Czy psy mogą jeść truskawki? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies jedzący truskawkę

Truskawki to mała, zdrowa przekąska dla psów.

Niewielkie, czerwone i smakowite: Truskawki. Są pełne witamin i dla nas, ludzi, stanowią prawdziwe „superfood”. Również naszym czworonożnym podopiecznym trudno oprzeć się temu słodkiemu przysmakowi. Ale czy psy mogą jeść truskawki?

Czy truskawki są dla psów zdrowe?

Truskawki należą do owoców jagodowych i roślin nasiennych. Truskawka jest zatem owocem pozornym, a widoczne na jej powierzchni małe brązowe punkciki to w rzeczywistości owoce właściwe (orzeszki). Są pełne wartościowych składników odżywczych, które mogą być zdrowe również dla psów.

Truskawki jako cenne źródło składników odżywczych

Truskawki zawierają wiele zdrowych substancji roślinnych, dlatego zyskały miano „superfood”. Są bardzo popularne zarówno w diecie ludzkiej, jak i zwierzęcej.

Truskawki są zdrowe, ponieważ:

  • zawierają flawonoidy i kwasy fenolowe (metabolity wtórne), które mają działanie przeciwzapalne i mogą zapobiegać chorobom układu krążenia
  • są bogate w witaminę B1 (tiaminę), witaminę B9 (kwas foliowy) i witaminę K
  • w 100 gramach zawierają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe
  • zawierają ważne minerały, takie jak miedź, mangan i cynk

Czy psy mogą jeść truskawki?

Tak, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Należy jedynie uważać na to, aby owoce były dojrzałe, świeże i najlepiej niepryskane, ani nieprzetworzone. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na podawaną ilość.

Czy truskawki są dobre dla każdego psa?

Większość czworonogów dobrze toleruje truskawki. Jeśli jednak Twój podopieczny jest na nie uczulony lub choruje na cukrzycę, lepiej unikać ich w jego diecie.

Uwaga: W przypadku chorych psów zaleca się ustalanie diety w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

Czy psy mogą jeść słodzone truskawki?

Truskawki podawane psu nie mogą zawierać żadnych dodatków, w tym cukru czy miodu.

Czy psy mogą jeść mrożone truskawki?

Zimna przekąska to smaczna odmiana, szczególnie w gorące letnie miesiące. Możesz podawać psu jedną lub dwie mrożone truskawki dziennie, pod warunkiem, że są świeżo zamrożone i niesłodzone.

Ile truskawek może zjeść pies?

To, ile owoców może zjeść pies zależy od jego wagi. Duży, zdrowy zwierzak będzie lepiej tolerował większą ich ilość niż jego mniejszy krewny.

Małe ilości próbne

Nie wiadomo, ile dokładnie truskawek na kilogram masy ciała pies może zjeść bez uszczerbku dla zdrowia. Zaleca się więc podawanie psu małego owocu lub kawałka większego, aby sprawdzić, jak jego organizm na niego zareaguje. Jeśli nic złego się nie wydarzy, można ostrożnie zwiększać ich ilość.

Uwaga: Nie należy podawać psu zbyt wielu truskawek na raz, aby uniknąć problemów trawiennych lub nadwagi.

Czy truskawki mogą być szkodliwe dla psa?

Na szczęście truskawki nie zawierają substancji, które mogłyby zaszkodzić czworonogowi nawet w niewielkich ilościach. Nie ma tutaj zatem mowy o żadnych działaniach toksycznych. Mimo tego, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Zawartość cukru

Choć truskawki są bardzo smaczne, nie należy podawać ich psu zbyt dużo. Tak jak wszystkie owoce, zawierają one fruktozę, której spożycie może przyczyniać się do nadwagi. Zbyt duża ilość truskawek może również wywołać problemy trawienne takie jak biegunka.

Alergia na truskawki u psów

Chociaż nie zdarza się to często, psy mogą być uczulone na truskawki. Szczególną ostrożność zachować należy, gdy zwierzę jest uczulone na orzechy, ponieważ połączenie tych dwóch produktów może wywołać alergię krzyżową.

Dowiedz się więcej na temat objawów i leczenia alergii u psa.

Podsumowanie: Czy pies może jeść truskawki?

Truskawki to prawdziwe bomby witaminowe i mogą stanowić zdrową i smaczną przekąskę również dla psów. W rozsądnych ilościach te czerwone owoce są na ogół dobrze tolerowane przez większość czworonogów.

Niemniej, pies nie powinien jeść ich zbyt wiele, ponieważ zbyt dużo spożytego wraz z nimi cukru może prowadzić do problemów trawiennych i nadwagi. Jeśli Twój pupil źle reaguje na truskawki, zaprzestań ich podawania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane