Czy psy mogą jeść pomidory?
© Juanmi / stock.adobe.com
Pomidory to smaczne i bogate w substancje odżywcze warzywa, będące nieodzownym elementem wielu potraw na całym świecie. Są bardzo zdrowe dla ludzi, ale czy również dla czworonogów? Czy psy mogą jeść pomidory, a może są one dla nich trujące? Wyjaśniamy w tekście poniżej.
Spis treści
Pomidory są zdrowe, ale czy również dla psów?
Pomidor należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Zdaniem specjalistów ds. żywienia pomidory mają właściwości antyoksydacyjne i hamują rozwój nowotworów we wczesnym stadium. Ponadto, zawierają nie tylko wiele minerałów i witamin, ale również wspomagający trawienie błonnik.
Podczas gdy pomidory są bardzo zdrowe dla człowieka i mają wiele pozytywnych właściwości, dla psów mogą bardzo szybko stać się niebezpieczne.
Kiedy i dlaczego pomidory są dla psów trujące?
Przede wszystkim zielone części pomidorów (łodyga i liście), ale także całe niedojrzałe warzywa, zawierają trującą solaninę. Jest to alkaloid, bardzo trudny do rozłożenia w procesie metabolizmu przez organizm nie tylko psa, ale również kota. W rezultacie dochodzi do jego stopniowego gromadzenia się, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zatrucia, które w najgorszym wypadku może stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia.
Warto wiedzieć: Solanina obecna jest także w innych gatunkach warzyw, takich jak bakłażany i papryka, dlatego nie powinno się ich podawać psom.
Rozpoznawanie zatrucia solaniną u psów
Zbyt duża ilość zjedzonej solaniny grozi poważnym zatruciem, które rozpoznasz po następujących objawach:
- problemy sercowo-naczyniowe (np. spadek ciśnienia krwi)
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty)
- zaburzenia neurologiczne (np. skurcze, problemy z koordynacją)
Co zrobić, gdy pies zje pomidory? Jeśli zaobserwujesz powyższe objawy u swojego pupila, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Gotowane lub surowe: W jakiej postaci psy mogą jeść pomidory?
Chociaż solanina zawarta jest głównie w zielonych częściach i skórce pomidora, ta trująca dla psów substancja znajduje się również w dojrzałych pomidorach. Należy także pamiętać o niebezpieczeństwie związanym z możliwością wystąpienia alergii pokarmowej. Aby więc nie narażać zdrowia psa, najlepiej całkowicie zrezygnować z pomidorów w jego diecie.
Podsumowanie: Psy nie powinny jeść pomidorów
Jeśli Twój pies jest zdrowy i przypadkowo zje niewielki kawałek pomidora, zazwyczaj nie jest to powodem do paniki. Niemniej, stanowczo odradzamy regularne podawanie tych warzyw czworonogom. Dojrzałe i gotowane pomidory mogą również być źródłem toksycznej dla psów solaniny i mieć negatywny wpływ na ich zdrowie – zwłaszcza wówczas, gdy zostaną zjedzone w nadmiernej ilości.
Aby uniknąć ryzyka, lepiej całkowicie wyeliminować pomidory z diety psa i zamiast nich wybrać lepiej tolerowane warzywa. Zielone pomidory są absolutnie zakazane!
Wskazówka: Dużo zdrowszą alternatywę stanowią na przykład ogórki lub marchew.