Wymioty u psa: Przyczyny i leczenie This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Wymiotujący pies w gabinecie weterynaryjnym

Jeśli wymiotom towarzyszą jeszcze inne objawy, należy udać się z psem do lekarza weterynarii.

Każdy opiekun psa z pewnością kiedyś doświadczył niespodziewanych wymiotów u psa. Może być to zaskakujące, ale nie zawsze jest powodem do niepokoju. Kiedy należy się martwić, a kiedy można spać spokojnie? Wyjaśniamy poniżej.

Czy wymioty u psa są niebezpieczne?

Wymioty u psa zdarzają się stosunkowo często i mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeśli są jednorazową dolegliwością, w większości przypadków nie kryje się za nimi nic groźnego. Jeśli natomiast powtarzają się lub towarzyszy im gorsze samopoczucie czworonoga, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przyczyny: Dlaczego pies wymiotuje?

Odruch wymiotny jest kontrolowany przez ośrodek wymiotny w mózgu psa, stymulowany przez bodźce pochodzące z różnych miejsc w organizmie. Prawie każdy narząd w ciele wyposażony jest w receptory, które mogą pobudzić ośrodek wymiotny i wywołać torsje. Poza tym, może być również stymulowany przez wyższe ośrodki w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), w wyniku na przykład zapalenia mózgu czy nowotworów w obszarze OUN, ale także lęku, stresu i nieprzyjemnych zapachów. Wpływ na ośrodek wymiotny mają także zaburzenia układu przedsionkowego, na przykład w postaci zapalenia ucha środkowego i wewnętrznego. Substancje toksyczne połknięte przez psa oraz substancje powstające w organizmie w wyniku zaburzeń metabolicznych czy przyjętych leków mogą dostać się do ośrodka wymiotnego przez wraz z krwią i spowodować wymioty.

Wymioty u psa są często oznaką stanu zapalnego lub nadmiernego rozdęcia narządów, przede wszystkim będących częścią układu pokarmowego, takich jak przełyk, żołądek, jelita, trzustka i wątroba. Najczęściej powodowane są przez:

Wymioty dzielimy na ostre i przewlekłe. Ostre pojawiają się spontanicznie i nagle, i są zazwyczaj krótkotrwałe – nie dłuższe niż dwa tygodnie. O przewlekłych wymiotach mówimy, gdy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie bez jakiejkolwiek poprawy.

Wymioty u psa: Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

W każdym przypadku, a zwłaszcza gdy wymioty trwają dłużej lub pies wykazuje inne objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii. Jeśli zwierzę próbuje wymiotować kilka razy bezskutecznie, w wymiocinach obecna jest krew lub gdy połknął jakieś ciało obce, należy natychmiast udać się z nim do specjalisty.

Hill’s Prescription Diet i/d Digestive Care

  • sucha karma zawierająca mieszankę prebiotycznych włókien wspomagających trawienie
  • niska zawartość tłuszczu i lekkostrawność  
  • o zwiększonej zawartości elektrolitów
  • z witaminami, minerałami oraz ważnymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6

Uwaga: Odpowiednia dietetyczna karma może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego psa, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie psa należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii.

Diagnoza: Dlaczego pies wymiotuje?

Ze względu na mnogość i różnorodność przyczyn wymiotów u psa, istnieje szereg badań, które mogą być konieczne, aby ustalić powód dolegliwości. Przede wszystkim konieczne jest sporządzenie dokładnego wstępnego raportu dla lekarza weterynarii, który będzie zawierał informacje na temat karmienia i czasu występowania wymiotów po jedzeniu. Poza tym należy opisać przebieg wymiotów, aby móc odróżnić je od regurgitacji (cofania się pokarmu) czy kaszlu.

Po zapoznaniu się z tymi informacjami, lekarz weterynarii przejdzie do badania klinicznego. Jeśli stwierdzi wówczas nieprawidłowości, konieczne mogą być dalsze badania, takie jak badanie krwi, kału, badanie rentgenowskie oraz ultrasonograficzne. U psów cierpiących na chroniczne wymioty, wskazana może być również endoskopia lub operacja diagnostyczna.

Leczenie: Jak wygląda leczenie wymiotów u psa?

W wielu przypadkach jednorazowe wymioty bez dalszych niepokojących objawów z reguły nie wymagają leczenia, a jedynie zastosowania głodówki przez około 12 godzin. W tym czasie podajemy psu wyłącznie wodę do picia. Jeśli wymioty zdarzają się częściej, ale stan ogólny zwierzęcia nie ulega pogorszeniu, zazwyczaj w zupełności wystarczy leczenie zachowawcze za pomocą leków przeciwwymiotnych. Dieta psa powinna być wówczas lekkostrawna.

W przypadku pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak gorączka, apatia i ból brzucha, również ich przyczyna musi zostać zbadania i leczona.

Jakie domowe sposoby są pomocne w przypadku wymiotów u psa?

Zazwyczaj zwykłych wymiotów pozwala pozbyć się lekkostrawna dieta w postaci drobiu, ryżu, ziemniaków (bez przypraw i najlepiej gotowanych na parze) oraz twarożku, podawanych w kilku mniejszych porcjach w ciągu dnia. W przeciwnym razie wrażliwy żołądka psa zostanie bardzo szybko przeciążony.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia wymiotów u psa?

W większości przypadków wymioty u psów ustępują samoistnie lub nie sprawiają trudności w leczeniu. Jednak wszystko zależy od tego, co je wywołało. Jeśli pies wymiotuje, bo po prostu zbyt dużo zjadł lub zjadł coś zepsutego, z pewnością szybko dojdzie do siebie. Jeśli natomiast wymioty spowodowane są chorobami nerek lub wątroby, rokowania zależą od powodzenia leczenia choroby podstawowej.

Na marginesie: Dlaczego w ogóle pies wymiotuje?

Wymioty stanowią ważny mechanizm obronny organizmu. Pozwalają mu skutecznie i szybko wyeliminować szkodliwe i niepożądane substancje lub ciała obce. Odruch ten, który przebiega w kilku fazach po pojawieniu się stymulacji, angażuje do ścisłej współpracy gardło, przełyk, przeponę, żołądek, mięśnie brzucha oraz oddech.

  • Mdłości: Pierwsza faza wymiotów u psów charakteryzuje się przełykaniem, mlaskaniem, niepokojem, oblizywanie warg, ślinieniem się oraz ziewaniem. Zwiększone wydzielanie śliny zapewnia wyściełanie nią przełyku i przygotowuje go na przyjęcie kwaśnej treści żołądkowej. Na tym etapie psy często jedzą trawę.
  • Ścisk gardła: W drugiej fazie mięśnie brzucha i przepona kurczą się, a krtań i pysk pozostają zamknięte. W ten sposób powstaje podciśnienie, które umożliwia przedostanie się treści żołądkowej do pyska. Z zewnątrz można zauważyć charakterystyczne ruchy ścian brzucha przy grzbiecie wygiętym w łuk.
  • Wymioty: Na tym etapie następuje wyrzut zawartości żołądka przez pysk. Również wówczas krtań pozostaje zamknięta, aby zapobiec przedostaniu się treści pokarmowej do tchawicy i jej wdychaniu. Zwracany jest zazwyczaj częściowo strawiony pokarm i zabarwiony żółcią płyn.

Profilaktyka: Jak można zapobiec wymiotom u psa?

Ponieważ wymioty są często powodowane zbyt szybkim jedzeniem, warto rozważyć zakup miski spowalniającej jedzenie. Zwłaszcza w przypadku psów, które lubią zachowywać się jak „odkurzacze”, należy uniemożliwić jedzenie czegokolwiek, co nie jest pokarmem zarówno w domu jak i na spacerze.

Ponieważ niektóre czworonogi są bardzo wrażliwe na zmianę diety, unikajmy gwałtownych zmian karmy i zaplanujmy ich wprowadzenie stopniowo w ciągu kilku dni. W zimie należy zwracać szczególną uwagę na to, aby pies nie zjadał śniegu, co często skutkuje wystąpieniem dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane