Zapalenie pęcherza moczowego u psa
© stock28studio / stock.adobe.com
Czy podczas dłuższego spaceru Twój podopieczny ma silną potrzebę częstego oddawania moczu i wygląda jakby sprawiało mu to ból? Przyczyną może być zapalenie pęcherza moczowego u psa. W poniższym tekście znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Spis treści
- Czy zapalenie pęcherza moczowego u psa jest niebezpieczne?
- Objawy: Jak rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego u psa?
- Diagnoza: Jak diagnozuje się zapalenie pęcherza moczowego u psa?
- Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?
- Przyczyny: Jak rozwija się zapalenie pęcherza moczowego u psa?
- Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia zapalenia pęcherza moczowego u psa?
- Profilaktyka: Jak można zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego u psa?
Czy zapalenie pęcherza moczowego u psa jest niebezpieczne?
Każdy, kto chociaż raz w życiu cierpiał na zapalenie pęcherza moczowego doskonale wie, jak bolesne może ono być – to samo dotyczy naszych czworonogów. Nieleczone szybko rozprzestrzenia się przez moczowody do nerek, które w jego wyniku mogą zostać trwale uszkodzone.
Jeśli przyczyną zapalenia są kamienie moczowe lub kryształy, może dojść do niedrożności cewki moczowej, a tym samym niemożności oddawania moczu i jego cofania się do nerek, powodującego bezpośrednie zagrożenie dla życia psa.
Objawy: Jak rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego u psa?
Najczęstszym objawem tej dolegliwości jest zwiększone parcie na mocz połączone z oddawaniem niewielkich ilości moczu lub nawet jego brakiem, któremu towarzyszy silny ból, wyrażany przez czworonoga w postaci zgarbionego grzbietu lub wokalizacji. Może pojawić się zmieniony zapach moczu lub zmiana jego zabarwienia, zmętnienie lub domieszka krwi. W ciężkich przypadkach występuje gorączka.
Diagnoza: Jak diagnozuje się zapalenie pęcherza moczowego u psa?
Badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii oraz rozmowa z opiekunem zwierzęcia dostarczą wstępnych informacji, mogących wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego. Przypuszczalną diagnozę potwierdza się następnie badaniem moczu, najlepiej w postaci cystocentezy, czyli nakłucia pęcherza moczowego (punkcji) przez powłoki brzuszne pod kontrolą USG. Mocz pobrany w ten sposób stanowi lepszy materiał do badań niż mocz zebrany, ponieważ jest wolny od patogenów bytujących w narządach płciowych. Mocz jest analizowany pod mikroskopem pod kątem obecności komórek, bakterii i kryształów. Poza tym należy wykonać badanie bakteriologiczne moczu.
Lekarz weterynarii bada pęcherz moczowy podczas badania ultrasonograficznego pod kątem nieprawidłowości, takich jak zmiany w błonie śluzowej czy oznaki obecności kryształów lub kamieni moczowych. W przypadku kamieni moczowych, które są niewidoczne w badaniu USG, konieczne może być również wykonanie zdjęcia RTG. W skomplikowanych przypadkach zapalenia pęcherza moczowego u psów należy wykonać dalsze badania w kierunku ewentualnych dodatkowych chorób.
Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?
Laboratorium lub lekarz weterynarii wykona badanie bakteriologiczne w celu zidentyfikowania patogenu, wywołującego zapalenie pęcherza moczowego u psa, do zwalczania którego stosuje się odpowiedni antybiotyk. Aby uśmierzyć towarzyszący mu ból, można podawać także leki przeciwbólowe.
W przypadku kamieni moczowych zazwyczaj konieczna jest interwencja chirurgiczna. Kryształy moczowe można rozpuścić, stosując odpowiednią dietę. Jeśli u psa występują inne dolegliwości, sprzyjające infekcji pęcherza, należy je również leczyć. Tylko wówczas możliwe jest skuteczne wyeliminowanie stanu zapalnego.
Przyczyny: Jak rozwija się zapalenie pęcherza moczowego u psa?
W zapaleniu pęcherza moczowego kluczową rolę odgrywają bakterie. Bytują one na skórze w okolicy narządów płciowych, skąd przez cewkę moczową przedostają się do pęcherza moczowego (tzw. infekcje wstępujące).
Zapalenie pęcherza moczowego może pojawić się u przedstawicieli obu płci, w każdym wieku. Niemniej, bardziej narażone na jego wystąpienie są suki, ponieważ ich cewka moczowa jest stosunkowo krótka w porównaniu do psów. Ponadto, wykastrowane suczki mają skłonności do zapadania na infekcje ze względu na osłabienie zwieracza pęcherza moczowego, przez co bakterie łatwiej dostają się do pęcherza. Mówimy tutaj przede wszystkim o patogenach jelitowych, takich jak Escherichia coli, enterokoki, a także Proteus, gronkowce, rzadziej pseudomonady i inne. W większości przypadków za infekcję odpowiedzialny jest jeden patogen, w 25% przypadków wykrywane są dwa zarazki lub więcej.
Przyczyną zapalenia pęcherza moczowego u psa mogą być również kryształy lub kamienie moczowe, które podrażniają błonę śluzową pęcherza i cewki moczowej, tym samym zakłócając funkcjonowanie ich mechanizmów obronnych, oraz zmiany w strukturach anatomicznych czy wady budowy narządów moczowych. Mechanizmy obronne mogą zostać zaburzone także przez inne choroby, takie jak cukrzyca czy hiperadrenokortycyzm, osłabiające właściwości antybakteryjne moczu i ułatwiające rozwój infekcji wstępujących.
Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia zapalenia pęcherza moczowego u psa?
Rokowania w przypadku zapalenia pęcherza moczowego u psa zawsze zależą od wywołującej go przyczyny. Infekcje bakteryjne można zazwyczaj szybko wyeliminować za sprawą odpowiednio dobranego antybiotyku. Jeśli wywołała go inna choroba podstawowa, to ją należy w pierwszej kolejności wyleczyć.
Jeśli natomiast winne są kamienie lub kryształy moczowe, należy je usunąć, aby zapobiec nawracającym podrażnieniom i wynikającym z nich stanom zapalnym.
Profilaktyka: Jak można zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego u psa?
Jeśli Twój podopieczny często cierpi na zapalenie pęcherza, zaleca się chronić go przed przemoczeniem w wilgotne i zimne dni oraz nie pozwalać mu leżeć na zimnych powierzchniach.
Higiena okolic odbytu w przypadku biegunki również pomaga ustrzec czworonogi przed zapaleniem pęcherza moczowego. Istotny jest także nieograniczony dostęp do wody pitnej i niezwlekanie z opróżnianiem pęcherza.