Zapalenie dziąseł u psów
© dream@do / stock.adobe.com
Nieświeży oddech Twojego pupila staje się trudny do wytrzymania? W takim razie wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii. Może on być bowiem spowodowany stanem zapalnym dziąseł. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak rozwija się zapalenie dziąseł u psa i jak się go pozbyć.
Spis treści
- Które psy mogą zachorować na zapalenie dziąseł?
- Objawy: Jak objawia się zapalenie dziąseł u psów?
- Diagnoza: Jak rozpoznaje się zapalenie dziąseł u psów?
- Leczenie: Jak wygląda leczenie zapalenia dziąseł u psa?
- Jakie są rokowania?
- Przyczyny: Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł u psów?
- Profilaktyka: Jak uchronić psa przed zapaleniem dziąseł?
Które psy mogą zachorować na zapalenie dziąseł?
Co do zasady zapalenie dziąseł może wystąpić u każdego czworonoga, niezależnie od rasy, płci i wieku. Niemniej, szczególnie podatne wydają się być przedstawicie małych ras oraz starsze psy.
Objawy: Jak objawia się zapalenie dziąseł u psów?
Dziąsła mogą zostać objęte stanem zapalnym tylko w jednym miejscu lub na większym obszarze. Są one wówczas zaczerwienione, opuchnięte i bolesne. Psy jednak zazwyczaj wykazują niewiele objawów tej dolegliwości.
Jeśli natomiast stan zapalny jest poważny, może wywoływać następujące objawy:
- Pies mniej je lub przeżuwa dłużej niż zazwyczaj.
- Pojawia się krwawienie dziąseł.
- Ma nieświeży oddech.
Jeśli stan zapalny rozprzestrzeni się na okoliczne struktury, istnieje ryzyko wystąpienie zapalenia przyzębia, a w takim wypadku zęby mogą zacząć się chwiać i ostatecznie wypadać. Jeśli z kolei bakterie dostaną się za pośrednictwem krwiobiegu do narządów wewnętrznych, w najgorszym wypadku mogą nawet spowodować niebezpieczne zapalenie zastawek serca lub nerek.
Diagnoza: Jak rozpoznaje się zapalenie dziąseł u psów?
Aby zajrzeć do jamy ustnej psa, lekarz weterynarii odciągnie jego wargi na bok, aby odsłonić dziąsła i zęby oraz ocenić stan zewnętrznej strony i częściowo dolnej strony przednich zębów.
W przypadku podejrzenia złego stanu zębów trzonowych lub jeśli pies nie będzie chciał współpracować, konieczne będzie podanie mu narkozy. Tylko w ten sposób możliwe będzie zbadanie całej jamy ustnej i w razie potrzeby, wyczyszczenie zębów po badaniu stomatologicznym.
Wcześniej jednak specjalista sprawdzi stan dziąseł za pomocą sondy, a także przeprowadzi badanie rentgenowskie, aby ocenić kondycję całej szczęki.
Leczenie: Jak wygląda leczenie zapalenia dziąseł u psa?
Aby złagodzić stan zapalny dziąseł u psa, lekarz weterynarii musi przeprowadzić zabieg czyszczenia zębów, co, jak już wspomnieliśmy, ma zazwyczaj miejsce po badaniu zębów, dzięki czemu oszczędza się kolejnego stresującego i ryzykownego znieczulenia.
Za pomocą specjalnego sprzętu, podczas zabiegu stomatologicznego usuwany jest kamień nazębny z powierzchni zębów oraz z przestrzeni międzyzębowych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz weterynarii poda psu leki przeciwbólowe i antybiotyki, aby zapobiec poważnym infekcjom bakteryjnym.
Jakie są rokowania?
Dzięki regularnemu kontrolowaniu stanu zębów swojego podopiecznego możesz zauważyć objawy zapalenia dziąseł na wczesnym etapie i tym samym zapobiec ich rozwojowi i pogorszeniu się objawów. Jeśli jednak stan zapalny będzie już zaawansowany i obejmie inne struktury, bakterie mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie i stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia.
Przyczyny: Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł u psów?
Najczęściej dziąsła ulegają zapaleniu, gdy znajdujący się pod nimi ząb jest chory.
Powszechną przyczyną jest płytka nazębna i kamień nazębny, które powstają, gdy resztki jedzenia i bakterie osadzają się na powierzchni zębów.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule kamień nazębny u psa.
Profilaktyka: Jak uchronić psa przed zapaleniem dziąseł?
Najlepszym sposobem zapobiegania zapaleniu dziąseł jest odpowiednia higiena zębów. Regularne mycie zębów i wizyty kontrolne u lekarza weterynarii zmniejszają ryzyko powstawania kamienia nazębnego, a tym samy zapalenia dziąseł. O działaniu i wpływie specjalnych przekąsek i gryzaków na zdrowie zębów psa przeczytasz w naszym artykule pielęgnacja zębów psa.