Olej z łososia dla psów
© Tatyana Gladskih / stock.adobe.com
Olej z łososia dla psów? Wielu opiekunów czworonogów podaje go swoim podopiecznym. Co sprawia, że jest tak popularny i czy naprawdę jest odpowiedni dla zwierząt? Dowiedz się więcej na temat możliwości jego zastosowania, wyników badań na ten temat oraz zalet i wad jego podawania.
Spis treści
Działanie: Dlaczego olej z łososia dla psów jest zdrowy?
Wysokiej jakości oleje rybie, takie jak olej z łososia, cieszą się dobrą opinią. Dzięki zawartym w nim zdrowym tłuszczom wspierają zdrowie ludzi i zwierząt.
Badania w toku
Obecnie nie istnieje wiele badań dotyczących wpływu oleju z łososia na zdrowie psów. Jego działanie zostało zdecydowanie lepiej poznane w przypadku człowieka i zwierząt laboratoryjnych.
Opublikowane w 2022 roku w czasopiśmie „biomolecules“ badanie, w którym analizowano wpływ oleju rybiego na zdrowie pracujących psów policyjnych, dostarcza dowodów na to, że może on poprawiać kondycję ich układu sercowo-naczyniowego i odpornościowego.
Oleje rybie, w tym olej z łososia, z pewnością mają pozytywny wpływ na zdrowie. Ale czy mogą mieć również skutki uboczne? Poniżej przedstawiamy przegląd zalet i wad oleju z ryb:
Zalety: Jakie są pozytywne właściwości oleju z łososia?
Podobnie jak oleje z innych gatunków ryb (np. makreli, tuńczyka), olej z łososia składa się w dużej mierze z cennych kwasów tłuszczowych. Zaliczamy do nich przede wszystkim długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA).
Moc zdrowych tłuszczów
EPA i DHA przypisuje się wiele korzyści dla zdrowia. Spożywany olej rybi ma więc na przykład przyczyniać się do zwiększonej produkcji leukotrienów i prostanoidów, które mają z kolei następujące pozytywne właściwości:
- przeciwzapalne
- przeciwmiażdżycowe (zapobieganie miażdżycy)
- hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi)
- przeciwzakrzepowe
Wady: Czy olej z łososia ma skutki uboczne?
Oleje z ryb mają wiele właściwości prozdrowotnych, ale mogą mieć również negatywny wpływ na zdrowie czworonogów. Zdarza się to najczęściej w przypadku nieprzestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania lub podawania zbyt dużej ilości oleju z łososia.
Uwaga: Dlatego olej z łososia należy podawać psu najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii i tylko jeśli nie wyrazi on co do tego żadnych zastrzeżeń.
Reakcje alergiczne
Reakcje alergiczne w wyniku spożycia oleju z ryb są rzadkie, ale niewykluczone.
Upośledzone gojenie się ran
Ze względu na przeciwzakrzepowe właściwości kwasów tłuszczowych omega-3, olej rybi może utrudniać gojenie się ran. Dlatego w przypadku psów mających ogólne problemy z krzepliwością krwi należy zachować szczególną ostrożność.
Problemy trawienne
Chociaż olej z łososia jest zasadniczo lekkostrawny, nie wszystkie psy tolerują go równie dobrze. Może więc powodować problemy trawienne takie jak biegunka czy wzdęcia.
Zastosowanie: Kiedy można podawać psu olej z łososia?
Oprócz zapobiegania ogólnemu niedoborowi kwasów tłuszczowych, objawiającego się między innymi suchą, łuszczącą się skórą, istnieją inne powody, dla których warto podawać psom olej z łososia.
Należy to jednak robić tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii, ponieważ nie zastąpi on leczenia weterynaryjnego w przypadku poważnych chorób.
Choroby oczu
Wpływ oleju z łososia na zdrowie oczu psów nie został jeszcze zbadany w dostatecznym stopniu. Niektóre badania potwierdzają jego pozytywny wpływ na kondycję oczu, inne nie. Konieczne są więc dalsze badania w tym zakresie.
Choroby skóry
Oleje z ryb zawierające EPA, takie jak olej z łososia, pomagają złagodzić stany zapalne w przypadku alergicznych chorób skóry u ludzi i zwierząt laboratoryjnych. Przeciwzapalne działanie kwasów omega-3 zawartych w oleju z łososia wykorzystywane jest przez opiekunów psów cierpiących na atopię.
Problemy żołądkowo-jelitowe
W przypadku niektórych problemów trawiennych, takich jak zanik błony śluzowej jelit, prowadzący do przewlekłych biegunek, połączenie oleju z łososia o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i ryżu może być podstawą lekkostrawnej diety.
Choroby neurodegeneracyjne
Zdrowe tłuszcze zawarte w oleju z łososia mają wspierać także układ nerwowy. Przy prawidłowym podawaniu mogą opóźniać wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych. Niemniej, nie należy zapominać, że olej z łososia nie jest ani środkiem zapobiegawczym, ani leczniczym.
Reumatyczne choroby stawów
Olej z łososia znajduje zastosowanie również u psów cierpiących na przewlekłe zapalenie stawów spowodowane reumatyzmem. Jego działanie przeciwzapalne może więc łagodzić ból w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.
Wsparcie dla szczeniąt
Ponieważ olej z łososia ma korzystny wpływ na wzrok, znajduje częste zastosowanie w diecie szczeniąt. Należy jednak pamiętać, że karma dla szczeniąt została opracowana tak, aby zaspokoić wszystkie ich potrzeby, dlatego bez konsultacji z lekarzem weterynarii, podawanie oleju rybiego na własną rękę może spowodować jego przedawkowanie i co za tym idzie, określone skutki uboczne.
Olej z łososia dla psów: Wskazówki i instrukcje dotyczące stosowania
Przed podaniem psu oleju z łososia należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii. Szczególnie w przypadku chorych zwierząt, samodzielna zmiana ich diety może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Który olej z łososia jest odpowiedni dla psów?
Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów rybich, takie jak:
- naturalny olej trójglicerydowy (nieoczyszczony)
- syntetyczny trójglicerydowy (otrzymywany syntetycznie)
- olej w postaci estrów etylowych (skoncentrowany i destylowany, aby usunąć zanieczyszczenia)
Te rodzaje olejów rybich różnią się również pod względem wchłanialności – za najlepszy uważany jest naturalny olej trójglicerydowy.
Wskazówka: Zapytaj lekarza weterynarii, który olej rybi będzie najlepszy w przypadku Twojego czworonoga. Na jego wybór wpływ mają różne czynniki, takie jak rasa czy aktualny stan zdrowia.
Dawkowanie: Ile oleju z łososia można podawać psu?
Dawkowanie bezpieczne dla psa zależy od jego wagi, wieku i stanu zdrowia. Kupując kapsułki z olejem rybim opracowane specjalnie dla psów, możesz przestrzegać dawkowania podanego przez producenta.
Ponadto, o ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, warto posiłkować się poniższymi wskazówkami:
Masa ciała psa (w kilogramach) | Maksymalna ilość oleju z łososia (łyżka stołowa) |
5 | 0,5 |
10 | 1 |
20 | 2 |
30 | 3 |
40 | 4 |
50 | 5 |
Jak często można podawać psu olej z łososia?
Zaleca się podawanie nie więcej niż jednej łyżki stołowej oleju rybiego na każde dziesięć kilogramów masy ciała dziennie, po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem weterynarii i upewnieniu się, czy Twój podopieczny rzeczywiście skorzysta na jego podawaniu w dłuższej lub krótszej perspektywie.
Jeśli natomiast zauważysz jakiekolwiek objawy nietolerancji u swojego psa, przerwij jego stosowanie.