Swędzik jesienny u psa
© Alex / stock.adobe.com
Inwazja larw swędzika jesiennego u psa powoduje uporczywy świąd. Pasożyty te są szczególnie aktywne późnym latem i jesienią – warto więc wiedzieć jak je rozpoznać i zwalczać.
Spis treści
- Czy swędzik jesienny u psa jest niebezpieczny?
- Wygląd i występowanie: Jak rozpoznać swędzika jesiennego?
- Objawy: Jak objawia się inwazja swędzika jesiennego u psa?
- Diagnoza: Jak wykrywa się inwazję swędzika jesiennego u psów?
- Leczenie: Jak zwalczyć swędzika jesiennego u psa?
- Profilaktyka: Jak można uchronić psa przed swędzikiem jesiennym?
Czy swędzik jesienny u psa jest niebezpieczny?
Swędzik jesienny (Neotrombicula autumnalis) to mały pajęczak, który atakuje nie tylko ludzi i koty, ale również psy i inne ssaki.
Chociaż inwazja tych pasożytów może prowadzić do silnego świądu, z reguły nie wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, nie przenoszą one również chorób.
Wygląd i występowanie: Jak rozpoznać swędzika jesiennego?
Jako pajęczak, larwa swędzika jesiennego, mierząca zaledwie 0,3 milimetra, przypomina karłowatego pająka. Można go rozpoznać jako pomarańczowe, szybko poruszające się punkciki.
Kiedy i gdzie swędzik jesienny jest najbardziej aktywny?
Larwy swędzika atakują psy sezonowo, w późnych letnich miesiącach między lipcem i październikiem, ale nie występują w każdym regionie. Preferują obszary porośnięte wysoką trawą i skraje lasów.
Późnym latem tysiące aktywnych larw swędzika jesiennego wspina się na wierzchołki źdźbeł traw i krzewów, gdzie czeka na odpowiedniego żywiciela, którego będą mogły zaatakować.
Od larwy na żywicielu do dorosłego roztocza
Z sierści żywiciela roztocza migrują do skóry, którą drapią swoimi ostrymi aparatami gębowymi, a następnie do otwartej przestrzeni wprowadzają zawierającą ślinę wydzielinę, która wraz z komórkami skóry stanowi ich pokarm. Larwy swędzika jesiennego nie są więc krwiopijcami.
Gdy dostatecznie się najedzą, przekształcają się w tak zwane nimfy, a nieco później w stadium dorosłe, które rozstaje się ze swoim żywicielem.
Objawy: Jak objawia się inwazja swędzika jesiennego u psa?
Po zaatakowaniu psa i wessaniu się w jego skórę, swędzik zostawia stwardniały tunelik (zwany stylostomem), wytworzony w wyniku kontaktu skóry z wydzieliną larw. Może to wywołać reakcję alergiczną, powodując silny świąd.
Pies wówczas mocno drapie dotknięte obszary. Jeśli do niewielkich ranek spowodowanych jego żerowaniem wnikną bakterie, może to prowadzić do stanów zapalnych skóry. W takim przypadku skóra staje się zaczerwieniona i rozgrzana.
Jak rozpoznać swędzika jesiennego u psa?
Oprócz świądu, inwazja tych roztoczy objawia się małymi strupkami na skórze. Kiedy po kilku dniach żerowania swędzik odpadnie, można go znaleźć w sierści zwierzęcia.
Które części ciała psa atakują swędziki jesienne?
Larwy swędzika jesiennego atakują zazwyczaj określone miejsca na ciele, takie jak skóra między palcami łap i uszy, a czasami również brzuch.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
Jeśli zauważysz, że Twój pies drapie się częściej niż zwykle lub wykazuje inne objawy choroby, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. Im wcześniej go odwiedzisz, tym szybciej będzie można pomóc psu i wykluczyć inne możliwe dolegliwości.
Diagnoza: Jak wykrywa się inwazję swędzika jesiennego u psów?
Na podstawie obrazu klinicznego i sezonowego występowania tych roztoczy, postawienie diagnozy na ogół nie sprawia problemów. Aby wykryć ich obecność, lekarz weterynarii może pobrać zeskrobiny skóry i zbadać je pod mikroskopem.
Leczenie: Jak zwalczyć swędzika jesiennego u psa?
W celu zabicia jego larw lekarz przepisze środek przeciwpasożytniczy, a w celu złagodzenia objawów lek przeciwhistaminowy i przeciwzapalny. Jeśli natomiast w wyniku inwazji rozwinie się infekcja bakteryjna, konieczne będzie podanie antybiotyków.
Kontrola skuteczności terapii
Aby zagwarantować powodzenie terapii, po zakończonym leczeniu warto przeprowadzić badania kontrolne. Jeśli okaże się, że larwy roztoczy nadal są obecne, leczenie trzeba będzie powtórzyć.
Jakie domowe sposoby sprawdzą się w walce ze swędzikiem jesiennym u psa?
W zwalczaniu tych roztoczy i łagodzeniu świądu mogą sprawdzić się domowe środki, takie jak aloes czy olej kokosowy. Pomocny może być również ocet jabłkowy w formie sprayu, rozcieńczony w stosunku 1:1 z wodą.
Uwaga: Są to domowe sposoby, których skuteczność nie została udowodniona naukowo. Jeśli więc Twój pies wykazuje objawy choroby, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Profilaktyka: Jak można uchronić psa przed swędzikiem jesiennym?
Aby późnym latem uchronić psa przed swędzikiem jesiennym, warto zastosować się do następujących wskazówek:
Ochrona przed spacerem
Przed wyjściem na spacer należy spryskać najbardziej narażone miejsca na ciele czworonoga (np. łapy) sprayem Fipronil lub roztworem amitrazy zgodnie z instrukcjami producenta.
Środki przeciwko roztoczom znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.
Ochrona po spacerze
Aby mechanicznie usunąć przynajmniej część roztoczy, po powrocie ze spaceru należy dokładnie skontrolować sierść psa i przetrzeć najbardziej narażone miejsca wilgotną szmatką. Zbyt częste kąpanie psa nie jest zalecane. Może bowiem doprowadzić do przesuszenia skóry.