psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies jedzący olej z łososia

Olej z łososia zawiera wiele zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3.

Olej z łososia dla psów? Wielu opiekunów czworonogów podaje go swoim podopiecznym. Co sprawia, że jest tak popularny i czy naprawdę jest odpowiedni dla zwierząt? Dowiedz się więcej na temat możliwości jego zastosowania, wyników badań na ten temat oraz zalet i wad jego podawania.

Działanie: Dlaczego olej z łososia dla psów jest zdrowy?

Wysokiej jakości oleje rybie, takie jak olej z łososia, cieszą się dobrą opinią. Dzięki zawartym w nim zdrowym tłuszczom wspierają zdrowie ludzi i zwierząt.

Badania w toku

Obecnie nie istnieje wiele badań dotyczących wpływu oleju z łososia na zdrowie psów. Jego działanie zostało zdecydowanie lepiej poznane w przypadku człowieka i zwierząt laboratoryjnych.

Opublikowane w 2022 roku w czasopiśmie „biomolecules“ badanie, w którym analizowano wpływ oleju rybiego na zdrowie pracujących psów policyjnych, dostarcza dowodów na to, że może on poprawiać kondycję ich układu sercowo-naczyniowego i odpornościowego.

Oleje rybie, w tym olej z łososia, z pewnością mają pozytywny wpływ na zdrowie. Ale czy mogą mieć również skutki uboczne? Poniżej przedstawiamy przegląd zalet i wad oleju z ryb:

Zalety: Jakie są pozytywne właściwości oleju z łososia?

Podobnie jak oleje z innych gatunków ryb (np. makreli, tuńczyka), olej z łososia składa się w dużej mierze z cennych kwasów tłuszczowych. Zaliczamy do nich przede wszystkim długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Moc zdrowych tłuszczów

EPA i DHA przypisuje się wiele korzyści dla zdrowia. Spożywany olej rybi ma więc na przykład przyczyniać się do zwiększonej produkcji leukotrienów i prostanoidów, które mają z kolei następujące pozytywne właściwości:

  • przeciwzapalne
  • przeciwmiażdżycowe (zapobieganie miażdżycy)
  • hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi)
  • przeciwzakrzepowe

Wady: Czy olej z łososia ma skutki uboczne?

Oleje z ryb mają wiele właściwości prozdrowotnych, ale mogą mieć również negatywny wpływ na zdrowie czworonogów. Zdarza się to najczęściej w przypadku nieprzestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania lub podawania zbyt dużej ilości oleju z łososia.

Uwaga: Dlatego olej z łososia należy podawać psu najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii i tylko jeśli nie wyrazi on co do tego żadnych zastrzeżeń.

Reakcje alergiczne

Reakcje alergiczne w wyniku spożycia oleju z ryb są rzadkie, ale niewykluczone.

Upośledzone gojenie się ran

Ze względu na przeciwzakrzepowe właściwości kwasów tłuszczowych omega-3, olej rybi może utrudniać gojenie się ran. Dlatego w przypadku psów mających ogólne problemy z krzepliwością krwi należy zachować szczególną ostrożność.

Problemy trawienne

Chociaż olej z łososia jest zasadniczo lekkostrawny, nie wszystkie psy tolerują go równie dobrze. Może więc powodować problemy trawienne takie jak biegunka czy wzdęcia.

Zastosowanie: Kiedy można podawać psu olej z łososia?

Oprócz zapobiegania ogólnemu niedoborowi kwasów tłuszczowych, objawiającego się między innymi suchą, łuszczącą się skórą, istnieją inne powody, dla których warto podawać psom olej z łososia.

Należy to jednak robić tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii, ponieważ nie zastąpi on leczenia weterynaryjnego w przypadku poważnych chorób.

Choroby oczu

Wpływ oleju z łososia na zdrowie oczu psów nie został jeszcze zbadany w dostatecznym stopniu. Niektóre badania potwierdzają jego pozytywny wpływ na kondycję oczu, inne nie. Konieczne są więc dalsze badania w tym zakresie.

