Udar u psa: Objawy i przyczyny This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies u lekarza weterynarii

Udar u psa należy traktować bardzo poważnie.

Opiekunowie psów często uważają, że udar u psów jest synonimem zespołu przedsionkowego – są to jednak dwie różne choroby. Ale co dokładnie dzieje się w przypadku udaru mózgu u psa i jakie są jego przyczyny? Co możesz zrobić w tej sytuacji kryzysowej? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Czy u psów może dojść do udaru mózgu?

Udar mózgu (zwany również „incydentem naczyniowo-mózgowym”) jest definiowany przez lekarzy weterynarii jako utrata funkcji mózgu w wyniku nagłego uszkodzenia określonej jego części.

Może to być spowodowane krwotokiem śródmózgowym lub zablokowaniem naczyń krwionośnych przez skrzeplinę, która odcina dopływ krwi do mózgu.

Chociaż dawniej zakładano, że psy nie mogą doznać udaru, nowe dowody naukowe sugerują, że jest inaczej. Obecnie mówi się, że oprócz ludzi udar może wystąpić także u psów.

Jak niebezpieczny jest udar mózgu u psa?

Chociaż udary u psów są zwykle łagodniejsze niż u ludzi, absolutnie nie należy ich lekceważyć. W niektórych przypadkach udar może prowadzić do poważnych długoterminowych konsekwencji (np. kulawizny), a nawet śmierci zwierzęcia.

U jakich ras psów udar występuje najczęściej?

Ogólnie rzecz biorąc, każdy pies może doznać udaru mózgu. Ryzyko jest jednak szczególnie wysokie w przypadku starszych i wcześniej chorujących psów. Dotyczy to przede wszystkim chorób układu krążenia, infekcji lub nowotworów.

Szczególnie często dotyka również psy rasy cavalier king charles spaniel oraz charty.

Objawy: Jak objawia się udar mózgu u psa?

Udar zazwyczaj objawia się deficytami neurologicznymi, które pojawiają się nagle. Dokładne objawy, które wystąpią, zależą również od dotkniętego obszaru mózgu oraz stopnia niedoboru tlenu.

Typowe objawy udaru mózgu u psa

Główne objawy udaru u psa obejmują:

  • utratę wzroku
  • zaburzenia ruchowe: Pies zatacza się lub nie może się poruszać (paraliż)
  • zaburzenia świadomości (np. utratę przytomności)
  • oczopląs
  • skurcze

W niektórych przypadkach z powodu zaburzonego poczucia równowagi mogą wystąpić również inne objawy, takie jak wymioty.

Pierwsza pomoc: Co robić, gdy pies ma udar?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies mógł doznać udaru, musisz przede wszystkim zachować spokój. Połóż psa na miękkim podłożu i ogrzewaj go kocem.

Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?

Jeśli podejrzewasz udar u swojego podopiecznego, natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii. Nie zwlekaj, ponieważ jest to nagły przypadek. Jeśli tego nie zrobisz lub zrobisz to zbyt późno, zdrowie psa może ucierpieć w dłuższej perspektywie.

Pies z opiekunem © avier brosch / stock.adobe.com
W przypadku udaru należy szybko zareagować i wezwać lekarza weterynarii.

Rozpoznanie: Jak wykrywa się udar mózgu u psa?

Na podstawie informacji o przebiegu i występowaniu dolegliwości lekarz weterynarii może jedynie postawić wstępną diagnozę. Aby ją potwierdzić i wykluczyć inne podobnie wyglądające choroby, przeprowadza on różne badania:

Badania obrazowe

Ponieważ mózgu nie można zobrazować za pomocą ultradźwięków lub promieni rentgenowskich, do wykrycia udaru u psa konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI). Badania te są przeprowadzane pod narkozą, aby upewnić się, że pies pozostaje nieruchomy podczas nagrywania.

Przy okazji można również wykluczyć inne choroby, takie jak guz mózgu lub przerzuty do mózgu (guzy wtórne).

Punkcja lędźwiowa

Poprzez punkcję rdzenia kręgowego (nakłucie lędźwiowe) lekarz weterynarii może pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy od psa poddanego już narkozie. Pomaga to wykluczyć możliwe choroby, takie jak infekcje bakteryjne.

Badanie krwi

Również wyniki badania krwi mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia zwierzęcia. Pomogą one lekarzowi weterynarii sprawdzić funkcjonowanie innych narządów, takich jak serce czy nerki, oraz ustalić możliwe przyczyny udaru mózgu u psa.

Rezonans magnetyczny mózgu psa © CameraCraft / stock.adobe.com
W celu wykrycia udaru u psa konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI).

Leczenie: Jak leczy się udar mózgu u psa?

Ponieważ udar u psa może mieć różne przyczyny, w leczeniu ważne jest ustalenie źródła problemu.

Jeśli jest on znany, lekarz weterynarii zastosuje ukierunkowane leczenie. W niektórych przypadkach nie jest to jednak skuteczne, ponieważ poszukiwanie przyczyny jest często długotrwałe.

Uwaga: Leki rozpuszczające skrzepy („leki trombolityczne”) mają ugruntowaną pozycję w medycynie ludzkiej, ale nie w weterynarii.

Przyczyny: Jakie są przyczyny udaru mózgu u psa?

Przyczyną udaru jest przerwanie dopływu krwi do mózgu. W rezultacie mózg psa nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i nie jest w stanie usuwać produktów przemiany materii.

W takiej sytuacji może dojść do zaburzenia funkcji mózgu (niedokrwienie) lub zniszczenia tkanki (zawał).

Przyczyny udaru mózgu u psa mogą być różne, dlatego lekarze weterynarii rozróżniają dwie jego postacie: Udar krwotoczny oraz udar niedokrwienny.

Udar krwotoczny

Udar krwotoczny („krwawienie w mózgu”) występuje, gdy naczynie krwionośne pęknie i uniemożliwia przepływ krwi. Krwawienie może wystąpić w samej tkance mózgowej (śródmiąższowe) lub między mózgiem a czaszką (podtwardówkowe lub podpajęczynówkowe).

Możliwe przyczyny to:

  • uraz (np. w wyniku wypadku samochodowego)
  • uszkodzenie spowodowane nowotworami lub przerzutami (np. nowotworem śledziony)
  • zaburzenia krzepnięcia (np. zatrucie trutką na szczury, małopłytkowość immunologiczna, wrodzone zaburzenia krzepnięcia)

Udar niedokrwienny

W przypadku udaru niedokrwiennego dochodzi do zablokowania naczyń krwionośnych. Z jednej strony może się to zdarzyć, gdy materiały (np. skrzepy krwi, pasożyty, fragmenty guza, tłuszcz) blokują tętnice (zator). Z drugiej strony skrzepliny mogą również przyczepić się do ściany tętnicy i w ten sposób ją zwęzić (zakrzepica).

Typowe czynniki wyzwalające to:

Często jednak nie można znaleźć konkretnej przyczyny.

Szanse na wyzdrowienie: Czy pies może odzyskać zdrowie po udarze?

Jeśli żadne istotne części mózgu nie są uszkodzone, udało się ustalić przyczynę incydentu i wdrożyć ukierunkowanie leczenie, psy zwykle wracają do zdrowia w ciągu kilku tygodni.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy zaburzenie wpływa na centralne funkcje mózgu. Może to prowadzić do ograniczenia sprawności psa na całe życie lub, w najgorszym przypadku, do jego śmierci.

Czas odgrywa ważną rolę

Dlatego bardzo ważne jest, aby wcześnie rozpoznać objawy udaru mózgu u psa i skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Profilaktyka: Czy można zapobiec udarowi u psa?

Udarom u psów, podobnie jak u ludzi, nie zawsze można zapobiec. Należy jednak upewnić się, że pies jest utrzymywany w prawidłowy sposób, a jego dieta jest odpowiednia dla gatunku, aby chronić go przed niektórymi chorobami podstawowymi, które mogą powodować udar.

Regularne badania kontrolne u lekarza weterynarii również pomogą Ci zapewnić psu dobre zdrowie.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane