Świerzb u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska Pantelic, Weterynarz
Świerzb u labradora

Typowym objawem świerzbu u psa jest silny świąd.

Świerzb u psa jest nie tylko uciążliwy, ale także bolesny. W przygotowanym przez nas artykule dowiesz się, jak rozpoznać tę dolegliwość, co ją powoduje i jak można pomóc cierpiącemu na nią zwierzęciu.

Czym jest świerzb u psa i czy jest niebezpieczny?

Świerzb to wysoce zaraźliwa choroba skóry (parazytoza), wywoływana przez roztocza. Dotknięte nią psy cierpią na trudny do zniesienia świąd i intensywnie się drapią, w wyniku czego powstają uszkodzenia skóry i ranki.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego świerzb u psa należy leczyć – nieleczony świerzb może w ciągu kilku tygodni doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Czy świerzb może przenieść się z psa na człowieka?

Człowiek może zarazić się świerzbem od psa, ale wówczas występuje on w postaci świerzbu rzekomego. Oznacza to, że roztocza nie mogą rozmnażać się w ludzkiej skórze, a objawy ustępują samoistnie w krótkim czasie.

Objawy: Jakie objawy wywołuje świerzb u psa?

Pierwsze objawy zakażenia świerzbowcem występują bardzo szybko i obejmują:

  • silny i nagły świąd, niezależnie od pory roku
  • wypadanie sierści i łyse, pozbawione sierści miejsca
  • zaczerwienienie, ranki w wyniku drapania i strupy
  • najbardziej narażone części ciała: głowę, okolice klatki piersiowej, podbrzusze i nogi
  • częste wtórne infekcje bakteryjne

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeśli zauważysz typowe objawy obecności tego pasożyta, jak najszybciej udaj się z psem do lekarza weterynarii, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyny: Skąd się bierze świerzb?

Świerzb u psa wywoływany jest przez świerzbowca drążącego (Sarcoptes scabiei var. canis). Jak sama nazwa wskazuje:

  • Świerzbowce drążą tunele w wierzchniej warstwie naskórka psa.
  • Żywią się keratyną i płynem tkankowym.
  • Dobrze odżywione samice składają jaja w wydrążonych tunelach.
  • Po trzech tygodniach z jaj wykluwają się nowe roztocza, które również żyją w systemie podskórnych tuneli.
  • Za sprawą krótkiego cyklu reprodukcyjnego, w niedługim czasie z kilku świerzbowców powstaje wiele kolejnych pasożytów.

Dlaczego pies zaraża się świerzbem?

Wysoce zaraźliwe roztocza przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanymi zwierzętami lub pośrednio poprzez skażone przedmioty. Na legowiskach, szczotkach i innych psich akcesoriach roztocza mogą przeżyć nawet trzy tygodnie w oczekiwaniu na swoją kolejną ofiarę.

Warto wiedzieć: Ponieważ zarażone świerzbowcem bywają również lisy, możliwa jest nawet transmisja przez leśne krzaki podczas codziennego spaceru.

Diagnoza: Jak diagnozuje się świerzb?

Jeśli po ogólnym badaniu klinicznym lekarz weterynarii będzie podejrzewał zakażenie świerzbowcem, przeprowadzi dalsze badania.

Badanie skóry

Najważniejszym badaniem jest pobranie zeskrobin skóry psa. Lekarz weterynarii pobierze kilka próbek skóry z różnych części ciała i zbada je pod mikroskopem. Jeśli roztocza będą widoczne, dalsze badania diagnostyczne nie będą konieczne.

Badanie krwi

Jednak jednoznaczna diagnoza możliwa jest jedynie w 40–60% przypadków. Dlatego często przeprowadzane jest również badanie krwi, mające na celu wykrycie przeciwciał przeciwko świerzbowcowi.

Problem w tym, że ilość przeciwciał wzrasta dopiero po pewnym czasie od wystąpienia objawów, co może prowadzić do uzyskania fałszywie negatywnych wyników.

Jeśli istnieje podejrzenie świerzbu u psa pomimo ujemnego wyniku, można wdrożyć również leczenie objawowe. Jeśli stan zwierzęcia się poprawi, będzie to jednoznacznie świadczyło o obecności świerzbowca.

Pies cierpiący na świerzb © Djordje / stock.adobe.com
Łyse plamy na sierści psa wskazują na inwazję świerzbowca.

Leczenie: Jak leczy się świerzb?

Na rynku dostępne są preparaty łagodzące świąd i zabijające roztocza. Ponadto należy podjąć pewne środki ostrożności w otoczeniu psa, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się roztoczy.

Jakie środki są skuteczne w leczeniu świerzbu u psa?

Preparaty zatwierdzone do leczenia świerzbu zawierają składniki aktywne takie jak selamektyna, moksydektyna i sarolaner. Dostępne są w postaci szamponów, preparatów typu spot-on oraz tabletek.

  • Leczenie szamponami jest najbardziej czasochłonne. Pies musi być kąpany z użyciem specjalnego szamponu pięć razy w odstępach pięciodniowych.
  • Preparaty typu spot-on z kolei należy stosować co dwa tygodnie i to co najmniej trzy razy.
  • Tabletki zawierające sarolaner podaje się psu co cztery tygodnie.

Lekarz weterynarii zdecyduje, który produkt będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie i Twojego psa. Jeśli pies ma objawy wtórnych infekcji bakteryjnych, przepisze dodatkowo stosowny antybiotyk.

Co zrobić, jeśli lek nie przynosi oczekiwanych efektów?

Nie zniechęcaj się w sytuacji, gdy na początku świąd u psa się nasili. Śmierć roztoczy czasami powoduje dodatkowe podrażnienia, dlatego na początku leczenia objawy mogą wydawać się bardziej uporczywe. Po kilku dniach nastąpi zdecydowana poprawa.

Dalsze środki zaradcze: Na co należy zwrócić uwagę w domu?

Ponieważ świerzb u psa jest bardzo zaraźliwy, prewencyjnie należy poddać leczeniu wszystkie czworonogi, z którymi miał kontakt zainfekowany pies.

Warto również spryskać przedmioty z otoczenia chorego psa, takie jak legowiska, szczotki i grzebienie, specjalnymi preparatami w aerozolu.

Jaki jest koszt leczenia świerzbu?

Koszty terapii zależą od przyjmowanych leków i ewentualnych powikłań. Całkowity koszt leczenia wynosi średnio około 400–800 zł.

Rokowania: Czy świerzb u psa jest uleczalny?

Dzięki licznym dostępnym lekom, świerzb u psa jest całkowicie uleczalny. Jednak im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym dłużej trwa proces leczenia.

Czy świerzb u psa można leczyć metodami naturalnymi?

Nie próbuj przyspieszać procesu gojenia za pomocą domowych środków, takich jak olej kokosowy czy olej z czarnuszki. Ich skuteczność nie została jak dotąd udowodniona naukowo. Poza tym niektóre domowe środki mogą stwarzać dodatkowe zagrożenie dla psa.

Zapobieganie: Jak można uchronić psa przed świerzbowcem?

Roztocza czają się wszędzie, dlatego nie istnieją metody, gwarantujące stuprocentową ochronę. Jednak dzięki regularnemu stosowaniu środków higienicznych i wspieraniu układu odpornościowego zwierzęcia można zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji.

Regularna profilaktyka przeciwpasożytnicza może również pomóc w zapobieganiu inwazji roztoczy, w tym świerzbowców.

Ponieważ świerzb u psa jest wysoce zaraźliwy, chore psy trzeba odizolować od innych zwierząt. Bardzo ważna jest również odpowiednia higiena otoczenia. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zakażenia innych zwierząt.


Franziska Pantelic, Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Od kilku lat wspiera Magazyn zooplus swoim bogatym doświadczeniem. Już w 2009 roku została licencjonowaną lekarką weterynarii i obecnie prowadzi mobilną praktykę dla małych zwierząt w aglomeracji Monachium.


Najczęściej polecane