Choroby skóry

Oleje z ryb zawierające EPA, takie jak olej z łososia, pomagają złagodzić stany zapalne w przypadku alergicznych chorób skóry u ludzi i zwierząt laboratoryjnych. Przeciwzapalne działanie kwasów omega-3 zawartych w oleju z łososia wykorzystywane jest przez opiekunów psów cierpiących na atopię.

Problemy żołądkowo-jelitowe

W przypadku niektórych problemów trawiennych, takich jak zanik błony śluzowej jelit, prowadzący do przewlekłych biegunek, połączenie oleju z łososia o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i ryżu może być podstawą lekkostrawnej diety.

Choroby neurodegeneracyjne

Zdrowe tłuszcze zawarte w oleju z łososia mają wspierać także układ nerwowy. Przy prawidłowym podawaniu mogą opóźniać wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych. Niemniej, nie należy zapominać, że olej z łososia nie jest ani środkiem zapobiegawczym, ani leczniczym.

Reumatyczne choroby stawów

Olej z łososia znajduje zastosowanie również u psów cierpiących na przewlekłe zapalenie stawów spowodowane reumatyzmem. Jego działanie przeciwzapalne może więc łagodzić ból w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wsparcie dla szczeniąt

Ponieważ olej z łososia ma korzystny wpływ na wzrok, znajduje częste zastosowanie w diecie szczeniąt. Należy jednak pamiętać, że karma dla szczeniąt została opracowana tak, aby zaspokoić wszystkie ich potrzeby, dlatego bez konsultacji z lekarzem weterynarii, podawanie oleju rybiego na własną rękę może spowodować jego przedawkowanie i co za tym idzie, określone skutki uboczne.

Olej z łososia dla psów: Wskazówki i instrukcje dotyczące stosowania

Przed podaniem psu oleju z łososia należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii. Szczególnie w przypadku chorych zwierząt, samodzielna zmiana ich diety może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Który olej z łososia jest odpowiedni dla psów?

Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów rybich, takie jak:

  • naturalny olej trójglicerydowy (nieoczyszczony)
  • syntetyczny trójglicerydowy (otrzymywany syntetycznie)
  • olej w postaci estrów etylowych (skoncentrowany i destylowany, aby usunąć zanieczyszczenia)

Te rodzaje olejów rybich różnią się również pod względem wchłanialności – za najlepszy uważany jest naturalny olej trójglicerydowy.

Wskazówka: Zapytaj lekarza weterynarii, który olej rybi będzie najlepszy w przypadku Twojego czworonoga. Na jego wybór wpływ mają różne czynniki, takie jak rasa czy aktualny stan zdrowia.

Dawkowanie: Ile oleju z łososia można podawać psu?

Dawkowanie bezpieczne dla psa zależy od jego wagi, wieku i stanu zdrowia. Kupując kapsułki z olejem rybim opracowane specjalnie dla psów, możesz przestrzegać dawkowania podanego przez producenta.

Ponadto, o ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, warto posiłkować się poniższymi wskazówkami:

Masa ciała psa (w kilogramach) Maksymalna ilość oleju z łososia (łyżka stołowa)
5 0,5
10 1
20 2
30 3
40 4
50 5
Olej rybi w kapsułkach © Евгений Логвиненко / stock.adobe.com
Olej rybi dostępny jest również również w postaci kapsułek.

Jak często można podawać psu olej z łososia?

Zaleca się podawanie nie więcej niż jednej łyżki stołowej oleju rybiego na każde dziesięć kilogramów masy ciała dziennie, po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem weterynarii i upewnieniu się, czy Twój podopieczny rzeczywiście skorzysta na jego podawaniu w dłuższej lub krótszej perspektywie.

Jeśli natomiast zauważysz jakiekolwiek objawy nietolerancji u swojego psa, przerwij jego stosowanie.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane