Przepuklina pępkowa u psa
© Firn / stock.adobe.com
Przepuklina pępkowa jest najczęściej występującą przepukliną brzuszną u psów. Ale czym właściwie jest przepuklina pępkowa u psa i czy jest niebezpieczna? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat zamieszczamy poniżej.
Spis treści
- Czy przepuklina pępkowa u psa jest niebezpieczna?
- Objawy: Jakie są objawy przepukliny pępkowej u psów?
- Diagnoza: Jak rozpoznaje się przepuklinę pępkową u psa?
- Jak leczy się przepuklinę pępkową u psa?
- Przyczyny: Co wywołuje przepuklinę pępkową u psa?
- Rokowania: Czy przepuklina pępkowa u szczeniąt ustępują wraz z wiekiem?
- Profilaktyka: Czy można zapobiec przepuklinie pępkowej u psa?
Czy przepuklina pępkowa u psa jest niebezpieczna?
Przepuklina pępkowa powstaje na skutek wrodzonego, niepełnego zamknięcia powłok brzusznych. Przerwa w powłokach jest jednak na ogół na tyle mała, że jedynie tkanka tłuszczowa i część sieci brzusznej może się przez nią przedostać, w związku z czym jest raczej problemem kosmetycznym.
Jeśli natomiast otwór jest większy i umożliwia przedostanie się przez niego części narządów, takich jak pętle jelitowe, może to stanowić zagrożenie dla życia psa. Specjaliści nazywają to również uwięźnięciem przepukliny.
Jak często występuje przepuklina pępkowa u szczeniąt?
Prawie dziesięć procent wszystkich nowo narodzonych szczeniąt cierpi na przepuklinę pępkową. Szczególnie często dotyka przedstawicieli poniższych ras:
- Airedale terier
- Basenji
- Pekińczyk
- West highland white terier
Objawy: Jakie są objawy przepukliny pępkowej u psów?
Typowym objawem tej dolegliwości u szczeniąt jest mały, miękki guzek w okolicy pępka. W zależności od wielkości otworu, przedostające się przez niego tłuszcz czy narządy wewnętrzne (tak zwana zawartość przepukliny) mogą zostać z powrotem wepchnięte do jamy brzusznej.
Czy przepuklina jest bolesna?
Niewielka przepuklina zazwyczaj nie powoduje dolegliwości bólowych. Uwięźnięcie może jednak być bardzo bolesne i wymaga natychmiastowej interwencji.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
Jeśli zauważymy u naszego malucha przepuklinę, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli natomiast przejawia on objawy uwięźnięcia, takie jak wymioty, ból, obrzęk, niepokój, zróbmy to jak najszybciej.
Diagnoza: Jak rozpoznaje się przepuklinę pępkową u psa?
Przepuklinę można szybko i łatwo wykryć podczas badania palpacyjnego. Dalszych informacji na temat ewentualnych uwięźnięć tkanek i położenia narządów wewnętrznych dostarczą badania obrazowe, takie jak USG czy RTG.
Jak leczy się przepuklinę pępkową u psa?
U szczeniąt poniżej ósmego tygodnia życia operacja zazwyczaj nie jest zalecana, ponieważ wrota przepukliny mogą się jeszcze zmieniać, a nawet zamknąć w miarę wzrostu.
Na tym etapie można spróbować przemieścić zawartość przepukliny do jamy brzusznej i ustabilizować ją.
Kiedy konieczne jest przeprowadzenie operacji?
Jeśli przepuklina nie cofnie się samoistnie lub istnieje ryzyko uwięźnięcia narządów, niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym. W tym celu lekarz weterynarii wykonuje następujące czynności:
- Przecina skórę otaczającą worek przepuklinowy na kształt elipsy.
- Uwidocznia wewnętrzny worek przepuklinowy aż do jej wrót.
- Wpycha jego zawartość z powrotem do jamy brzusznej (lub usuwa go).
- Zamyka ranę.
Jak szybko należy operować przepuklinę pępkową?
To, czy konieczna jest operacja i jej termin zależy od wielu czynników. Im jest większa, tym większe jest ryzyko uwięźnięcia narządów jamy brzusznej. Jeśli pies już wykazuje objawy uwięźnięcia, należy działać jak najszybciej.
Koszty operacji: Ile kosztuje chirurgiczne usunięcie przepukliny pępkowej u psa?
Wydatków związanych z operacją nie można niezawodnie przewidzieć. Na ich wysokość wpływ mają czynniki takie jak stopień skomplikowania zabiegu czy czas jego wykonania (np. poza standardowymi godzinami pracy kliniki), i mogą wynieść nawet kilka tysięcy.
Co się stanie, jeśli przepuklina pępkowa nie zostanie zoperowana?
W takim przypadku części jelita mogą zostać uwięźnięte. Wynikający z tego brak odpływu krwi prowadzi do zatrzymania wody (obrzęku) i silnego bólu. Istnieje wówczas również ryzyko zagrażającej życiu czworonoga niedrożności jelit.
Przyczyny: Co wywołuje przepuklinę pępkową u psa?
Przyczyn tej dolegliwości może być wiele:
- zbyt słaba tkanka łączna ściany brzucha, pękająca pod wpływem silnego nacisku
- zbyt duży otwór pępkowy
- predyspozycje genetyczne
- urazy (przede wszystkim u dorosłych psów)
Przepuklina pępowinowa u nienarodzonych szczeniąt
Przepuklina może występować także u nienarodzonych szczeniąt, u których pętle jelitowe i inne narządy jamy brzusznej (na przykład śledziona) mogą zostać uwypuklone i wówczas mówimy o przepuklinie pępowinowej.
Zazwyczaj nie występuje ona samodzielnie, ale w połączeniu z innymi wadami rozwojowymi, dlatego rokowania w przypadku takich szczeniąt są z reguły znacznie gorsze – wiele z nich żyje zaledwie przez krótki czas.
Rokowania: Czy przepuklina pępkowa u szczeniąt ustępują wraz z wiekiem?
Tak, w większości przypadku przepuklina ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia.
Aby jednak do tego czasu uniknąć komplikacji zdrowotnych, należy ją regularnie kontrolować u lekarza weterynarii. Jest to szczególnie ważne, gdy przepuklina się powiększa.
Profilaktyka: Czy można zapobiec przepuklinie pępkowej u psa?
Prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny pępkowej u psa można zdecydowanie ograniczyć. W tym celu należy upewnić się, że jego rodzice są zdrowi i szczenię nie odziedziczy skłonności do jej wystąpienia. W hodowli należy natomiast wykorzystywać tylko te czworonogi, u których nie stwierdzono tej dolegliwości.
Ostrożne obchodzenie się ze szczeniętami i odpowiednie ich żywienie również przyczyniają się do zmniejszenia obciążenia powłok brzusznych i wzmocnienia tkanki łącznej.