Starość u psa: Jak można pomóc czworonożnemu seniorowi? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
jak wspomóc psa w starości

Wiek daje się we znaki naszym czworonożnym przyjaciołom: Jednak to, czy pies będzie niedołężny na stare lata, jest kwestią indywidualną.

Wiele psów towarzyszy swoim opiekunom przez dużą część życia i osiąga przy tym sędziwy wiek. Oczywiście, wiek nie pozostaje bez wpływu na naszych futrzanych przyjaciół. W poniższym artykule poznasz oznaki starości u psów i dowiesz się, jak można ułatwić im starzenie się. Zajmujemy się również poważnym pytaniem, co robić, kiedy nadchodzi czas pożegnania.

Ile lat żyją psy?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wiek psów zależy od rasy. Ogólnie rzecz biorąc, małe psy mają dłuższą średnią oczekiwaną długość życia niż duże rasy. Podczas gdy chihuahua może dożyć nawet 15 lat, buldogi czy bernardyny osiągają zwykle wiek od siedmiu do dziesięciu lat.

Oprócz tych czynników dziedzicznych, dużą rolę odgrywają również czynniki zewnętrzne, takie jak dieta, hodowla i ogólny stan zdrowia psa. Aby psie życie było długie i szczęśliwe, zawsze musisz się dobrze doinformowywać, jeśli chodzi o te obszary.

Starość u psa: Jakie są objawy?

Starość u psów przebiega podobnie jak u nas, opiekunów zwierząt. Trudno jest przewidzieć, jak bardzo pies będzie nią dotknięty. Podczas gdy niektórzy czworonożni przyjaciele nie wykazują prawie żadnych oznak słabości aż do późnej starości, jakość życia innych pogarsza się stosunkowo wcześnie.

U starzejących się psów szczególnie często występują następujące objawy kliniczne:

  • Zewnętrzne cechy wyróżniające: Szarość sierści (szczególnie w okolicy głowy) lub kudłata i matowa sierść aż do wzmożonego wypadania włosów.
  • Mniejszy apetyt wraz z utratą wagi.
  • Problemy ze stawami i kośćmi z powodu utraty masy kostnej lub choroby zwyrodnieniowej stawów: Często prowadzi to do tego, że pies nie lubi się ruszać lub odczuwa ból podczas wstawania i kładzenia się.
  • Pogorszenie lub utrata słuchu, wzroku i węchu.
  • Immunosupresja związana z wiekiem: Z wiekiem słabnie również układ odpornościowy, dlatego stare psy mogą częściej zapadać na infekcje.
  • Częstsze oddawanie moczu z powodu słabego pęcherza.

Co mogę zrobić w przypadku starości u psów?

Dobry ogólny stan zdrowia Twojego ukochanego czworonożnego przyjaciela jest najważniejszy. Dzieje się tak dlatego, że – oprócz czynników dziedzicznych – jest on jedną z podstaw wysokiej jakości i długości życia. Dlatego od samego początku należy zwracać uwagę na zdrowie, postawę i odżywianie swojego pupila.

Dzięki poniższym środkom możesz przeciwdziałać starości u psów i zapewnić swoim czworonożnym przyjaciołom przyjemną jesień życia:

  1. Unikaj nadwagi

Wiele badań potwierdziło, że nadwaga (otyłość) zwiększa częstość występowania chorób podstawowych, takich jak diabetes mellitus (cukrzyca). Problemy ze stawami często występują również w związku z nadwagą.

Zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia mają zatem kluczowe znaczenie. Jedno i drugie może spowolnić występowanie poważnych objawów starości lub całkowicie im zapobiec.

Warto przeczytać: W osobnym artykule podsumowaliśmy, jak wygląda idealna dieta dla starzejących się psów. Specjalna karma dla psich seniorów jest oczywiście dostępna również w sklepie internetowym zooplus.

  1. Łagodzenie bólu

Wiele zdrowych psów cierpi na bóle podczas ruchu w starszym wieku z powodu utraty masy kości, czyli typowego zjawiska w podeszłym wieku. Z uwagi na to, że utrata masy kostnej nie jest już uleczalna, weterynarz może złagodzić ból za pomocą leków przeciwbólowych. Często po podaniu preparatu można nawet zaobserwować, że zdolności motoryczne ulegają poprawie, przynajmniej na krótki czas.

  1. Dbaj o profilaktykę

Dobra profilaktyka uratowała wiele psów przed cierpieniem, dlatego też starzejące się psy powinny być regularnie badane przez weterynarza. W ten sposób typowe choroby związane z wiekiem można wykryć we wczesnym stadium i skutecznie leczyć.

  1. Okazuj zrozumienie

Nikomu nie jest łatwo, gdy ukochany czworonożny przyjaciel po wielu latach spędzonych razem cierpi z powodu starości. W przypadku psich seniorów ważne jest jednak, aby okazać im dużo zrozumienia. W miarę możliwości należy unikać wyczerpujących aktywności i stresujących sytuacji. Dotyczy to na przykład wprowadzenia się nowego szczeniaka.

Kiedy nadchodzi czas, aby mój stary pies odszedł?

Na początku trzeba podkreślić jedno: Jest to wprawdzie ważne pytanie, ale nie można na nie udzielić ogólnej odpowiedzi. Starzenie się nie jest chorobą, lecz naturalnym aspektem życia.

W starszym wieku, wiele psów wykazuje objawy choroby stawów lub ma niewiele zębów do jedzenia. Jednak dopóki pies sobie z tym radzi, nie jest wymagane żadne działanie z Twojej strony. Ważne w tym kontekście jest to, że cierpienie można złagodzić poprzez opiekę i, w razie potrzeby, wsparcie medyczne.

Czasami starość jest tak zaawansowana, że ​​pies bardzo cierpi. W takim przypadku zdecydowanie należy skonsultować się z weterynarzem, gdyż w ostatnich dniach życia psa objawy często szybko postępują. W tak trudnej sytuacji, obiektywna porada lekarza weterynarii jest ważna dla dobrego samopoczucia psa.

Starość u psa – podsumowanie

Ostatnie lata czy miesiące z życia naszych czworonożnych przyjaciół wcale nie muszą być trudne. Starość u psów jest bardzo zróżnicowana i czasami objawia się bardzo łagodnie. Ponadto jako właściciel psa, możesz zrobić wiele, aby życie Twojego psiego seniora było jak najbardziej komfortowe.

Jednak zawsze trudno się pożegnać pod koniec długiego i pięknego psiego życia. Dlatego ciesz się czasem spędzonym razem z ukochanym zwierzakiem i zawsze pamiętaj o tych pięknych chwilach, gdyż psiaki na szczęście dostarczają nam ich sporo w ciągu swojego życia.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane