Wzdęcia u psa
© Evdoha / stock.adobe.com
Czym są wzdęcia u psa?
Spis treści
Wzdęcia czy też gazy jelitowe to zbieranie się nadmiernej ilości gazów w układzie trawiennym, a następnie uchodzenie tych gazów z jelita grubego na zewnątrz organizmu. Gazy te to przede wszystkim metan, dwutlenek węgla, siarkowodór oraz azot i tlen. Wzdęcia to objaw, który pojawia się u wielu psów różnych ras i różnych grup wiekowych, i jest on przykry nie tylko dla samego czworonoga, ale bywa uciążliwy także dla jego opiekunów.
Co wywołuje wzdęcia u psa?
Czasami do wzdęć prowadzą poważne schorzenia lub ostre zatrucia, jednak najczęstszą przyczyną ich występowania jest podawanie psu ciężkostrawnej karmy, a więc nieprawidłowe odżywianie. Ciężkostrawne dla psa najczęściej rośliny strączkowe, takie jak groch czy fasola, niedojrzałe warzywa oraz produkty o wysokiej zawartości cukru. Dodatkowo kapusta oraz cebula potęgują ryzyko gazów, przy czym ta ostatnia ze względu na silną toksyczność dla psów nie powinna im być pod żadnym pozorem podawana.
Podobnie niedokładne przeżuwanie pokarmu, a przez to osadzanie się w jelitach dużych kawałków jedzenia, może wywoływać niemałe problemy z gazami.
Poza trudnym do strawienia pokarmem istnieje również problem nietolerancji i alergii pokarmowych, na przykład na mleko, fruktozę, laktozę czy gluten, które również prowadzą do wzdęć. Nietolerancja glutenu widoczna jest zwłaszcza podczas karmienia psa karmą zawierającą zboża, jednak również niektóre karmy bezzbożowe mogą wywołać gazy jelitowe.
Sprawdź naszą ofertę wysokiej jakości karm bezzbożowych dla psa!
Nie tylko nieprawidłowe odżywianie psa prowadzi do problemów ze wzdęciami, lecz również inne schorzenia, których gazy jelitowe są następstwem. Należą do nich na przykład infekcje wywołane przez pasożyty jelitowe (na przykład robaki, giardie, bakterie czy wirusy) oraz inne chroniczne choroby jelitowe (m.in. zespół jelita drażliwego, zaburzenia trawienia, syndrom leniwego jelita czy nieswoiste zapalenia jelit ang. IBD).
Ponadto u niektórych ras psów, na przykład mopsa czy buldoga francuskiego, zmiany strukturalne w ciele, jak na przykład brachycefalia, powodują wzmożone połykanie powietrza podczas jedzenia, co prowadzi do gromadzenia się gazów w jelitach.
Jakie się objawy wzdęć u psa?
W zależności od stopnia nasilenia problemu oprócz typowych objawów, takich jak ulatnianie się gazów przez odbyt i przykry zapach, zdarzają się również inne, na przykład różnorodne odgłosy dobiegające z brzuszka psa, ucisk w brzuchu, ból i wynikająca z niego skulona postawa ciała, a także utrata apetytu. Wzdęcia to stan, w którym gazy jelitowe nie mogą w odpowiedniej ilości wydostać się na zewnątrz organizmu psa, co stanowi dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo, wobec czego należy udać się z chorym pupilem do weterynarza. Wzdęcia mogą spowodować chociażby skręt żołądka.
Dla wzdęć charakterystyczne są silne kolki i skurczopodobne bóle. Charakterystyczna dla cierpiącego psa jest postawa polegająca na złożeniu głowy na łapkach w pozycji półleżącej, niczym do modlitwy. Jest to typowa dla wszystkich psów oznaka, że wymagają one pomocy od opiekuna. Częste wstawanie, siadanie i kładzenie się także może być oznaką silnych bólów brzucha.
Wzdęciom mogą towarzyszyć również inne symptomy związane z dolegliwościami gastrycznymi wywoływanymi najczęściej ciężkostrawnym pokarmem, na przykład biegunka, wymioty lub utrata wagi.
Diagnoza
Żeby pozbyć się wzdęć, niezbędna jest analiza przyczyny ich występowania przeprowadzona przez specjalistę. Co możesz zrobić jako opiekun psa? Sporządź listę produktów, które Twój pupil spożywa. Jeśli po diecie eliminacyjnej wraz z weterynarzem wykluczycie wszelkie nietolerancje pokarmowe, przeprowadzi on szereg testów, na przykład przebada stolec pod kątem obecności pasożytów. Morfologia krwi może z kolei pomóc w wykryciu nieswoistych zapaleń jelit. Jeśli żaden z testów nie wykaże wyraźnej przyczyny wzdęć, weterynarz powinien przeprowadzić badania pod kątem zaburzeń strukturalnych lub funkcjonalnych w organizmie zwierzęcia.
Terapia — jak pozbyć się wzdęć?
Jeśli wzdęcia i gazy jelitowe zdarzają się psu sporadycznie, nie traktuje się ich jako objaw poważnej choroby. Jeśli jednak ich częstotliwość się zwiększy, powinny zostać rozważone i podjęte konkretne środki.
- Przy nasilonych dolegliwościach gazy jelitowe może pobudzić do wydostania się na zewnątrz masaż brzuszka — dzięki niemu gazy się ulotnią i wzdęcia zredukują. Jeśli jednak sytuacja jest już poważniejsza, doszło na przykład do skrętu żołądka, niezbędna będzie ingerencja medyczna.
- Przy chronicznych symptomach w największej ilości przypadków pomaga celowa zmiana karmy lub specjalistyczna dieta, na przykład w postaci gotowanego mięsa kurzego z nieprzyprawionym ryżem. Zwróć uwagę, by rację pokarmu podzielić na kilka posiłków w ciągu dnia, by odciążyć już i tak obciążony przewód pokarmowy psa. Po okresie takiego postu podawaj pupilowi wyłącznie lekkostrawne posiłki o szczególnie niskiej zawartości zbóż i cukru.
Jak zapobiegać gazom i wzdęciom u psa?
Wyważona i kompletna dieta to podstawa w zapobieganiu wzdęciom. Zawsze analizuj listę składników produktu i wykluczaj te z dużą zawartością glutenu, cukru, białek, białek mleka i zbóż. Także sposób podawania karmy może działać na gazy i wzdęcia profilaktyczne. Na przykład podwyższona miska na stojaku może pomóc psu, by nie połykał w czasie przyjmowania pokarmu nadmiernych ilości powietrza. Pomagają w tym również specjalnie ukształtowane miski do wolniejszego jedzenia, a rozdzielenie posiłków na mniejsze porcje odciąży przewód pokarmowy. Pilnuj psa, by nie interesował się podczas spaceru odchodami innych psów czy resztkami jedzenia zostawionymi na ziemi, gdyż prowadzić może to nie tylko do gazów, ale także do zatruć pasożytniczych. Pamiętaj o przeprowadzaniu regularnych kontroli u weterynarza, także badań kału zwierzęcia!