Zapalenie błony śluzowej żołądka u psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Szczeniak z zapaleniem błony śluzowej żołądka

Wymioty u psa mogą oznaczać stan zapalny błony śluzowej żołądka.

Jeśli masz własne doświadczenia ze stanem zapalnym żołądka, z pewnością wiesz, jak wyczerpująca jest to dolegliwość. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zapalenia błony śluzowej żołądka u psów, które pomogą Ci rozpoznać tę dolegliwość na wczesnym etapie i tym samym skrócić cierpienia czworonoga.

Czy zapalenie błony śluzowej żołądka u psów jest niebezpieczne?

Dolegliwość ta zazwyczaj bywa dla czworonoga bardzo nieprzyjemna. Jeśli wymiotuje i ma biegunkę, może stracić dużo wody. Dlatego bardzo ważna jest jak najszybsza diagnoza i leczenie. W przeciwnym razie bowiem utrata płynów może doprowadzić do zagrażającego życiu odwodnienia.

Poza tym, mogą rozwinąć się także wrzody żołądka, które w najgorszym wypadku powodują krwotoki wewnętrzne. Jeśli natomiast wrzód pęknie, pies może umrzeć.

Jak objawia się zapalenie błony śluzowej żołądka u psów?

W zależności od nasilenia, dotknięte tym schorzeniem zwierzęta wykazują następujące objawy:

  • Są apatyczne i stronią od wszelkich aktywności.
  • Mniej jedzą lub nie jedzą wcale.
  • Jeśli odczuwają ból, mogą skomleć i szczękać zębami.
  • Po jedzeniu zwracają niestrawiony pokarm lub pokarm się ulewa.
  • Zwracają strawiony pokarm, wymiotują żółcią, czasami można zaobserwować domieszki krwi.
  • Ze względu na odczuwane mdłości jedzą trawę, ślinią się i częściej oblizują wargi.
  • Mają także tendencję do nieświeżego oddechu.

Zapalenie błony śluzowej żołądka może być ostre lub przewlekłe. Jeśli wymiotom nie towarzyszą żadne inne objawy, z całą pewnością jest to ostre zapalenie żołądka.

W przypadku przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka, stan ogólny psa stopniowo się pogarsza, pies zaczyna chudnąć, jego sierść staje się matowa, a osłabiony układ odpornościowy może pogorszyć stan ogólny zwierzęcia.

Badanie USG brzucha psa © Emily / stock.adobe.com
Grubość ściany żołądka można zmierzyć podczas badania ultrasonograficznego.

Diagnoza: Jak rozpoznaje się zapalenie błony śluzowej żołądka u psów?

Jeśli pies wymiotuje i jest apatyczny, warto udać się z nim do lekarza weterynarii, który zapyta o występujące u niego objawy i wykonane do tej pory szczepienia. Będzie chciał również dowiedzieć się, jak jest karmiony i czy w ostatnim czasie przyjmował jakieś leki, a w razie potrzeby, przeprowadzi następujące badania:

Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić grubość błony śluzowej żołądka. Jeśli jest pogrubiona, oznacza to, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym.

Za pomocą gastroskopii przeprowadzanej w znieczuleniu możliwe jest dokładne przyjrzenie się błonie śluzowej żołądka. W jej trakcie można wykonać biopsję tkanki i wysłać wycinek do specjalistycznego laboratorium w celu analizy przez patologa.

Jeśli podejrzenia lekarza weterynarii potwierdzą się, aby całkowicie wyleczyć psa, niezbędne jest znalezienie przyczyny dolegliwości. Specjalista ma do dyspozycji wówczas następujące badania:

  • Badanie krwi, podczas którego można sprawdzić krew pod kątem choroby zakaźnej lub chorób konkretnych narządów (np. wątroby).
  • Jeśli pies został zaatakowany przez pasożyty, ich obecność można wykryć za pomocą badania kału.
  • Za pomocą badań obrazowych (np. RTG, USG), można uwidocznić ciała obce lub zmiany strukturalne.

Leczenie: Jak wygląda leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka u psów?

Aby poprawić stan ogólny zwierzęcia i uśmierzyć dolegliwości bólowe, stosuje się środki wspomagające, takie jak:

  • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • Leki chroniące żołądek (inhibitory pompy protonowej) przed kwasem żołądkowym
  • Półdniowa głodówka
  • Kilkudniowa lekkostrawna dieta (np. oparta na ryżu, ziemniakach, chudym drobiu)
  • Długotrwała zmiana diety
  • Płynoterapia w postaci wlewów dożylnych

Dodatkowo niezbędne będzie ukierunkowane leczenie, aby zwalczyć przyczyny w dłuższej perspektywie. Mogą to być na przykład środki przeciw pasożytom, antybiotyki w przypadku bakterii lub specjalne leki przeciwko chorobom metabolicznym.

Żoładek psa © Alex / stock.adobe.com
Typowym objawem zapalenia błony śluzowej żołądka jest jej zaczerwienie.

Przyczyny: Jak dochodzi do zapalenia błony śluzowej żołądka u psów?

Istnieje wiele przyczyn, powodujących zapalenie błony śluzowej żołądka. Wiele z nich sprawia, że w żołądku powstaje zbyt dużo kwasu żołądkowego, który podrażnia błonę śluzową.

Dzielimy je na zakaźne i niezakaźne:

Zakaźne przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka u psów

Niezakaźne przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka u psów

Znasz pojęcie choroby refluksowej? Dotyka ona także psy. Jeśli przed snem w żołądku psa znajduje się zbyt mało pokarmu, żółć może podrażniać błonę śluzową. W związku z tym, po przebudzeniu będzie wymiotował. Aby temu zapobiec, możesz dać mu wieczorem kilka przysmaków.

Środki ostrożności: Jak uchronić psa przed zapaleniem błony śluzowej żołądka?

Aby nie dopuścić do rozwoju zapalenia żołądka, trzeba przede wszystkim zapewnić psu spokój i jak najmniej stresu. W tym celu należy regularnie wychodzić z nim na spacer i zagwarantować mu miejsce odosobnienia, w którym będzie czuł się bezpiecznie.

Bardzo istotne jest także dbanie o szczepienia i odpowiednią profilaktykę przeciwpasożytniczą, aby zapobiec inwazji robaków.

Kolejna wskazówka: Jeśli planujesz zmienić karmę, którą podajesz swojemu czworonogowi, zrób to stopniowo i powoli, w ten sposób zapewnisz układowi trawiennemu wystarczająco dużo czasu na przyzwyczajenie się do nowej diety, która powinna być zbilansowana i dostosowana do poziomu aktywności zwierzęcia.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane