Karmy dla psów rasowych
© DoraZett / stock.adobe.com
Oferta karm dla psów jest naprawdę szeroka, dlatego właścicielom nierzadko bardzo trudno się zdecydować, po który z proponowanych produktów chcieliby sięgnąć. W temacie karm dla psów rasowych również pojawia się rozterka: Czy pies rzeczywiście potrzebuje specjalnej karmy dla swojej rasy? Dowiedz się, dlaczego podawanie pupilowi karmy dopasowanej do specyficznych potrzeb jego rasy może nieść wiele korzyści.
Spis treści
Skąd się wzięły rasy psów
Wszystkie znane dziś rasy psów mają jednego przodka – wilka. Niektóre z nich powstały w sposób naturalny, inne wskutek celowej hodowli człowieka. Udomowienie wilka rozpoczęło się od tego, że młode trzymane były przez człowieka jako zwierzęta domowe. Z czasem te dzikie stworzenia przyzwyczaiły się do ludzi i zaczęły towarzyszyć im w polowaniach. Tak jak zmieniała się wilcza natura, tak i jego wygląd ulegał stopniowym zmianom. Proces udomowiania odbywał się równolegle w wielu miejscach na świecie, rozwijające się rasy dopasowywały się do warunków geograficznych tych miejsc i panującego w nich klimatu. Z podróżującymi właścicielami rasowe psy docierały w inne części świata i rozmnażały się tam, wskutek czego powstawały kolejne rasy. W niedługim czasie ludzie zaczęli celowo wykształcać nowe rasy. Na drodze celowej hodowli rozwijano określone cechy charakteru i budowy ciała u psów, by lepiej wspierały one człowieka w konkretnych zadaniach. Tak powstały na przykład rasy, które ze względu na charakter i predyspozycje cielesne nadawały się doskonale do polowań, wypasania bydła, stróżowania lub ochrony człowieka. Każda rasa posiada nie tylko wyjątkowe cechy, lecz także wyjątkowe potrzeby, co odzwierciedla się choćby właśnie w jej wymaganiach żywieniowych.
Jakie korzyści niesie specjalna karma dla psa rasowego
Specjalne karmy dla psów rasowych mogą znacznie przyczynić się do utrzymania zdrowia Twojego rasowego psa. Przy komponowaniu składu takiej karmy kierowano się bowiem kryteriami odpowiadającymi specjalnym wymaganiom żywieniowym psów konkretnej rasy. Istnieją na przykład rasy, które wykazują wrodzone skłonności do nadmiernego przybierania na wadze. W tym przypadku można zastosować karmy o zredukowanej wartości energetycznej, które pomogą psu w utrzymaniu prawidłowej wagi i zapobiegną chorobom, rozwojowi których nadwaga sprzyja. Także na charakterystyczne dla rasy schorzenia, przykładowo schorzenia stawów, karmy specjalistyczne dla psów rasowych mogą mieć holistyczne działanie. Podsumowując, celem karmy dla psów rasowych jest dostarczenie optymalnej odpowiedzi na specyficzny profil odżywczy psa danej rasy. Ponadto w projektowaniu krokiecików karm dopasowanych do rasy uwzględnia się również kształt szczęki psa.
Przykład: Karma dla Labradora Retrievera
Labrador retriever zalicza się do ras mających skłonności do przybierania na wadze. Ma to swoje podłoże w tym, że większość Labradorów uwielbia jeść i chętnie zrobi wiele, by dostać dodatkową porcję posiłku. Badania naukowe dowodzą, że skłonność do pałaszowania uwarunkowana jest u psów tej rasy genetycznie. Wskutek mutacji genu niektórym Labradorom brakuje określonych substancji semiochemicznych odpowiedzialnych za hamowanie poczucia głodu. Te psy, które noszą ów zmutowany gen, odczuwają więc głód przez cały czas. Specjalną karmę dla Labradora cechuje odpowiednia dla niego wartość energetyczna oraz składniki dające poczucie sytości. Z racji sporych rozmiarów Labradory mają ponadto tendencje do problemów ze stawami. Również w tym aspekcie karmy dla psów rasowych mogą mieć korzystne oddziaływanie, gdyż skomponowane są tak, by zawierały wszystkie substancje odżywcze wspierające naturalne funkcje stawów i zapobiegały ich schorzeniom.
Przykład: Karma dla owczarka niemieckiego
Również owczarki niemieckie wykazują z reguły problemy ze stawami. Do tego dochodzi fakt, że mają one często wrażliwy układ trawienny. Ich karma powinna zawierać odpowiednią ilość substancji, które wspierałyby funkcje stawów oraz składać się wyłącznie z lekkostrawnych składników. U owczarka niemieckiego koncentracja immunoglobuliny A jest niska, przez co ryzyko infekcji jest stosunkowo wysokie. Dzięki dodatkom zawartym w specjalnych karmach dla owczarków niemieckich można wzmacniać ich system odpornościowy. Dodatkowe informacje o karmach dla owczarków niemieckich znajdziesz w naszym sklepie dla psa.
Przykład: Karma dla buldoga francuskiego
Buldogi francuskie mają skłonności do nadwagi, przed którą naturalnie należy próbować je ochronić. Niektórzy przedstawiciele rasy mają także wrażliwe żołądki oraz/lub wzdęcia – w takich przypadkach należy stosować odpowiednią dietę i zrezygnować zupełnie z wszelkiego rodzaju eksperymentów, także z wszelkich rodzajów smakołyków. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta o wysokiej zawartości mięsa, niezależnie od tego, czy w karmie suchej, czy też mokrej. Należy zwracać uwagę, czy na etykiecie mięso stoi na pierwszym miejscu, a więc stanowi największy procent składu. W takiej diecie zaleca się również rezygnację z produktów zawierających zboża, które mogą powodować alergiczne reakcje i nietolerancje u psów z wrażliwością żołądkową.
BULDOG FRANCUSKI | |
MOCNE STRONY | nadaje się do życia w mieszkaniu, łatwy do ułożenia, przyjazny dla dzieci, chętny do zabawy, nie gryzie, nie ucieka, sierść łatwa w pielęgnacji, toleruje koty |
SŁABE STRONY | ma tendencję do przybierania na wadze, nie lubi zostawać sam, jest chorowity, nie nadaje się do uprawiania sportów, nie nadaje się na psa obronnego |
ZNANI WŁAŚCICIELE | Leonardo di Caprio, Hugh Jackman, Reese Witherspoon, Christina Rici, Anne Hathaway, Martha Stewart, Cole Sprouse |
Inne rasy psów
Oferujemy również szeroki wybór wysokiej jakości karm dostosowanych specjalnie do potrzeb psów następujących ras:
- Beagle
- Bichon-Frisé
- Bokser
- Cavalier King Charles
- Labrador Retriever
- Chihuahua
- Cocker Spaniel
- Jamnik
- Dalmatyńczyk
- Dog niemiecki
- Owczarek niemiecki
- Buldog angielski
- Seter angielski
- Buldog francuski
- Golden Retriever
- Jack Russell Terrier
- Mops
- Pudel
- Rottweiler
- Shih Tzu
- Sznaucer
- West Highland Terrier
- Yorkshire Terrier