Spondyloza u psa
© yumeyume / stock.adobe.com
Problemy ze stawami takie jak spondyloza u psów mogą być bardzo bolesne, a niestety nie należą one do rzadkości. Właśnie dlatego opiekunowie czworonogów powinni być w stanie rozpoznać jej objawy na wczesnym etapie, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.
Spis treści
- Czy spondyloza u psa jest niebezpieczna?
- Objawy: Czy spondyloza u psa jest bolesna?
- Diagnoza: Jak rozpoznać spondylozę u psa?
- Leczenie: Jak wygląda leczenie spondylozy u psa?
- Przyczyny: Jak powstaje spondyloza u psa?
- Rokowania: Czy spondyloza jest uleczalna?
- Profilaktyka: Czy spondylozie u psa można zapobiec?
Czy spondyloza u psa jest niebezpieczna?
Spondyloza (spondylosis deformans) jest przewlekłą chorobą zwyrodnieniową stawów, a mówiąc prościej, spondyloza obejmuje zmiany w kręgosłupie spowodowane ich zużyciem.
Zazwyczaj nie zagraża życiu zwierzęcia. Ponieważ jednak w miarę jej postępu może pojawić się dyskopatia, nie należy jej lekceważyć.
Objawy: Czy spondyloza u psa jest bolesna?
Dolegliwość ta w wielu przypadkach wykrywana jest zupełnie przypadkiem przy okazji wykonywania badania RTG z powodu innych chorób. Oznacza to, że zmiany obecne w kościach często nie dają o sobie znać przez wiele lat.
Jeśli natomiast zaczynają uciskać nerwy lub krążki międzykręgowe, obok zaburzeń neurologicznych takich jak nietrzymanie moczu, mogą wywoływać bardzo silny ból, który psy wyrażają przeszywająco głośnym skomleniem.
Innym typowym objawem tej choroby kręgosłupa jest nagła kulawizna, która znacznie ogranicza swobodę ruchów zwierzęcia. Co prawda zazwyczaj znika ona po kilku sekundach lub minutach, ale nie na długo. W przypadku niepodjęcia leczenia, podczas kolejnego epizodu wszystkie dolegliwości szybko nawracają.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
Oznaki bólu u psa są zawsze ważnym powodem, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii. Niezależnie bowiem od przyczyny bólu, zwierzę potrzebuje pomocy.
Istnieją również inne sygnały alarmowe, które czynią wizytę w gabinecie lub klinice weterynaryjnej zasadną, takie jak niedowład, paraliż czy nagłe zmiany w zachowaniu, na przykład agresywność.
Diagnoza: Jak rozpoznać spondylozę u psa?
Lekarze weterynarii na ogół nie mają trudności ze zdiagnozowaniem spondylozy u psa. Najpierw oglądają dokładnie czworonoga i ostrożnie badają palpacyjnie grzbiet i inne części ciała w poszukiwaniu możliwych przyczyny występujących objawów. A następnie, aby dokładniej przyjrzeć się kręgosłupowi, wykonują badanie rentgenowskie, które uwidoczni formacje kostne na kręgach i wykluczy ewentualne inne przyczyny dolegliwości oraz pozwoli na oszacowanie zaawansowania spondylozy.
Leczenie: Jak wygląda leczenie spondylozy u psa?
Teoretycznie narośla kostne można usunąć w ramach zabiegu chirurgicznego, jednak ze względu na postępujący charakter, w dłuższej perspektywie nie ma to większego sensu. Z tego względu leczenie spondylozy zazwyczaj obejmuje przede wszystkim środki wspomagające.
Nie eliminują one co prawda jej przyczyny, ale pomagają złagodzić dolegliwości bólowe u psa i umożliwiają mu prowadzenie względnie normalnego życia.
Do środków, które może zalecić lekarz weterynarii zaliczamy w szczególności:
- leczenie bólu z wykorzystaniem leków przeciwbólowych
- fizjoterapię w celu wzmocnienia mięśni
- zbilansowaną dietę
- ukierunkowany trening fizyczny i unikanie przeciążeń
Przyczyny: Jak powstaje spondyloza u psa?
Z biegiem czasu elastyczne elementy kręgosłupa, do których należą więzadła i krążki międzykręgowe, tracą swoją elastyczność. Na spodniej części trzonów kręgów tworzą się guzki kostne (entezofity), co poważnie ogranicza ruch w stawach międzykręgowych.
Formy spondylozy u psów
Spondyloza może mieć różny przebieg:
- Jeśli narośla kostne utworzą tak zwane mosty (ankyloza), może to spowodować ucisk na rdzeń kręgowy lub nerwy rdzeniowe. Jeśli ma to miejsce w ostatnim kręgu lędźwiowym lub w kości krzyżowej, mówimy o tak zwanym zespole ogona końskiego (ang. cauda equina syndrome).
- Jeśli natomiast zmiany obejmują małe stawy międzykręgowe powyżej korzeni nerwowych, mamy do czynienia ze spondyloartrozą.
Dotyczy przede wszystkim starszych psów
Ponieważ choroba ta jest zazwyczaj wynikiem zużycia stawów (zwyrodnień), postępuje wraz z wiekiem. Dlatego spondyloza występuje częściej u starszych psów. W rzadkich przypadkach dotyka również młode zwierzęta z wrodzonymi wadami rozwojowymi kości.
Jej rozwojowi sprzyjają także inne czynniki, takie jak nadwaga i wynikające z niej przeciążenie stawów.
Rokowania: Czy spondyloza jest uleczalna?
Spondyloza to przewlekła, postępująca i nieuleczalna choroba. Dlatego tym ważniejsze jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, mającymi na celu wyeliminowanie bólu i zapewnienie psu dobrej jakości życia pomimo zmian w kręgosłupie.
Profilaktyka: Czy spondylozie u psa można zapobiec?
Spondyloza to długotrwały proces, dlatego nie zawsze możliwe jest jej uniknięcie.
Niemniej, można próbować zminimalizować wpływ niektórych czynników, które sprzyjają rozwojowi spondylozy. Warto zastosować się do poniższych trzech wskazówek:
- Odpowiednie legowisko: Ortopedyczne legowiska pomogą zapewnić równomierny nacisk na kręgosłup, złagodzić dolegliwości bólowe i tym samym poprawić jakość życia już chorego lub starszego czworonoga.
- Ruch: Zadbaj o to, aby Twój podopieczny miał odpowiednią ilość ruchu. Oprócz regularnych spacerów, możesz spróbować różnych psich sportów. Uwaga: Jeśli Twój pies jest już obciążony chorobami, unikaj aktywności, które wymagają od niego dużo skakania. W takim przypadku lepszym wyborem będzie, na przykład, lonżowanie niż agility.
- Unikanie przeciążeń: Sport jest niezwykle ważny, aby zapobiec nadwadze, mającej bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i kondycję czworonoga. Nie należy jednak przesadzać z ilością i intensywnością ćwiczeń, ponieważ nadmierne obciążenia stawów mogą prowadzić do ich dalszego zużycia.