Zapalenie trzustki u psa
© Chlorophylle / stock.adobe.com
Trzustka jest organem, który produkuje, przechowuje i uwalnia enzymy trawienne. Wiąże się to jednak również z ryzykiem, że organ sam się strawi. W wyniku tego dochodzi do ciężkiego zapalenia trzustki u psa (pancreatitis). Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej chorobie.
Spis treści
- Jak niebezpieczne jest zapalenie trzustki u psa
- Objawy: Jakie są główne objawy choroby?
- Diagnostyka: Jak wykryć zapalenie trzustki u psa?
- Terapia: Jakie są możliwości leczenia?
- Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie zapalenia trzustki?
- Przyczyny: Jak dochodzi do zapalenia trzustki u psa?
- Prewencja: Jak uniknąć zapalenia trzustki u psa?
Jak niebezpieczne jest zapalenie trzustki u psa
To, jak niebezpieczne jest zapalenie trzustki u psa zależy wyłącznie od jej przebiegu. Łagodnym przebiegom towarzyszą zazwyczaj tylko łagodne objawy. Jeśli jednak przebieg będzie ciężki, może on spowodować nawet zagrożenie życia dla Twojego psa.
Jeśli pies cierpi na przewlekłe zapalenie trzustki, zwykle wymaga leczenia do końca życia.
Objawy: Jakie są główne objawy choroby?
Zapalenie trzustki może objawiać się u psa w bardzo różny sposób. Łagodna postać objawia się często niespecyficznymi objawami, takimi jak utrata apetytu czy niespokojne zachowanie.
W ostrej postaci przebiegu można również zaobserwować następujące objawy:
- wymioty
- biegunkę
- bóle brzucha
- gorączkę
- osłabienie
- odwodnienie
Trzustka znajduje się w przedniej części brzucha psa. Zazwyczaj psy, które odczuwają ból w tym obszarze przyjmują tak zwaną pozycję proszącą: Przednia część ciała leży na ziemi, podczas gdy tylne nogi pozostają w pozycji stojącej. Dość podobnie wygląda to, gdy psy się rozciągają, jednak w trakcie odczuwania bólu zastygają na chwilę w tej pozycji. Próbują w ten sposób złagodzić ból.
Ponadto, zapalenie trzustki może również wpływać na inne organy, takie jak wątroba, serce czy nerki.
Przy przewlekłym zapaleniu trzustki obserwuje się następujące objawy:
- wyczerpanie
- utrata wagi
- wymioty
- biegunkę
- niespecyficzny ból brzucha
Diagnostyka: Jak wykryć zapalenie trzustki u psa?
W celu zdiagnozowania zapalenia trzustki, weterynarz wykonuje kilka badań. Już samo badanie kliniczne i badanie krwi dostarczają ważnych informacji. Na przykład, jeśli poziom specyficznej dla psów lipazy trzustkowej (cPLI) jest podwyższony, Twój pies prawdopodobnie ma zapalenie trzustki.
Obecnie dostępne są szybkie testy, szczególnie w przypadku zapalenia trzustki o wysokim stopniu zaawansowania u psów. Są one przeprowadzane bezpośrednio w gabinecie weterynaryjnym i dostarczają wynik w ciągu kilku minut.
Badanie ultrasonograficzne jest również pomocne w diagnozie, a badanie rentgenowskie może być wykorzystane do wykluczenia innych chorób. Ostateczną diagnozę można postawić na podstawie badania histologicznego tkanki trzustki – wymaga ono jednak znieczulenia ogólnego, którego należy unikać w przypadku ciężkiego zapalenia trzustki.
Terapia: Jakie są możliwości leczenia?
Terapia zapalenia trzustki u psa obejmuje kilka działań.
Płynoterapia
Psy z zapaleniem trzustki są często odwodnione z powodu wymiotów i biegunki. Ponadto zmienia się stosunek elektrolitów we krwi. Lekarz weterynarii może wyrównać oba poziomy poprzez infuzję. W większości przypadków jednak, pobyt Twojego psa w szpitalu jest raczej nieunikniony.
Leczenie przeciwbólowe
Zapalenie trzustki jest bardzo bolesne. Dlatego leczenie środkami przeciwbólowymi jest jednym z najważniejszych filarów terapii.
Dieta
Jeśli pies już nie wymiotuje, podaje się mu wodę i pokarm. W przeciwieństwie do wcześniejszych opinii, obecnie wykazano, że zarówno odstawienie karmy, jak i wody nie jest rozsądne.
Choroba jest bardzo wyniszczająca, dlatego choremu psu musi ponownie zostać dostarczony zastrzyk energii. Zalecana jest lekkostrawna, wysokowęglowodanowa, wysokobiałkowa i niskotłuszczowa dieta podawana w małych ilościach.
W pierwszej fazie ostrego zapalenia trzustki chory pies często nie je dobrowolnie. Jeśli tak jest, lekarz weterynarii może nawet być zmuszony do zastosowania sondy żołądkowej.
Regularne badania
Jeśli Twój pies ma zapalenie trzustki, należy regularnie badać jego krew. Bardzo pomocne są również regularne badania USG. Zwłaszcza w ciężkiej postaci zapalenia trzustki u psa należy uwzględniać i kontrolować choroby innych narządów.
Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie zapalenia trzustki?
Jak duże są szanse na wyleczenie zapalenia trzustki u psa, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Łagodny stan zapalny ma dobre rokowanie. Ponieważ jednak nawet łagodne zapalenie trzustki może przerodzić się w poważną chorobę, ważne są regularne badania kontrolne.
W ciężkich przypadkach zapalenie trzustki może zagrażać życiu. Szczególnie gdy w grę wchodzą inne narządy, często dochodzi do powikłań.
Przyczyny: Jak dochodzi do zapalenia trzustki u psa?
Trzustka jest organem, który produkuje, przechowuje i uwalnia enzymy trawienne. Enzymy te mogą być jednak niebezpieczne dla samej trzustki. W normalnych warunkach jest ona chroniona przed samostrawieniem przez różne mechanizmy ochronne. Dopiero gdy ta ochrona zostanie naruszona, pojawia się choroba.
Jakie są więc przyczyny zapalenia trzustki u psa? Istnieje kilka czynników wyzwalających, które mogą pobudzić trzustkę do samotrawienia:
- tłuste posiłki
- nadwaga
- wysoki poziom lipidów we krwi
- wypadki
- zaburzenia krążenia (podczas znieczulenia lub wstrząsu)
- niektóre leki (np. kortyzon lub antybiotyki)
- zaburzenia hormonalne (np. zespół Cushinga lub cukrzyca)
Często lekarze weterynarii nie potrafią wskazać przyczyny zapalenia trzustki u psa. W tym przypadku mówi się o idiopatycznym zapaleniu trzustki.
Prewencja: Jak uniknąć zapalenia trzustki u psa?
Niestety, często nie można ustalić ani wpłynąć na czynniki wywołujące zapalenie trzustki u psa. Właśnie z tego powodu działania prewencyjne są raczej trudne do wdrożenia.
Zdecydowanie należy unikać czynników ryzyka, takich jak wysokotłuszczowe posiłki i nadwaga. Dlatego wybierając karmę dla psa, zwróć uwagę na to, aby miała umiarkowaną ilość tłuszczu i dostosuj wielkość porcji do potrzeb Twojego psa.