Wiśniowe oko u psa: Przyczyny i leczenie This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
wiśniowe oko u psa

Tak zwane wiśniowe oko u psa ma barwę od jasnoczerwonej do wiśniowej.

Zmiany w postaci czerwonych zgrubień na oczach psów na pierwszy rzut oka wydają się przerażające. Ale jak niebezpieczne jest tak zwane wiśniowe oko u psów? Dowiedz się wszystkiego o przyczynach i objawach choroby oczu oraz o potrzebach chorych psów.

Czym jest wiśniowe oko u psa?

Psy mają trzecią powiekę, zwaną również migotką, znajdującą się w wewnętrznych kącikach oczu. Zawiera ona tzw. gruczoł trzeciej powieki, który odpowiada za produkcję łez.

Jeśli gruczoł ten puchnie z różnych powodów, może wybrzuszać się poza białą krawędź migotki. Ponieważ podstawa tego gruczołu wygląda jak czerwona wiśnia, lekarze weterynarii nazywają to przerostem gruczołu trzeciej powieki lub wiśniowym okiem.

Czy wiśniowe oko u psa jest niebezpieczne i bolesne?

Dobrą wiadomością jest to, że wiśniowe oko jest zazwyczaj bezbolesne dla psa i nie jest przede wszystkim nagłym przypadkiem. Niemniej należy poprosić lekarza weterynarii o przyjrzenie się zmianom oczu psa. Mogą być one spowodowane różnymi chorobami podstawowymi.

Ponadto nieleczone wiśniowe oko może wysuszyć oczy pupila i doprowadzić do zespołu suchego oka. To przewlekłe wysychanie spojówek i rogówki może być bardzo nieprzyjemne dla Twojego psa i powodować uszkodzenie jego oczu.

© Mary Swift / stock.adobe.com
Wypadanie gruczołów trzeciej powieki może wystąpić w jednym lub, jak u tego rottweilera, w obojgu oczach.

Które psy są podatne na wiśniowe oko?

Ponieważ różne przyczyny mogą prowadzić do wiśniowego oka, w zasadzie każdy pies może na nie cierpieć. Jednak wiśniowe oko jest szczególnie powszechne u młodych psów.

Uważa się również, że na wystąpienie wiśniowego oka u psów ma wpływ rasa. Lekarze weterynarii wykrywają chorobę szczególnie w przypadku dwóch grup:

Jak rozpoznać wiśniowe oko u psa: Objawy

W zależności od przyczyny, wiśniowe oko u psów może występować po jednej lub obu stronach. Można je wyraźnie rozpoznać po czerwonej grudce, która pojawia się pod trzecią powieką. Ponieważ ten stan niepokoi Twojego psa, będzie on częściej drapał i zaciskał oko. W rezultacie dotknięte oko może stać się czerwone i zacznie łzawić.

Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w jednym lub obojgu oczach psa, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Tylko w ten sposób można zapobiec poważnym problemom zdrowotnym, takim jak ślepota.

Rozpoznanie: W jaki sposób można wykryć wiśniowe oko u psa?

Wiśniowe oko od razu zostaje zauważone i dlatego jest rozpoznawalne przez lekarza weterynarii w pierwszej chwili. Dlatego zazwyczaj nie są wymagane żadne dalsze kroki diagnostyczne.

Ważne jest jednak, aby lekarz weterynarii ustalił chorobę podstawową. Dlatego konieczne mogą się okazać dalsze badania diagnostyczne. W tym celu zaleca się badanie wzroku, aby wykryć urazy lub nowotwory oczu.

Jaka jest różnica między wiśniowym okiem a wypadnięciem trzeciej powieki u psa?

Opiekunowie psów często utożsamiają terminy wiśniowe oko oraz wypadnięcie trzeciej powieki. Ściśle mówiąc, są to jednak dwa różne procesy.

  • W przypadku wypadnięcia trzeciej powieki u psa, rozciąga się ona do środka oka w postaci białej lub lekko czerwonawej skóry.
  • Natomiast w przypadku wiśniowego oka gruczoł trzeciej powieki wystaje przed nią, co wygląda jak czerwony guzek.

Leczenie: Jak leczyć wiśniowe oko u psa?

W najlepszym wypadku z gruczołu trzeciej powieki opuchlizna sama zejdzie i nie będzie konieczne żadne dalsze leczenie. Jeśli tak się nie stanie, lekarz weterynarii może Ci pomóc. Zastosuje znieczulenie miejscowe i ponownie wprowadzi lekko spuchnięty gruczoł trzeciej powieki.

Fiksacja chirurgiczna

Jeśli gruczoł trzeciej powieki u Twojego psa jest mocno spuchnięty i wypada, należy go usunąć chirurgicznie w ciągu kilku tygodni. Z uwagi na to, że oczy psa są bardzo wrażliwe, zabieg ten odbywa się zawsze w znieczuleniu ogólnym.

Jeśli pies zaśnie, lekarz weterynarii może zastosować różne techniki chirurgiczne. Powszechnie stosowana jest następująca metoda:

  • Twój lekarz weterynarii wykonuje małe nacięcia, aby utworzyć kieszeń pod gałką oczną.
  • Lekarz weterynarii ostrożnie umieszcza spuchnięty gruczoł trzeciej powieki w tej kieszeni.
  • W zależności od stopnia obrzęku, zabezpiecza gruczoł za pomocą szwów.

Uwaga: Ponieważ gruczoł trzeciej powieki jest niezbędny do nawilżania oczu, a suchość oczom szkodzi, usunięcie tego gruczołu jest obecnie uważane za metodę przestarzałą.

Opieka pooperacyjna: W ten sposób wspierasz proces gojenia

  • Po operacji lekarz weterynarii przepisze antybiotyki w postaci kropli do oczu lub tabletek, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w zależności od przebiegu operacji.
  • Aby umożliwić całkowite zagojenie się oka psa, należy założyć mu kołnierz, który ochroni go przed zadrapaniem.
  • Upewnij się także, że do oczu Twojego psa dostaje się jak najmniej brudu. Spacery w zakurzonych miejscach są tymczasowo zabronione. W tym przypadku przydatne może również się okazać noszenie specjalnych i ochronnych okularów dla psa.
  • Podobnie, pies nie powinien brać kąpieli po operacji, aby woda nie dostała się do oka.

Jakie powikłania mogą wystąpić podczas operacji?

Oprócz zaczerwienienia i obrzęku, operacja wiśniowego oka nie powoduje żadnych innych powikłań. W rzadkich przypadkach dochodzi do infekcji ran, pęknięć szwów lub powstawania cyst, czyli wypełnionych płynem jam. Mogą również wystąpić wady rogówki.

Ile kosztuje operacja wiśniowego oka?

Koszt operacji wiśniowego oka zależy od wyboru techniki operacyjnej i możliwych powikłań podczas operacji, jednak zwykle waha się między 600 a 800 zł. Do tego dochodzą dodatkowe koszty niezbędnych materiałów eksploatacyjnych, leków, znieczulenia itp. Całkowity koszt takiej operacji może więc szybko osiągnąć 1000 złotych lub więcej.

Nasza wskazówka: Przed zabiegiem poproś lekarza weterynarii o oszacowanie kosztów.

Czy mogę samodzielnie leczyć wiśniowe oko u psa?

Ze względu na koszt operacji wiśniowego oka wielu opiekunów psów zastanawia się, czy mogą wmasować wiśniowe oko psa, czy też samodzielnie wprowadzić je z powrotem. Może to wynikać z dobrych intencji, ale takie eksperymenty na własną rękę zwykle mają odwrotny skutek.

Z uwagi na to, że w najgorszym przypadku możesz uszkodzić oko psa, należy powstrzymać się od samodzielnego leczenia i zdecydowanie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

krople do oczu dla psa na cherry eye © sap / stock.adobe.com
Aby oko psa dobrze się zagoiło po operacji wiśniowego oka, należy podawać pupilowi antybiotyki w postaci kropli do oczu.

Przyczyny: Jak powstaje wiśniowe oko u psa?

Często rolę odgrywa przerwa w połączeniu podstawy trzeciej powieki z oczodołem.

Zapalenia i urazy

Również zapalenie oczu może być przyczyną wypadnięcie trzeciej powieki u psa. Ponadto urazy spowodowane ciałami obcymi są możliwymi czynnikami wywołującymi zmiany w trzeciej powiece.

Nowotwory jako przyczyna

Chociaż nowotwory trzeciej powieki są u psów rzadkie, mogą prowadzić do powstania wiśniowego oka. Szczególnie istotną rolę odgrywa tutaj mięsak limfatyczny.

Czy wiśniowe oko jest dziedziczne?

Lekarze weterynarii podejrzewają dziedziczne predyspozycje do wiśniowego oka, zwłaszcza u ras psów brachycefalicznych o zniekształconych głowach. Jamy oczne tych psów są płaskie, a nos jest krótki. W rezultacie warunki przestrzenne różnią się od innych ras psów, co może wpływać na gruczoł trzeciej powieki.

Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie?

Jeśli wiśniowe oko jest leczone we wczesnym stadium, rokowania dla psa są zazwyczaj dobre. Należy jednak pamiętać, że choroba podstawowa, która je powoduje, ma znaczący wpływ na szanse na wyzdrowienie i dlatego nie jest możliwe uogólnianie.

Ponadto może się zdarzyć, że objawy wystąpią ponownie. Dlatego należy regularnie sprawdzać oczy psa.

Profilaktyka: Czy można uniknąć wiśniowego oka u psa?

Ze względu na wiele możliwych czynników wyzwalających nie jest możliwa zasadnicza ochrona psów przed wiśniowym okiem. Możesz jednak podjąć środki zapobiegawcze, aby zapewnić swojemu psu dobre zdrowie oczu, regularnie je sprawdzając.

Pamiętaj również o następujących wskazówkach:

  • Po spacerze sprawdź, czy podczas zabawy w piasku lub lesie nie dostały się do oczu Twojego psa niepokojące ciała obce.
  • Jeśli Twój pies ma skłonność do suchości oczu (zespół suchego oka), możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady dotyczącej odpowiednich maści lub kropli do oczu.

Rozpoznawanie hodowli tortur i ich unikanie

Możesz również zapobiec powstawaniu wiśniowego oka podczas nabywania pupila, trzymając się z dala od pseudo-hodowli. Pod tym pojęciem lekarze weterynarii rozumieją hodowle rozwijające cechy hodowlane, które powodują ból, cierpienie lub szkody zwierzęcia.

Doskonałym przykładem są psy ras brachycefalicznych, które oprócz genetycznych problemów z oddychaniem są również podatne na problemy z zębami, skórą, oczami i uszami. Aby oszczędzić psom tego bolesnego cierpienia, przed wyborem odpowiedniego hodowcy należy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tematem tortur w hodowlach psów.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane