Rak kości u psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Badanie psa z rakiem kości

Wczesne wykrycie znacznie ułatwia leczenie raka kości u psów.

Rak kości u psów to poważna choroba, która stawia opiekunów czworonogów przed złożonym i emocjonalnym wyzwaniem. Poniżej wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć o tym nowotworze.

Czy rak kości u psów jest niebezpieczny?

Jeśli lekarz weterynarii mówi o raku kości u psów, zazwyczaj ma na myśli kostniakomięsaka. Niestety jest to najbardziej złośliwa i najczęstsza postać tego nowotworu u czworonogów, która szybko daje przerzuty do innych narządów, między innymi do płuc.

Wczesna wizyta u lekarza weterynarii jest więc bardzo ważna, aby w porę uchronić psa przed bólem albo przynajmniej go złagodzić.

Kostniakomięsak: Które psy są szczególnie narażone na zachorowanie?

Kostniakomięsak może wystąpić u każdego czworonoga, niezależnie od rasy i płci. Stwierdzono jednak, że niektóre rasy są bardziej na niego narażone. Zaliczamy do nich:

Które kości dotyka dolegliwość?

Co do zasady, rak kości może umiejscowić się we wszystkich kościach, jednak według statystyk, niektóre z nich wydają się być bardziej narażone niż inne, i są to na przykład kość promieniowa, kość ramienna oraz udowa.

Objawy kostniakomięsaka u psa

Obecność raka kości wpływa przede wszystkich na aparat ruchu zwierzęcia. Stąd też typowymi objawami choroby są:

  • kulawizna
  • ból (głównie podczas poruszania się) oraz niechęć do ruchu
  • zanik mięśni
  • utrata wagi i apetytu

Jeśli występują przerzuty do płuc, mogą pojawić się również problemy, takie jak duszność czy kaszel.

Sygnałem ostrzegawczym mogą być zmiany w zachowaniu

Rak ma ogromny wpływ na cały organizm, w tym również na psychikę pacjenta.

Psy na niego chorujące zwykle odczuwają silny ból i jeśli nie otrzymają tabletek przeciwbólowych, mogą przejawiać agresywne zachowanie. Mogą pojawić się również inne zmiany behawioralne, takie jak strach czy skomlenie.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jak tylko zauważysz, że pies przejawia którekolwiek z wyżej wymienionych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Nie należy zwlekać z wizytą, ponieważ tak jak w przypadku każdego rodzaju raka, czas gra tutaj niezmiernie ważną rolę.

Jak rozpoznać raka kości u psa?

Aby diagnozować raka kości u psa, konieczne jest przeprowadzenie różnych badań.

Oprócz badania ogólnego i morfologii krwi, w wykrywaniu raka wykorzystywane są następujące środki diagnostyczne:

Badania obrazowe – RTG i CT

Lekarz weterynarii może uwidocznić strukturę tkanki kostnej podczas badania rentgenowskiego (RTG). Tomografia komputerowa (CT) natomiast zapewnia uzyskanie szczegółowych obrazów przekrojowych, co jest bardzo pomocne w dalszym procesie leczenia.

Kostniakomięsak widoczny jest na zdjęciu rentgenowskim w postaci ubytków korowych. Są to obszary kości zniszczone przez nowotwór.

Innym objawem jest pogrubienie okostnej, wskazujące na toczący się stan zapalny, a także zmiany osteoproliferacyjne, czyli nadmierny wzrost kości w obszarze otaczającym guz.

Uwaga: Ponieważ rak kości często daje przerzuty do płuc, w jego wykryciu pomocne jest również wykonanie badania obrazowego płuc.

Badanie tkanek (biopsja)

Specjalista może potwierdzić swoje przypuszczenia i rodzaj raka, pobierając z guza wycinek i wysyłając go do laboratorium w celu analizy.

Zdjęcie RTG psiej łapy © AK-DigiArt / stock.adobe.com
Zdjęcia rentgenowskie pozwalają ocenić strukturę kości z zewnątrz.

Jak wygląda leczenie raka kości u psów?

Obecnie istnieje wiele możliwości terapeutycznych, spowalniających postęp choroby. Służą one również złagodzeniu bólu u psa i poprawieniu jego komfortu życia.

Wyróżniamy dwa rodzaje leczenia – chirurgiczne i farmakologiczne:

1. Leczenie chirurgiczne

W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie guza pierwotnego. W zależności od lokalizacji, może to również wiązać się z koniecznością amputacji całej kończyny. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo drastyczne, większość psów świetnie radzi sobie na trzech łapach.

Jeśli natomiast guz jest we wczesnym stadium, możliwe jest wykonanie zabiegu oszczędzającego kończynę. Można także zastosować protezę.

2. Leczenie farmakologiczne

W przypadku chemioterapii pies otrzymuje leki chemioterapeutyczne (na przykład doksorubicynę i/lub karboplatynę), mające na celu spowolnienie wzrostu przerzutów i tym samym wydłużenie życia psa.

Alternatywnym rozwiązaniem ma być immunoterapia, która jest coraz częściej omawianym sposobem leczenia w przyszłości. Jest to stosunkowo nowa terapia, w której do stymulacji układu odpornościowego stosowane są leki immunokompetentne.

Nie we wszystkich krajach została jednak jeszcze dopuszczona.

Leczenie przeciwbólowe dla psów z kostniakomięsakiem

Niezależnie od tego, na jaki sposób leczenia Twojego pupila się zdecydujesz, zawsze bardzo ważne jest podawanie środków przeciwbólowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy inne metody leczenia nie są już możliwe.

Oprócz konwencjonalnych leków przeciwbólowych, pomocne mogą być także bisfosfoniany, wykazujące szczególną skuteczność w przypadku bólu kości.

Ukierunkowana radioterapia może również pomóc uśmierzyć dolegliwości, sama w sobie jednak nie ma wystarczającego wpływu na raka kości.

Ważne: Rodzaj terapii, który będzie najlepszy w przypadku Twojego psa należy omówić z lekarzem weterynarii. W doborze sposobu leczenia, rolę odgrywają bowiem różne czynniki, takie jak wiek psa czy obecność innych chorób podstawowych.

Przyczyny: Jak powstaje rak kości u psów?

Dokładny rozwój raka kości nie jest do końca znany. Wyniki badań wskazują jednak, że do powstawania kostniakomięsaka mogą przyczyniać się różne czynniki.

Obejmują one:

  • predyspozycje genetyczne (w przypadku dużych ras psów)
  • stosowanie implantów i protez kostnych
  • złamania kości
  • narażenie na działanie określonych substancji chemicznych
  • zbyt szybki wzrost kości

To, w jakim stopniu te czynniki wpływają na rozwój raka nie zostało w pełni wyjaśnione – nie u każdego psa, który doznał urazu kości rozwinie się rak kości.

Rokowania: Czy rak kości u psów jest uleczalny?

Rokowania w przypadku raka kości zależą od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, ogólny stan zdrowia psa i obecność przerzutów.

Jeśli nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium i leczenie zostanie wdrożone niezwłocznie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies będzie mógł nadal wieść szczęśliwe i w dużej mierze bezbolesne życie.

Jak długo żyją psy z rakiem kości?

Według statystyk, średni czas przeżycia psów cierpiących na raka kości poddanych leczeniu wynosi od dziewięciu do dwunastu miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że są to jedynie średnie wartości i niektóre czworonogi pomimo diagnozy mogą żyć dłużej.

Pies po amputacji łapy © Michael J Magee / stock.adobe.com
W przypadku raka kości konieczna może być amputacja chorej kończyny.

Profilaktyka: Czy można zapobiec rakowi kości u psów?

Ponieważ przyczyna raka kości u psów nie została jeszcze w pełni poznana i nie jest możliwe wykluczenie wszystkich czynników mu sprzyjających, zapobieganie kostniakomięsakowi również nie jest możliwe.

Można jedynie starać się zapewnić czworonogowi najlepsze możliwe warunki utrzymania, w tym dbać o odpowiednią dietę i regularne wizyty profilaktyczne u lekarza weterynarii.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane