Utrata wzroku u psa
© lunaundmo / stock.adobe.com
Niewidomy pies jest zdany na wsparcie opiekuna w dużo większym stopniu niż zdrowy pies. W poniższym artykule wyjaśniamy przyczyny utraty wzroku u psa i jak należy się nim opiekować.
Spis treści
Wskazówki: Codzienne życie z niewidomym psem
Postrzeganie rzeczywistości przez niewidomego psa jest ograniczone, dlatego potrzebuje on wsparcia w codziennym życiu. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas siedmioma wskazówkami, dzięki którym poprawisz jakość życia swojego podopiecznego:
Wskazówka nr 1
Unikanie zamieszania
Niewidomy pies może być bardziej nerwowy niż jego normalnie widzący krewni. Dlatego należy zapewnić mu spokojne środowisko, unikając nagłych, głośnych dźwięków. Przed wejściem do pomieszczenia, gdzie przebywa pies, zawsze uprzedź go głosem.
Wskazówka nr 2
Kilka misek w domu
Psy mają doskonały węch i jedzenie potrafią wywęszyć bez używania wzroku. Niemniej, możesz im ułatwić dotarcie do karmy i wody, umieszczając kilka misek w całym domu.
Kolejna wskazówka: Pod miską umieść matę, aby utrzymać obszar, w którym pies je w czystości.
Wskazówka nr 3
Równe powierzchnie
Budy z małym wejściem lub legowiska z wysokimi bokami mogą być dla niewidomego psa dużym wyzwaniem. Dlatego warto zapewnić mu płaskie legowisko lub wyposażyć trudno dostępne miejsca do spania w rampy.
Wskazówka nr 4
Miejsca odosobnienia
Codzienne funkcjonowanie jest niewątpliwie bardziej utrudnione w przypadku niewidomych psów. W związku z tym potrzebują one więcej możliwości odpoczynku od zgiełku i rozgardiaszu.
Wskazówka nr 5
Ochrona przed niebezpieczeństwami
Niewidome psy mają co prawda doskonały węch, nie dostrzegają jednak określonych bezwonnych przedmiotów, takich jak meble czy schody. Dlatego staraj się utrzymywać w domu porządek i zamykaj drzwi. Przeszkody mogące stwarzać ryzyko urazu warto odgrodzić płotkami, a ostre krawędzie czy narożniki zabezpieczyć.
Wskazówka nr 6
Niewidomy pies na smyczy
Swobodne bieganie na świeżym powietrzu bez smyczy może sprawić, że niewidomy pies poczuje się niepewnie. Może się potknąć, skręcić łapę lub nie zauważyć innych niebezpieczeństw. Musi więc mieć pewność, że może na Tobie polegać. Dlatego zawsze trzymaj go na smyczy podczas spacerów poza domem.
Wskazówka nr 7
Cierpliwość
Ważne: Niestety pies pozbawiony wzroku będzie miał trudności z wykonywaniem Twoich poleceń. Należy więc dać mu wystarczająco dużo czasu, aby mógł się skoncentrować na innych zmysłach.
Objawy: Jak objawia się utrata wzroku u psa?
Oznaki dolegliwości zależą od tego, w jakim stopniu wzrok psa został upośledzony. Jeśli przestał widzieć na oboje oczu, obraz kliniczny jest łatwiejszy do rozpoznania niż wówczas, gdy zaburzona została sprawność tylko jednego oka.
W zależności od stopnia upośledzenia ostrości wzroku można zaobserwować następujące objawy:
- Niechęć do ruchu
- Dezorientację: Pies potyka się o różne przedmioty lub wpada na ściany.
- Strachliwość
- Zmiany w zachowaniu: Częściej szuka Twojej bliskości lub reaguje agresją.
- Soczewki mogą ulec zmętnieniu w jednym lub obu oczach.
- Źrenice są rozszerzone.
- W zależności od przyczyny, chore oko może być spuchnięte lub zmniejszone.
- Może pojawić się przezroczysta lub ropna wydzielina z oczu (łzawienie).
Diagnoza: Jak rozpoznać niewidomego psa?
Jeśli podejrzewasz, że Twój podopieczny ma problemy ze wzrokiem, warto udać się z nim do lekarza weterynarii. W ramach specjalnego badania okulistycznego przeprowadzi on następujące testy, które można również wykonać wcześniej samodzielnie w domu:
-
Badanie odruchów
Lekarz weterynarii może sprawdzić funkcje oka, wywołując odruch pojawiający się w momencie zagrożenia (zamknięcie powieki w odpowiedzi na zbliżający się przedmiot) oraz reakcję źrenic na światło. Jeśli nie zareaguje prawidłowo, oznacza to, że funkcje oka są ograniczone.
-
Test z kłębkiem waty
Podczas tego badania lekarz weterynarii upuszcza bezwonny kłębek waty, który nie wydaje żadnego odgłosu, w odległości około 30 centymetrów od oka psa. Jeśli oczy zwierzęcia nie podążają za nim, oznacza to jednoznacznie, że zdolność widzenia jest ograniczona. Ale uwaga: Test ten jest miarodajny jedynie, gdy pies jest czujny i uważny.
-
Tor przeszkód
Do przeprowadzenia tego testu lekarz weterynarii potrzebuje pozbawionego zapachu przedmiotu, który umieszcza w pomieszczeniu. Twoim zadaniem jest poprowadzenie psa w jego kierunku. Jeśli pies go nie zauważy, potykając się o niego, można wnioskować, że wzrok zwierzęcia jest ograniczony.
W przypadku podejrzenia utraty wzroku, specjalista przeprowadzi dalsze badania. Za pomocą paska papieru sprawdzi wydzielanie łez lub przyjrzy się oku w ciemności przy pomocy biomikroskopu (lampy szczelinowej).
Do badania tylnej części oka, czyli dna oka, będzie również potrzebny oftalmoskop. Niezbędne jest także wykluczenie ewentualnych urazów, barwiąc powierzchnię oka specjalnym barwnikiem – fluoresceiną oraz sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i wykluczenie jaskry za pomocą tonometru.
Leczenie: Jak wygląda leczenie utraty wzroku u psa?
Sposób leczenia dysfunkcji wzroku u psa zależy od przyczyny, która ją wywołała.
Jeśli siatkówka jest nienaruszona, zaćmę można zazwyczaj usunąć operacyjnie.
Jaskrę natomiast można wyeliminować tylko do pewnego stopnia za pomocą kropli do oczu i wlewów dożylnych. W przypadku silnych dolegliwości bólowych, lekarz weterynarii może zalecić wykonanie operacji lub usunięcie oka.
Nie ma jednej właściwej metody leczenia odwarstwienia siatkówki – w dużej mierze zależy ona od choroby podstawowej.
Przyczyny: Co wywołuje utratę wzroku u psa?
Oko jest złożonym narządem zmysłów. Składa się z różnych tkanek i ma zasadnicze znaczenie dla zdolności widzenia psa. Oprócz czynników zewnętrznych (np. urazów, bodźców chemicznych), uszkodzenie oka mogą powodować inne choroby podstawowe i prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku.
Utrata wzroku w starszym wieku
Zupełnie normalnym zjawiskiem jest utrata ostrości widzenia postępująca wraz z wiekiem, spowodowana zmętnieniem soczewki.
Zaćma
Niektóre choroby sprawiają, że soczewka mętnieje i uniemożliwia przedostawanie się światła słonecznego do tylnej części oka. W psów zaćma może być wrodzona lub nabyta w wyniku urazu oka lub zaburzeń metabolicznych. U ciepiących na cukrzycę czworonogów stężenie cukru we krwi wzrasta, sprawiając, że cukier odkłada się wewnątrz soczewki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Zaćma u psa.
Jaskra
Oko naturalnie produkuje ciecz wodnistą, której zadaniem jest nawilżanie jego powierzchni. Jeśli wytwarzana jest jej zbyt duża ilość lub nie może ona odpływać, wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe, które uszkadza oko i stopniowo prowadzi do nieodwracalnego i bolesnego uszkodzenia oka, w efekcie czego pies traci wzrok.
W zależności od przyczyny wyróżniamy jaskrę pierwotną i wtórną:
Postać pierwotna
Dziedziczne wady rozwojowe kąta komory oka powodują jego zwężenie i zaburzenie odpływu cieczy. Najbardziej podatne na zachorowanie są psy ras:
Niemniej, u innych psów również może się rozwinąć, jeśli pojawi się spontaniczna mutacja genetyczna.
Postać wtórna
W przypadku jaskry wtórnej ciecz wodnista nie może odpływać ze względu na obecną przeszkodę. Może się tak zdarzyć w wyniku stanu zapalnego i spowodowanego przez niego obrzęku.
Odwarstwienie siatkówki
Dolegliwość ta wynika z przerostu nabłonka barwnikowego. Jeśli wewnętrzna warstwa siatkówki oddzieli się od zewnętrznej warstwy nabłonka barwnikowego, obumierają fotoreceptory, które są niezbędne do widzenia. Płyny zapalne lub wysokie ciśnienie krwi są częstymi przyczynami oddzielania się tych warstw, ale również nowotwory oka lub krwawienie w wyniku urazów. W następstwie tej dolegliwości pies traci wzrok.