Toksoplazmoza u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
toksoplazmoza u psa

Koty mogą przenosić toksoplazmę na psy.

Psy uwielbiają surowe mięso – to zasada, którą kieruje się wielu opiekunów stosujących u swoich pupili metodę żywienia BARF! Ale czy wiesz, że surowe mięso może również prowadzić do toksoplazmozy u psa? O tym, jak to się dzieje, dowiesz się więcej poniżej.

Czy psy przenoszą toksoplazmozę na ludzi?

Poza zjedzeniem mięsa zawierającego cysty, człowiek zaraża się toksoplazmą jedynie poprzez kontakt z kocimi odchodami. Dzieje się tak na przykład podczas prac w ogrodzie lub podczas czyszczenia kuwety. Psy i inne zwierzęta domowe nie odgrywają zatem roli jako nosiciele toksoplazmy.

Objawy: Jakie są objawy toksoplazmozy u psa?

Psy rzadko zarażają się toksoplazmozą. Jednakże u osłabionych osobników, takich jak młode psy poniżej pierwszego roku życia, mogą w rzadkich przypadkach wystąpić objawy choroby.

W zależności od umiejscowienia zarażenia, kliniczna toksoplazmoza u psa objawia się zapaleniem mózgu (encephalitis), wątroby (hepatitis) lub płuc (pneumonia). Twój pies może wtedy wykazywać następujące symptomy:

  • Objawy ogólne (np. gorączka, osłabienie)
  • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (np. napady drgawkowe, wymioty, problemy ze wzrokiem)
  • Problemy z oddychaniem (np. kaszel)
  • Śmierć płodów w przypadku pierwszego zakażenia u ciężarnych suk
pies z toksoplazmozą, objawy © Ocskay Mark / stock.adobe.com
Gorączka może być pierwszą oznaką zakażenia toksoplazmozą u psa.

Diagnostyka: W jaki sposób wykrywa się toksoplazmozę u psa?

Jeśli twój czworonóg cierpi na dolegliwości neurologiczno-mięśniowe, ważne jest, aby czym prędzej udać się do weterynarza. Może on potwierdzić toksoplazmozę z pomocą następujących metod:

1. Badanie krwi: Wykrywanie przeciwciał

Jeżeli Twój pies zaraził się toksoplazmozą, weterynarz lub laboratorium może zbadać surowicę lub osocze na obecność danych przeciwciał (IgG i IgM) przy użyciu badania aglutynacji, ELISA lub testów immunofluorescencyjnych.

Ponieważ przeciwciała IgG pozostają w organizmie przez całe życie po zakażeniu, jedynie wykrycie przeciwciał IgM i opóźniony wzrost przeciwciał IgG mogą świadczyć o ostrym zakażeniu. Dlatego weterynarz musi wielokrotnie w odstępach kilkutygodniowych pobierać krew od psa.

2. Pobieranie płynu rdzeniowo-mózgowego: Wykrywanie patogenów

Jeśli Twój pies ma ostry stan klinicznej toksoplazmozy, weterynarz może wykryć patogeny bezpośrednio za pomocą testu PCR. W tym celu pobiera on pod narkozą płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) od Twojego zwierzaka za pomocą igły rdzeniowej.

Terapia: W jaki sposób leczy się toksoplazmozę u psa?

Jeśli weterynarz wykrył u psa toksoplazmozę układową, poda mu lek o nazwie klindamycyna. Jest to antybiotyk w postaci tabletek, który lekarze weterynarii zalecają stosować przez kilka tygodni przeciwko toksoplazmozie u psów.

Przyczyny: Jakie są przyczyny toksoplazmozy u psa?

Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną, która występuje na całym świecie. Jest ona wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, od którego pochodzi jej nazwa.

Koty i inni przedstawiciele rodziny kotowatych są głównymi żywicielami, podczas gdy psy i inne ssaki, takie jak bydło lub świnie, są jedynie żywicielami pośrednimi. Toksoplazmoza jest poza tym chorobą odzwierzęcą, a więc dotyka również ludzi, zwłaszcza osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży.

Przenoszenie: W jaki sposób psy zarażają się toksoplazmozą?

Patogeny Toxoplasma gondii przechodzą specyficzny cykl rozwojowy. Jeśli kot jest zainfekowany patogenami, namnażają się one w błonie śluzowej jego jelit.

W trakcie zakażenia wraz z kałem kota wydalane są tzw. oocysty, które w ciągu kilku dni przekształcają się w stadia zakaźne poprzez sporulację.

Twój pies może zostać zarażony toksoplazmą na różne sposoby:

  • poprzez zjedzenie mięśni zawierających cysty (np. zjedzenie zarażonego surowego mięsa lub zarażonej ofiary, takiej jak mysz)
  • przez lizanie odchodów kotów zanieczyszczonych sporulowanymi oocystami
  • podczas krycia poprzez nasienie samca
  • w czasie ciąży przez łożysko matki

Jeśli pies połknął pierwotniaki przez usta, przedostają się one dalej do jelita. Tam dojrzewają do tzw. tachyzoitów, które znajdują się wewnątrz komórek jelitowych i uszkadzają zaatakowane odcinki jelit.

Jakie są rokowania?

Ryzyko wystąpienia choroby u zdrowych psów jest bardzo niskie. Jednak w ciężkich przypadkach w wyniku zakażenia u psów mogą się rozwinąć choroby neurologiczne prowadzące często do śmierci zwierzęcia.

dieta oparta na surowym mięsie a toksoplazmoza © Phil Stev / stock.adobe.com
Ostrożnie przy karmieniu metodą BARF: Surowe mięso może zawierać zakaźne cysty.

Profilaktyka: Jak chronić psa przed toksoplazmozą?

W przypadku stosowania metody BARF lub karmienia psa od czasu do czasu surowym mięsem, ważne jest przestrzeganie następujących środków higieny:

  • Przed podaniem surowego mięsa należy je mrozić w temperaturze -21 stopni Celsjusza.
  • Alternatywnie można podgrzać mięso do temperatury co najmniej 50 stopni przez około 20 minut.
  • Nigdy też nie podawaj swojemu pupilowi surowych odpadów poubojowych.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz również odpowiednie karmy BARF i mrożone karmy dla psów.

Ponieważ sporulowane oocysty mogą utrzymywać się w środowisku przez 18 miesięcy do kilku lat, należy regularnie usuwać kocie odchody z ogrodu lub kuwety. Podczas tych czynności należy koniecznie korzystać z rękawiczek, ponieważ Ty też możesz zarazić się toksoplazmą!


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane