Zapalenie dziąseł u psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Zdrowe zęby u psa

Aby w porę rozpoznać zapalenie dziąseł u psa, warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii. Na zdjęciu widać zdrowe uzębienie psa.

Nieświeży oddech Twojego pupila staje się trudny do wytrzymania? W takim razie wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii. Może on być bowiem spowodowany stanem zapalnym dziąseł. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak rozwija się zapalenie dziąseł u psa i jak się go pozbyć.

Które psy mogą zachorować na zapalenie dziąseł?

Co do zasady zapalenie dziąseł może wystąpić u każdego czworonoga, niezależnie od rasy, płci i wieku. Niemniej, szczególnie podatne wydają się być przedstawicie małych ras oraz starsze psy.

Objawy: Jak objawia się zapalenie dziąseł u psów?

Dziąsła mogą zostać objęte stanem zapalnym tylko w jednym miejscu lub na większym obszarze. Są one wówczas zaczerwienione, opuchnięte i bolesne. Psy jednak zazwyczaj wykazują niewiele objawów tej dolegliwości.

Jeśli natomiast stan zapalny jest poważny, może wywoływać następujące objawy:

  • Pies mniej je lub przeżuwa dłużej niż zazwyczaj.
  • Pojawia się krwawienie dziąseł.
  • Ma nieświeży oddech.

Jeśli stan zapalny rozprzestrzeni się na okoliczne struktury, istnieje ryzyko wystąpienie zapalenia przyzębia, a w takim wypadku zęby mogą zacząć się chwiać i ostatecznie wypadać. Jeśli z kolei bakterie dostaną się za pośrednictwem krwiobiegu do narządów wewnętrznych, w najgorszym wypadku mogą nawet spowodować niebezpieczne zapalenie zastawek serca lub nerek.

Badanie stomatologiczne psa z zapaleniem dziąseł © dalajlama / stock.adobe.com
Jack russel terier cierpiący na ciężkie zapalenie dziąseł i przyzębia.

Diagnoza: Jak rozpoznaje się zapalenie dziąseł u psów?

Aby zajrzeć do jamy ustnej psa, lekarz weterynarii odciągnie jego wargi na bok, aby odsłonić dziąsła i zęby oraz ocenić stan zewnętrznej strony i częściowo dolnej strony przednich zębów.

W przypadku podejrzenia złego stanu zębów trzonowych lub jeśli pies nie będzie chciał współpracować, konieczne będzie podanie mu narkozy. Tylko w ten sposób możliwe będzie zbadanie całej jamy ustnej i w razie potrzeby, wyczyszczenie zębów po badaniu stomatologicznym.

Wcześniej jednak specjalista sprawdzi stan dziąseł za pomocą sondy, a także przeprowadzi badanie rentgenowskie, aby ocenić kondycję całej szczęki.

Leczenie: Jak wygląda leczenie zapalenia dziąseł u psa?

Aby złagodzić stan zapalny dziąseł u psa, lekarz weterynarii musi przeprowadzić zabieg czyszczenia zębów, co, jak już wspomnieliśmy, ma zazwyczaj miejsce po badaniu zębów, dzięki czemu oszczędza się kolejnego stresującego i ryzykownego znieczulenia.

Za pomocą specjalnego sprzętu, podczas zabiegu stomatologicznego usuwany jest kamień nazębny z powierzchni zębów oraz z przestrzeni międzyzębowych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz weterynarii poda psu leki przeciwbólowe i antybiotyki, aby zapobiec poważnym infekcjom bakteryjnym.

Jakie są rokowania?

Dzięki regularnemu kontrolowaniu stanu zębów swojego podopiecznego możesz zauważyć objawy zapalenia dziąseł na wczesnym etapie i tym samym zapobiec ich rozwojowi i pogorszeniu się objawów. Jeśli jednak stan zapalny będzie już zaawansowany i obejmie inne struktury, bakterie mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie i stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia.

Przyczyny: Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł u psów?

Najczęściej dziąsła ulegają zapaleniu, gdy znajdujący się pod nimi ząb jest chory.

Powszechną przyczyną jest płytka nazębna i kamień nazębny, które powstają, gdy resztki jedzenia i bakterie osadzają się na powierzchni zębów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule kamień nazębny u psa.

Profilaktyka: Jak uchronić psa przed zapaleniem dziąseł?

Najlepszym sposobem zapobiegania zapaleniu dziąseł jest odpowiednia higiena zębów. Regularne mycie zębów i wizyty kontrolne u lekarza weterynarii zmniejszają ryzyko powstawania kamienia nazębnego, a tym samy zapalenia dziąseł. O działaniu i wpływie specjalnych przekąsek i gryzaków na zdrowie zębów psa przeczytasz w naszym artykule pielęgnacja zębów psa.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane