Zatrucie u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies po spożyciu trującej substancji

W codziennym życiu czai się wiele niebezpieczeństw, które mogą powodować zatrucie u psa.

Wszyscy opiekunowie psów się ich obawiają – zatrucia. Chociaż policja często ostrzega przed zatrutymi przynętami, wiele niewinnych psów umiera każdego roku w wyniku zjedzenia na przykład trutek na szczury. Dowiedz się, jakie produkty spożywcze i substancje mogą prowadzić do zatrucia u psa i kiedy należy udać się z czworonogiem do lekarza weterynarii.

Czy zatrucia u psów są niebezpieczne?

To, jak groźne jest zatrucie u psa zależy od dawki i rodzaju trucizny. Jeśli zwierzę spożyło jej dużo, w przypadku niepodjęcia leczenia należy liczyć się z niewydolnością serca, nerek lub śmiertelnym uszkodzeniem wątroby.

Objawy: Jak rozpoznać zatrucie u psa?

Co do zasady wszystko zależy od dawki. Im jest większa, tym bardziej szkodliwa dla organizmu. Typowe w przypadku zatrucia u psów są następujące objawy:

  • nudności i ślinotok
  • biegunka i wymioty (również krwawe)
  • wybroczyny na błonach śluzowych
  • krwawy mocz
  • zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego (np. skurcze, drżenie mięśni, paraliż, utrata przytomności)

Jeśli dawka spożytej trucizny jest zbyt duża, a pies nie otrzyma pomocy na czas, w wyniku jej spożycia może niestety umrzeć.

Pierwsza pomoc: Co zrobić w przypadku zatrucia u psa?

Jeśli pies niedawno zjadł dużą ilość trucizny, należy wywołać u niego wymioty, podając mu stopniowo roztwór soli kuchennej lub węgiel drzewny, aby związać trującą substancję.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeśli Twój podopieczny połknął toksyczną substancję, należy działać niezwłoczne. Jeśli wykazuje typowe objawy zatrucia, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Zanim się do niego udasz, poinformuj go o zaistniałej sytuacji i podejrzeniu zatrucia. Wiedza na temat tego, co je mogło wywołać będzie dla specjalisty dużą pomocą i znacznie ułatwi skuteczne leczenie. Jeśli źródłem zatrucia jest nieznana roślina czy tabletka, zabierz ją ze sobą do gabinetu.

Wlewy dożylne u szczenięcia © kozorog / stock.adobe.com
Zatrute szczenię w trakcie wlewów dożylnych.

Leczenie: Czy zatrucie u psa można wyleczyć?

W przypadku zatrucia czas ma decydujące znaczenie. Natychmiast do przybyciu do lekarza weterynarii, podejmie on następujące działania:

  • Poda psu środki wymiotne w zastrzyku.
  • W razie potrzeby wykona płukanie żołądka w znieczuleniu ogólnym.
  • Jeśli uda się zidentyfikować toksyczną substancję, pies otrzyma stosowane antidotum.

Po zakończeniu leczenia przyczynowego, z reguły pies będzie otrzymywał przez kilka kolejnych dni wlewy dożylne w celu wypłukania z jego organizmu możliwie jak największej ilości toksyn. Jeśli doszło do silnego uszkodzenia nerek, konieczna może być dializa.

Aby móc jak najszybciej zareagować na niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia konsekwencje zatrucia, lekarz weterynarii zatrzyma psa w klinice, aby kontrolować ważne parametry życiowe, takie jak częstość oddechów, puls i stan błon śluzowych. Jeśli będzie miał mdłości, można również podać mu leki przeciwwymiotne.

Przyczyny: Które produkty spożywcze i substancje są trujące dla psów?

W przeciętnym gospodarstwie domowym jest wiele potencjalnych źródeł zatrucia. Jak już wspomnieliśmy, decydująca jest dawka spożytej trucizny.

Produkty trujące dla psów:

1. Produkty spożywcze

Istnieje cały szereg produktów spożywczych, które mogą być trujące dla psów. W artykule Produkty spożywcze szkodliwe dla psa wymieniliśmy pokarmy, które są trujące dla psów, które należy podawać z umiarem, a które pies może jeść wyłącznie w postaci gotowanej.

2. Trucizny chemiczne

Wśród substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla psów wyróżniamy:

  • Trutkę na szczury (kumaryna)

Spożycie trutki na szczury jest jednym z najczęstszych powodów zatruć u psów. Zawarta w nich kumaryna zaburza proces krzepnięcia krwi w wątrobie, w wyniku czego bez podjęcia środków zaradczych takich jak podanie witaminy K, u zatrutych psów dochodzi do krwotoku wewnętrznego i wykrwawienia się na śmierć.

Człowiek trzyma w dłoni zatrutą przynętę © Alexander / stock.adobe.com
Z nienawiści do zwierząt: Zatrute przynęty
  • Środek odmrażający (glikol etylenowy)

Środek odmrażający jest bardzo pomocny zimą, dlatego wiele osób przechowuje go w bagażniku. Jeśli podczas podróży w bagażniku pies niezauważenie zniszczy pojemnik, w którym się on znajduje, może go spożyć zachęcony jego niezwykle słodkim smakiem, a wraz z nim glikol etylenowy.

  • Lekarstwa

Niektóre leki takie jak środki przeciwbólowe w postaci tabletek do żucia bardzo smakują czworonogom. Jednak ich zbyt wysokie dawki mogą być przyczyną zatruć u psów oraz uszkodzenia wątroby i nerek. Z dala od psa należy trzymać także środki ochrony roślin, na przykład preparaty zwalczające ślimaki.

3. Trucizny roślinne

Są piękne, ale mogą być szkodliwe dla psów: Trujące rośliny. Łagodne zatrucia powodują między innymi drzewo kauczukowe, fikus Benjamina i poinsecja. Silnie trujące są natomiast cis ze swoimi jagodami oraz oleander. Inne rośliny niebezpieczne dla czworonogów to bluszcz, rącznik pospolity oraz konwalia.

Więcej informacji na temat trujących roślin ogrodowych i domowych znajdziesz w artykule: Rośliny trujące dla psa.

Profilaktyka: Jak uchronić psa przed zatruciem?

Toksyny znajdują się w zasadzie wszędzie: W ogrodzie, w domu i na łonie natury. Dlatego tak ważne jest, aby podczas spacerów nie spuszczać psa z oczu.

Jeśli pies zje jakąś nieznaną substancję, należy go bacznie obserwować przez kilka najbliższych godzin i dni, a produkty spożywcze niebezpieczne dla zwierząt przechowywać w miejscach dla nich niedostępnych i zawsze za zamkniętymi drzwiami szafki.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane