Skręt żołądka u psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Portret owczarka niemieckiego

Psy dużych ras, takie jak owczarek niemiecki, są bardziej narażone na skręt żołądka.

Torsio ventriculi to medyczne określenie ostrego skrętu żołądka u psów. Ma on charakter nagłego przypadku medycznego, dlatego jego wczesne rozpoznanie i natychmiastowe leczenie są szczególnie ważne dla zdrowia i życia psiego pacjenta.

Czy skręt żołądka u psów jest niebezpieczny?

Skręt żołądka u psów jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Dlatego niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie objawów i jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii, który przeprowadzi ratującą życie operację.

Które psy są podatne na skręt żołądka?

Zwiększone ryzyko zachorowania na tę dolegliwość wykazują psy średnich i dużych ras, takie jak dog niemiecki, bernardyn, owczarek niemiecki oraz doberman. Niemniej jednak, nie bez znaczenia w jej rozwoju są też inne czynniki, takie jak dieta czy stres.

Objawy: Jakie są objawy skrętu żołądka u psów?

Nagły skręt żołądka u psów jest zazwyczaj bardzo bolesny – psy wykazują wyraźne oznaki kolki, z następującymi objawami, zwiastującymi skręt żołądka:

  • pogarszający się stan ogólny w miarę postępu choroby
  • zwiększona częstotliwość oddechów i dyszenie
  • wymioty i niechęć do jedzenia
  • duszność i ślinotok
  • powiększony obwód brzucha i bardzo napięta skóra na brzuchu

Jak rozpoznać skręt żołądka u psa?

Ostry skręt żołądka u psów występuje najczęściej kilka godzin po posiłku. Objawy mogą pojawić się bardzo szybko i stopniowo nasilać się.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Najpóźniej, gdy pies wykazuje objawy wstrząsu. Z powodu zwężenia naczyń krwionośnych, krew psa nie może normalnie krążyć, w wyniku czego ciśnienie krwi spada, a serce szybciej pompuje krew.

Pierwszą oznaką takiego stanu jest apatia, a nawet utrata przytomności, silne dreszcze, blade błony śluzowe i obniżona temperatura kończyn. W takiej sytuacji nie ma czasu do stracenia – liczy się każda minuta.

Chory golden retriever leżący na łózku © 135pixels / stock.adobe.com
Apatia i zimne kończyny mogą być pierwszymi objawami skrętu żołądka.

Diagnoza: Jak diagnozuje się skręt żołądka u psów?

Ponieważ skręt żołądka jest ostrym stanem nagłym, każde podejrzenie jego wystąpienia należy natychmiast skonsultować z lekarzem weterynarii. Po przybyciu do gabinetu, lekarz zapyta Cię o historię medyczną Twojego psa. W tym samym czasie sprawdzi jego parametry życiowe (np. częstość oddechów, tętno, kolor błon śluzowych oraz przeprowadzi test napełniania kapilary), aby ocenić układ krążenia. Na tym etapie pies może już wymagać podania środków stabilizujących krążenie, aby kontynuować badania.

W celu jak najszybszego zdiagnozowania skrętu żołądka, lekarz weterynarii wykorzysta techniki obrazowania, takie jak zdjęcie rentgenowskie lub USG. Dla zagrażającego życiu skrętu żołądka, typowy jest obraz szpiczastej czapki na zdjęciu rentgenowskim, przedstawiający przemieszczony żołądek. W takiej sytuacji, kolejnym krokiem jest podanie zwierzęciu znieczulenia i przygotowanie go do zabiegu.

Leczenie: Jak leczy się skręt żołądka u psów?

Ostry skręt żołądka jest zawsze stanem zagrożenia życia i musi być jak najszybciej leczony chirurgicznie.

Ustabilizowanie krążenia

Aby jednak móc podać psu znieczulenie, ważne jest, aby był on stabilny krążeniowo. W tym celu niezbędna będzie płynoterapia w postaci wlewu dożylnego. Dodatkowo, lekarz weterynarii odciąży żołądek, wykonując punkcję lub zakładając sondę.

Znieczulenie i operacja

Jak tylko krążenie ustabilizuje się, można podać narkozę i rozpocząć zabieg chirurgiczny.

Pierwszym krokiem będzie otwarcie jamy brzusznej, aby sprawdzić czy żołądek nie uległ pęknięciu i czy dotknięta jest również śledziona. Lekarz będzie szukał też innych ewentualnych zmian, takich jak ostry stan zapalny czy obecność ciała obcego.

Dopiero wówczas przejdzie do korekty zmiany położenia żołądka i śledziony. Jeśli uda się wyeliminować przyczynę, lekarz weterynarii przyszyje ścianę żołądka do ściany jamy brzusznej (gastropeksja), aby zapobiec ponownemu skrętowi.

Postępowanie pooperacyjne

Aby ograniczyć powikłania po operacji, takie jak zapalenie otrzewnej (peritonitis), konieczne jest monitorowanie parametrów życiowych psa i leczenie farmakologiczne, które obejmuje:

  • płynoterapię
  • środki przeciwbólowe
  • leki przeciwzapalne
  • antybiotyki
  • leki osłonowe na żołądek

Przyczyny: Jakie czynniki powodują skręt żołądka u psów?

Skręt żołądka (Torsio ventriculi) powstaje zazwyczaj w wyniku wystąpienia kilku czynników ryzyka, do których należą, w szczególności:

Czynnik Opis
Wiek: U dorosłych psów (po ukończeniu piątego roku życia) częściej dochodzi do skrętu żołądka.
Żywienie: Obfite posiłki po dłuższych przerwach w jedzeniu, a także połykanie powietrza, sprzyjają zmianom położenia żołądka.
Genetyka: U potomstwa chorych psów, ryzyko wystąpienia skrętu żołądka jest większe.
Płeć: Skręt żołądka dotyka częściej psy niż suczki.
Pora roku: Skręt żołądka występuje częściej w miesiącach zimowych od listopada do stycznia.
Rasa: Psy dużych ras częściej zapadają na skręt żołądka.
Stres: Silne emocje mogą sprzyjać skrętowi żołądka u psów.
Wcześniejsze wystąpienie skrętu żołądka: Jeśli pies już wcześniej miał skręt żołądka, ryzyko, że się powtórzy wynosi około 80 procent.

Podejrzewa się, że skręt żołądka może również wywołać zabawa po jedzeniu lub spożywanie zbyt dużych porcji. Nie ma jednak pewności, czy rzeczywiście tak jest, ponieważ nawet psy będące na czczo cierpią na tę dolegliwość. Nie można natomiast wykluczyć, że sprzyja to wystąpieniu skrętu żołądka.

Jak dochodzi do skrętu żołądka u psów?

Przemieszczenie żołądka ma ścisły związek ze stanem jego napełnienia. Wiązadło wątrobowo-żołądkowe (Ligamentum hepatogastricum) rozciąga się, przez co żołądek zyskuje na ruchomości. Na skutek jego obrotu wokół osi podłużnej oraz osi poprzecznej, zamyka się nie tylko odźwiernik, ale także wpust żołądka, w efekcie czego treść pokarmowa nie może przedostać się do jelita.

W przebiegu tej dolegliwości, żołądek wypełnia się tak bardzo, że miazga pokarmowa prowadzi do zwiększonego powstawania gazów w żołądku. W zależności od stopnia nasilenia, może dojść do silnego rozszerzenia żołądka, a jako że śledziona sąsiaduje z żołądkiem, również i ona ulega zagięciu i przemieszczeniu.

Jeśli otaczający organy układ naczyniowy zostanie uszkodzony, skręt żołądka może wywołać zagrażający życiu wstrząs. Ze względu na towarzyszącą temu okluzję naczyń żylnych, zubożona w tlen krew nie może dotrzeć do serca.

Rokowania: Jak długo żyją psy po wystąpieniu skrętu żołądka?

W większości przypadków skręt żołądka pojawia się nagle – leczenie więc często zostaje wdrożone zbyt późno. Ze względu na liczne komplikacje, takie jak wstrząs i martwica ściany żołądka (obumarłe tkanki), śmiertelność jest dość wysoka, dlatego jedynie szybkie wdrożenie leczenia może uratować życie psa.

Należy mieć świadomość, że nawet w porę rozpoznany skręt żołądka, po prawidłowym leczeniu operacyjnym, może być śmiertelny, na przykład w wyniku zaburzeń rytmu serca. Właściwe postępowanie pooperacyjne jest zatem bardzo ważne.

Zapobieganie: Jak uchronić psa przed skrętem żołądka?

Skrętowi żołądka mogą sprzyjać różne czynniki. Unikając ich, można zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.

Dlatego lepiej podawać psu kilka mniejszych porcji jedzenia w ciągu dnia, aby nie przeciążać żołądka. Ponadto, należy zadbać o odpoczynek czworonoga po posiłku.

Dla jego zdrowia wskazane jest również zapewnienie mu spokojnego i bezstresowego otoczenia.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane