Czy psy mogą jeść jabłka? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies i jabłka

Jabłka to zdrowa i smaczna przekąska. Należy jednak uważać na pestki!

Mówi się, że jedno jabłko dziennie pozwala uniknąć lekarza. Ale czy to powiedzenie ma zastosowanie również w przypadku psów? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „Czy psy mogą jeść jabłka?”.

Czy jabłka są zdrowe dla psa?

Owoce te są skarbnicą składników odżywczych, dlatego stanowią dobrą przekąskę nie tylko dla ludzi, ale również dla czworonogów. Są szczególnie bogate w witaminę B3 (niacynę), witaminę B6 (pirydoksynę), witaminę B1 (tiaminę) oraz witaminę B5 (kwas pantotenowy).

Poza tym, zawierają również wiele minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak żelazo, potas i magnez. Ponadto, liczne pektyny (rodzaj błonnika) obecne w skórce jabłka pomagają usprawnić pracę przewodu pokarmowego.

Jabłka mogą pomóc w łagodzeniu problemów jelitowych

W przypadku psów cierpiących na określone problemy z jelitami, jabłka mogą prowadzić do ich złagodzenia. Zaleca się, aby dietę psów cierpiących na biegunkę z jelita grubego lub zespół jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome, IBS) uzupełniać tartymi jabłkami, tym samym zwiększając udział włókna surowego w diecie.

Ile jabłek dziennie może zjeść pies?

Nadmierna ilość owoców może mieć działanie przeczyszczające i powodować bóle brzucha, dlatego nie należy podawać ich zbyt dużo – kilka sztuk dziennie w zupełności wystarczy. Szczególna ostrożność zalecana jest w przypadku mniejszych psów oraz szczeniąt.

Czy każdy pies może jeść jabłka?

Co do zasady każdy pies może jeść jabłka, niezależnie od wieku, rasy czy płci. Należy jednak przestrzegać wszystkich zaleceń żywieniowych, aby upewnić się, że nie zaszkodzą zwierzęciu.

Poza tym, należy przerwać podawanie jabłek, jeśli pies wykazuje jakiekolwiek objawy nietolerancji pokarmowej lub alergii.

Czy szczenięta mogą jeść jabłka?

Podobnie jak w przypadku dorosłych czworonogów, nie ma przeciwwskazań, by podawać owoce te szczeniętom. Konieczne jest jedynie dostosowanie ich ilości do wagi malucha i upewnienie się, że jego dieta jest odpowiednio zbilansowana.

Jest to szczególnie istotne w fazie wzrostu szczenięcia, aby zapewnić mu najlepszy możliwy start w dorosłe życie.

Przeczytaj także: Żywienie szczenięcia.

Opiekun karmi psa jabłkiem © agneskantaruk / stock.adobe.com
Uwaga na ilość: Jabłka zawierają dużo cukru i w dużych ilościach mogą prowadzić do nadwagi.

Jakie jabłka będą najlepsze dla psa?

Surowe, gotowane, ze skórką lub bez – psy mogą jeść jabłka w każdej postaci, pod warunkiem, że są dojrzałe, niepryskane i pozbawione pestek.

Czy pies może jeść jabłka ze skórką?

Tak, nie ma wskazań, aby jabłka obierać ze skórki, zakładając oczywiście, że owoce są świeże, a skórka nie została poddana żadnej obróbce.

Jeśli jabłka były pryskane, zawarte w nich substancje chemiczne mogą powodować problemy zdrowotne. Dlatego przed podaniem ich psu, należy owoce dokładnie umyć lub obrać ze skórki.

Czy pies może jeść pestki jabłek?

Pestki jabłek zawierają amigdalinę, prekursor kwasu cyjanowodorowego (cyjanowodór, HCN), który prowadzi do zaburzeń oddychania komórkowego. Dlatego w dużych ilościach mogą być dla zwierząt toksyczne. Aby uniknąć niebezpiecznego zatrucia, pestki należy więc usunąć przed podaniem psu owoców.

Czy pies może jeść mus jabłkowy?

W niewielkich ilościach mus jabłkowy jest bezpieczny dla psów, pod warunkiem, że nie zawiera dodatków substancji słodzących lub przypraw. Zwłaszcza cukier brzozowy (ksylitol) jest toksyczny dla psów i tym samym nie powinien być przez nie spożywany.

Wskazówka na gorące lato: Zamroź samodzielnie przygotowany, niesłodzony mus jabłkowy, aby przygotować orzeźwiającą przekąskę dla swojego podopiecznego, umieszczając go w kongu lub w macie do lizania.

Czy pies może spożywać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy można podawać psu, aby oczyścić jelita, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem weterynarii! Zalecana dawka to zazwyczaj od jednej łyżeczki do dwóch łyżek stołowych, podawane razem z karmą lub wodą.

Skutki uboczne: Kiedy jabłka mogą być niebezpieczne dla psa?

Po pierwsze: W normalnych ilościach jabłka są dla psów nieszkodliwe – z wyjątkiem pestek. Niemniej, ze względu na swoje właściwości, mogą mieć pewne skutki uboczne:

Za dużo jabłek, za dużo kilogramów

Niezależnie od tego, jak bardzo Twój podopieczny lubi te owoce, należy pamiętać, że 100 gramów jabłka zawiera około 10 gramów cukru. Aby więc uniknąć nadwagi lub pozbyć się nadmiarowych kilogramów, ilość jabłek w diecie należy kontrolować.

Wzdęcia spowodowane zbyt dużą ilością jabłek

Spożywanie przez psy dużych ilości owoców, takich jak jabłka, może powodować wzdęcia. Jeśli zatem Twój pupil po zjedzeniu jabłek ma skłonność do wzdęć, należy ograniczyć ich ilość lub całkowicie zrezygnować z ich podawania.

Możliwe alergie

Tak jak wszystkie pozostałe pokarmy, również jabłka mogą wywoływać reakcje alergiczne. Możliwe są także reakcje krzyżowe z pyłkami drzew, ziemniakami lub kukurydzą.

Ważne: Jeśli Twój pies jest uczulony na jabłka, nie wolno mu ich podawać!

Podsumowanie: Czy pies może jeść jabłka?

Podsumowując: Psy mogą jeść jabłka, pod warunkiem, że są dojrzałe i pozbawione pestek. Owoce te dostarczają organizmowi psa wielu cennych składników odżywczych, które mogą korzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego zwierzęcia. Dlatego starte jabłka są często stosowane w medycynie weterynaryjnej, zwłaszcza w przypadku problemów trawiennych.

Należy jednak pamiętać, że bardzo ważna jest ich ilość – zbyt duża może mieć efekt odwrotny do zamierzonego i powodować problemy trawienne. Dlatego zawsze przestrzegaj ogólnych zaleceń żywieniowych, a najlepiej przed włączeniem ich do diety czworonoga, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane