Tabletki z węglem aktywnym dla psów: Dawkowanie i działanie This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Podawanie węgla aktywnego psom

Tabletki z węglem aktywnym dla psów stosuje się do objawowego leczenia biegunek i zatruć.

Tabletki z węglem aktywnym dla psów mają zdolność wiązania toksyn w przewodzie pokarmowym i dlatego są często stosowane jako natychmiastowa pomoc w przypadku zatrucia lub biegunki. Poniżej wyjaśniamy, kiedy warto podać psu węgiel aktywny, jak prawidłowo go dawkować i jakie działania niepożądane mogą ewentualnie wystąpić.

Jakie działanie wykazują tabletki w z węglem aktywnym dla psów?

Węgiel aktywny składa się prawie wyłącznie z węgla. Ze względu na swoją strukturę, posiada zdolność wiązania określonych substancji i toksyn. Za sprawą silnej umiejętności adsorpcji, tabletki z węglem aktywnym są często stosowane także w medycynie weterynaryjnej.

Podejrzenie zatrucia

Tabletki z węglem aktywnym są często stosowane w przypadku zatruć u czworonogów. Im szybciej zostaną podane, tym szybciej zwiążą toksyny.

Jako opiekunowie psów powinnyśmy więc mieć zawsze je w zanadrzu, na wypadek konieczności udzielenia naszym podopiecznym natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach, na przykład po przypadkowym spożyciu przez nich leków (lub ich zbyt dużej dawki) albo innych toksycznych dla psów substancji (np. czekolady, ksylitolu).

Tabletki z węglem aktywnym na biegunkę u psów

Biegunka u psów może być spowodowana obecnością szkodliwych substancji w przewodzie pokarmowym. Również w tym przypadku tabletki z węglem aktywnym mogą pomóc związać te substancje i złagodzić biegunkę.

Ważne: Tabletki z węglem aktywnym dla psów mogą być środkiem wspomagającym leczenie, ale nigdy nie zastąpią leczenia weterynaryjnego. Jeśli nasz pies uległ zatruciu lub ma silną biegunkę, należy więc jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zastosowanie: Jak podawać psu tabletki z węglem aktywnym?

Zanim podamy naszemu pupilowi tabletki z węglem aktywnym, należy omówić sposób ich stosowania i dawkowania z naszym lekarzem weterynarii. Jest to niezbędne, aby zapewnić ich prawidłowe działanie.

Sposób podawania

Węgiel aktywny możemy podawać zwierzęciu, korzystając z poniższych wskazówek:

  • Aby ułatwić ich połknięcie, tabletki możemy pokruszyć. Ewentualnie możemy użyć węgiel aktywny w proszku lub jego płynny roztwór.
  • Mieszamy go wówczas z niewielką ilością wody do uzyskania pasty lub roztworu.
  • Podajemy psu, wkraplając go do pyska za pomocą czystej strzykawki. Płyn należy podawać powoli, aby pies się nie zakrztusił.
  • Jeśli nie jest możliwe podanie płynu bezpośrednio do pyska psa, możemy zmieszać go z karmą.

Po podaniu należy dokładnie obserwować psa i jeśli jego stan się pogorszy, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Czy można podawać psu tabletki z węglem aktywnym dla ludzi?

Tak, tabletki przeznaczone dla ludzi mogą być podawane psom. Zwróćmy jednak uwagę, że zalecenia dotyczące stosowania zawarte w dołączonej do nich ulotce zostały opracowane dla ludzi, a nie dla zwierząt. Dlatego sposób ich dawkowania należy ustalić z lekarzem weterynarii.

Kiedy nie należy podawać psu tabletek z węglem aktywnym?

W niektórych przypadkach węgiel aktywny nie jest zalecany, na przykład, gdy pies jest nieprzytomny lub ma trudności z połykaniem – istnieje wówczas duże ryzyko zachłyśnięcia.

Gdzie można kupić tabletki z węglem aktywnym dla psów?

Węgiel aktywny dla psów znajdziemy nie tylko w gabinecie weterynaryjnym, ale również w aptekach oraz niektórych sklepach zoologicznych.

Wskazówka: Najlepiej zawsze mieć wystarczającą ilość tabletek z węglem aktywnym w domowej apteczce – również podczas podróży z psem.

Kiedy tabletki z węglem aktywnym dla psów zaczynają działać?

Działanie węgla aktywnego zazwyczaj rozpoczyna się w ciągu jednej do dwóch godzin od jego przyjęcia.

Dawkowanie: Ile tabletek z węglem aktywnym pies może spożyć dziennie?

O ile lekarz weterynarii nie zaleci innej dawki, można podawać psu tabletki z węglem aktywnym zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Ile tabletek z węglem aktywnym można podać psu w przypadku zatrucia?

W przypadku zatrucia stosuje się następujące dawkowanie: 1 gram węgla na 1 kilogram masy ciała.

Masa ciała (kg)Dawka (g)
55
1010
2020
3030
5050

Ile tabletek z węglem aktywnym można podać psu w przypadku biegunki?

Również w przypadku biegunki można stosować zasadę 1 gram węgla na 1 kilogram masy ciała.

Masa ciała (kg)Dawka (g)
55
1010
2020
3030
5050

Jak często można podawać psu tabletki z węglem aktywnym?

Częstotliwość podawania psu tabletek z węglem aktywnym zależy od różnych czynników (m.in. od stanu jego zdrowia).

Czasami w zupełności wystarczy pojedyncza dawka, aby uzyskać poprawę. W przypadku ciężkiego zatrucia konieczne może być jednak wielokrotne podawanie – mniej więcej co cztery do sześciu godzin. Częstotliwość należy zawsze ustalić z lekarzem weterynarii.

Działania niepożądane: Czy tabletki z węglem aktywnym mogą psu zaszkodzić?

Jeśli tabletki podawane są prawidłowo, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, na ogół nie wywołują skutków ubocznych. Jeśli jednak podamy naszemu podopiecznemu zbyt dużo węgla aktywnego, może to spowodować następujące skutki uboczne:

  • wymioty
  • zaburzenia elektrolitowe
  • upośledzone wchłanianie leków
  • zaparcia
  • odwodnienie

Czy węgiel aktywny ma wady?

Tabletki z węglem aktywnym nie są w stanie związać wszystkich substancji toksycznych (np. alkoholu). Ponadto ich skuteczność jest ograniczona – nie poradzą sobie w przypadku ciężkich zatruć czy chorób.

Jeśli pies wykazuje objawy choroby, takie jak wymioty czy ciężka biegunka, zastosowanie tabletek z węglem aktywnym należy omówić z lekarzem weterynarii, podobnie jak dalszy sposób postępowania.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane