Czy psy mogą jeść arbuzy? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Dr Cornelia Kolo, Weterynarz
Pies jedzący arbuza

Arbuzy stanowią orzeźwiającą odmianę w gorące letnie dni.

Zielony i twardy na zewnątrz, czerwony i soczysty w środku – arbuzy to uwielbiana przez nas słodka i niskokaloryczna przekąska. Nasze zwierzaki również uwielbiają ten orzeźwiający przysmak. Ale czy psy mogą jeść arbuzy? Wyjaśniamy poniżej.

Czy arbuzy są zdrowe dla psów?

Arbuzy zawierają od 24 do 40 kilokalorii i 6 gramów cukru w 100 gramach owocu, tym samym stanowiąc niskokaloryczną alternatywę dla tradycyjnych smakołyków.

Są bogate w witaminę A, kwas pantotenowy, niacynę i witaminę C. Ponadto dostarczają ważne składniki mineralne, takie jak magnez, fosfor, wapń i niewielką ilość potasu.

Arbuzy dla ugaszenia pragnienia

W 90–95 procentach arbuzy składają się z wody, co czyni je pysznym środkiem gaszącym pragnienie w upalne dni dla psów, które niechętnie piją wodę. Mrożone kawałki arbuza dodatkowo działają chłodząco.

Które psy nie powinny jeść arbuzów?

Większość czworonogów dobrze toleruje arbuzy i nie ma przeszkód, by je im podawać.

Jednak, jeśli Twój pupil cierpi na cukrzycę, z jego jadłospisu lepiej wykluczyć zarówno arbuza jak i inne owoce. To samo dotyczy zwierząt o wrażliwym przewodzie pokarmowym oraz tych cierpiących na alergie.

Uwaga: W przypadku psów z różnymi dolegliwościami, przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii.

Jaka ilość arbuzów jest bezpieczna dla psa?

To, ile arbuzów może zjeść pies zależy od różnych czynników. Ilość tolerowana przez małego psa będzie zazwyczaj mniejsza niż przez dużego psa, ale i jemu nie należy podawać zbyt dużo owoców, ponieważ może to prowadzić do bólu brzucha.

Małe ilości próbne

Nie wiadomo, ile dokładnie arbuzów na kilogram masy ciała pies może zjeść bez uszczerbku dla zdrowia. Zaleca się więc podawanie psu mały kawałek owocu, aby sprawdzić, jak jego organizm na niego zareaguje.

Jeśli nie będzie miał po nim żadnych dolegliwości, następnym razem można tę ilość zwiększyć.

Arbuzy dla psów © Наталья Майшева / stock.adobe.com
Nie należy podawać psom zbyt dużo arbuzów.

Arbuzy dla psów: Na co zwrócić uwagę?

Na szczęście arbuzy nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby zaszkodzić czworonogowi nawet w niewielkich ilościach. Niemniej, zjedzenie ich większej ilości na raz może powodować problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy biegunka.

Niedrożność jelit spowodowana pestkami

Przed podaniem psu arbuza trzeba usunąć duże nasiona i twardą łupinę. Zwłaszcza w przypadku mniejszych psów czy szczeniąt pestki mogą spowodować zagrażającą życiu niedrożność jelit.

U większych psów związane z tym zagrożenie jest mniejsze, ale jednak istnieje, szczególnie jeśli pies zje ich dużą ilość.

Czy psy mogą jeść skórkę arbuza?

Nawet jeśli niektórym psom sprawia przyjemność żucie skórki arbuza, nie należy im jej podawać.

Skóra owoców z konwencjonalnych upraw poddawana jest obróbce po zbiorach, aby przedłużyć ich okres przydatności do spożycia. Wykorzystywane do tego celu środki chemiczne lub pozostałości pestycydów mogą prowadzić więc do zatrucia. Poza tym, większe kawałki twardej skórki mogą również spowodować niedrożność jelit.

Dojrzałość owocu

Psy nie mogą jeść niedojrzałych lub przejrzałych arbuzów. Dojrzałe owoce mają czerwony i soczysty miąższ, a po stuknięciu w ich skórkę, można usłyszeć jakby pusty dźwięk.

Podsumowanie: Czy psy mogą jeść arbuzy?

Tak, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Należy jednak zawsze uważać na to, aby były w pełni dojrzałe i niezepsute. Podając psu owoc, usuń skórkę i pestki lub wybierz arbuza bez pestek.

Ilość arbuza bezpieczna dla czworonoga zależy od jego wielkości, rasy i indywidualnej tolerancji. Co do zasady, psy mogą spożywać niewielką ilość arbuza jako okazjonalną przekąskę, a nie jako podstawę posiłku.

Jeśli Twój pupil źle reaguje na arbuzy, zaprzestań ich podawania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.


Dr Cornelia Kolo, Weterynarz
frau zwei hunde

Podczas studiów weterynaryjnych i doktoranckich na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium miała okazję poznać wiele różnych dziedzin medycyny weterynaryjnej. Od 2011 r. prowadzi praktykę jako lekarka weterynarii, zajmując się różnymi zwierzętami i ich chorobami. Jej pasją jest pomaganie pacjentom w możliwie najlepszy sposób i dbanie o ich dobre samopoczucie. Lubi też dzielić się swoją wiedzą jako lekarka weterynarii oraz wieloletnia opiekunka psów i psi trener sportowy jako autorka artykułów.


Najczęściej polecane