Przełyk olbrzymi u psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Megaesophagus u psów

W przypadku szczeniąt i młodych psów przełyk olbrzymi ma zazwyczaj charakter dziedziczny.

Przełyk olbrzymi u psów (megaesophagus) jest najczęstszą i bardzo niebezpieczną chorobą przełyku. Z lektury poniższego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać tę dolegliwość, jak wygląda jej leczenie i jakie są rokowania.

Czym jest przełyk olbrzymi u psów?

Megaesophagus to rozszerzenie przełyku zazwyczaj spowodowane porażeniem mięśni w jego ścianie.

W związku z upośledzoną motoryką dochodzi do zalegania w nim pokarmu i jego fermentacji oraz częstszego tworzenia się gazów, powodujących nieświeży oddech.

Czy przełyk olbrzymi jest niebezpieczny?

Jeśli nie będzie leczony, może prowadzić do zapalenia przełyku i innych poważnych dolegliwości.

Oprócz bezpośredniego wpływu na zdrowie psa, poważnym zagrożeniem jest również schorzenie leżące u jego podłoża.

Niestety nawet 80 procent czworonogów nie przeżywa przełyku olbrzymiego. Aby zwiększyć szanse na powrót do zdrowia, decydująca jest wczesna wizyta u lekarza weterynarii.

Objawy: Jakie są objawy przełyku olbrzymiego u psów?

U cierpiących na przełyk olbrzymi czworonogów występuje ulewanie się treści pokarmowej natychmiast lub z niewielkim opóźnieniem po jedzeniu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do wymiotów, w przypadku których pokarm jest aktywnie zwracany, ulewanie jest biernym przepływem pokarmu z powrotem z przełyku lub żołądka.

Ponadto, z dolegliwością związane jest zwiększone wydzielanie śliny lub problemy z przyjmowaniem pokarmu.

Chociaż czasem występują inne objawy, takie jak kaszel i zmęczenie, w początkowym stadium większość psów jest w dobrym stanie ogólnym.

Problemy w trakcie choroby

Jeśli ze względu na swoje dolegliwości pies nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości pokarmu, stopniowo zaczyna tracić na wadze.

A jeżeli dodatkowo do jego dróg oddechowych dostają się kawałki jedzenia, może to prowadzić do zachłystowego zapalenia płuc. Tak poważna postać zapalenia płuc charakteryzuje się między innymi gorączką i kaszlem.

Moment wystąpienia objawów

W przypadku wrodzonego przełyku olbrzymiego u psów, objawy kliniczne występują już u szczeniąt krótko po odsadzeniu. Jeśli natomiast rozwinie się na późniejszym etapie, u dorosłych psów objawy pojawiają się stopniowo.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości powinny być zawsze konsultowane z lekarzem weterynarii. Co do zasady, im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większe są szanse na powrót do zdrowia.

Jeśli podejrzewasz, że Twój podopieczny może cierpieć na przełyk olbrzymi, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, ponieważ choroba może mieć poważne konsekwencje. Poza tym bardzo ważne jest, aby leczyć chorobę podstawową tak szybko i profesjonalnie, jak to możliwe.

Przyczyny: Jak powstaje przełyk olbrzymi u psa?

Sposób powstawania tej dolegliwości nie został do końca poznany. Naukowcy przypuszczają jednak, że odpowiedzialne za nią są zaburzenia w obrębie włókien nerwowych. Ponieważ perystaltyka ściany przełyku jest osłabiona lub całkowicie upośledzona, dochodzi do jego patologicznego rozszerzenia.

Warto wiedzieć: W przypadku odcinkowego przełyku olbrzymiego, chorobą dotknięty jest tylko określony jego fragment. Jest to jednak bardzo rzadka postać megaesophagus.

Wrodzony (pierwotny) przełyk olbrzymi

Nawet u 20 procent szczeniąt i młodych psów choroba ta jest wrodzona. Prawdopodobną jej przyczyną jest nieprawidłowy rozwój unerwienia przełyku.

Naukowcy odkryli, że wśród ras predysponowanych do występowania tego rodzaju przełyku olbrzymiego są między innymi owczarki niemieckie, przy czym psy wykazują wyższe ryzyko jego wystąpienia niż suki, setery irlandzkie oraz sznaucery miniaturowe.

Nabyty wtórny przełyk olbrzymi

U dorosłych psów wtórny przełyk olbrzymi może rozwinąć się w wyniku różnych dolegliwości, takich jak:

  • choroby mięśni
  • choroba Addisona
  • choroby układu nerwowego
  • infekcje, takie jak nosówka czy tężec
  • zatrucia, na przykład ołowiem lub talem
  • nowotwory

Spożywanie ciał obcych również może powodować przełyk olbrzymi.

Idiopatyczny przełyk olbrzymi

Jeśli nie jest możliwe znalezienie ewidentnej przyczyny dolegliwości, mamy do czynienia z jej postacią idiopatyczną. Aby wykryć ten wariant, niezbędne jest podjęcie szeregu kroków diagnostycznych.

Diagnoza: Jak rozpoznaje się przełyk olbrzymi u psów?

W gabinecie lekarz weterynarii zada Ci szczegółowe pytania dotyczące historii medycznej psa, warunków utrzymania i żywienia.

Przeprowadzi również wstępne ogólne badanie kliniczne, aby ocenić aktualny stan zdrowia psa.

Słyszalny podczas osłuchiwania płuc nasilony szmer oddechowy oskrzelowo-pęcherzykowy może być pierwszą oznaką zachłystowego zapalenia płuc. W celu potwierdzenia swojego przypuszczenia, lekarz weterynarii może przeprowadzić następujące badania:

  • Badanie palpacyjne: Oglądając i badając palpacyjnie górny odcinek przewodu pokarmowego, można wykryć pierwsze początkowe zmiany, na przykład w części szyjnej przełyku.
  • Badania obrazowe: Badanie rentgenowskie klatki piersiowej w projekcji bocznej często w zupełności wystarczy do zdiagnozowania przełyku olbrzymiego. Nie jest konieczne wówczas podawanie znieczulenia, a nawet przynosi to efekt odwrotny do zamierzonego – środki znieczulające zwiększają bowiem ryzyko aspiracji cząstek pokarmu.
  • Badanie krwi i badania laboratoryjne: Krew może dostarczyć wskazówek na temat mogącej kryć się za przełykiem olbrzymim choroby podstawowej. Jedną z możliwości jest pobranie surowicy krwi i poddanie jej analizie w specjalistycznym laboratorium pod kątem przeciwciał przeciwko receptorowi acetylocholiny, których obecność może świadczyć o miastenii. Jest to choroba autoimmunologiczna, która bywa związana z przełykiem olbrzymim. Przy podejrzeniu choroby Addisona (hipoadrenokortycyzmu), zaleca się wykonanie testu symulacji ACTH.

Warto wiedzieć: Badanie endoskopowe przełyku wykonywane jest rzadko, ponieważ nie dostarcza wystarczających wskazówek na temat możliwej przyczyny dolegliwości.

Leczenie: Jak wygląda leczenie przełyku olbrzymiego u psów?

Leczenie wspomagające polega na zmianie nawyków żywieniowych, którą należy przeprowadzić niezwłocznie po postawieniu diagnozy, aby umożliwić treści pokarmowej swobodne przemieszczanie się przez przełyk z pomocą grawitacji.

Jeśli u podłoża przełyku olbrzymiego u psa leży choroba podstawowa, ważne jest, aby ją również poddać leczeniu.

Jak należy karmić z psa z przełykiem olbrzymim?

Jeśli Twój pies cierpi na tę dolegliwość, musisz przede wszystkim upewnić się, że zjada odpowiednią ilość pokarmu i zachowuje go w żołądku. Celem zmiany diety jest także zmniejszenie ryzyka wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc.

Pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad:

  • Ustaw miski z wodą i pokarmem tak, aby głowa psa i przednia połowa jego ciała znajdowały się powyżej tylnej części tułowia. Taką pozycję można uzyskać, kładąc przednie łapy czworonoga na podwyższeniu.
  • Zaleca się, aby pies pozostał w niej jeszcze przez kilka minut po zjedzeniu posiłku czy napiciu się wody.

Przełyk olbrzymi u psów: Żywienie

W celu ułatwienia psu jedzenia, ważne jest, aby podawać mu możliwie najbardziej miękką karmę. Najlepsza będzie mokra karma, ewentualnie namoczona w wodzie sucha karma.

Jeśli pies ma niedowagę, należy zdecydować się na wysokoenergetyczną karmę, aby dostarczyć mu odpowiednią ilość składników odżywczych.

Rokowania: Czy przełyk olbrzymi może się cofnąć?

Przełyk olbrzymi u psów jest poważnym schorzeniem, które w każdym przypadku wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Chociaż funkcja przełyku w przypadku idiopatycznej czy wrodzonej postaci choroby może powrócić do normy po kilku miesiącach, rzadko następuje poprawa stanu zdrowia zwierzęcia.

Jakie powikłania mogą się pojawić?

Przełyk olbrzymi może wywoływać różne powikłania, stanowiące poważne zagrożenia dla zdrowia czworonoga, takie jak przede wszystkim zwiększone ryzyko zachłystowego zapalenia płuc, zatrucie krwi czy zaburzenia krzepnięcia.

Jaka jest średnia długość życia psów cierpiących na przełyk olbrzymi?

Szczenięta dotknięte wrodzoną postacią przełyku olbrzymiego żyją średnio sześć i pół roku, podczas gdy dorosłe psy zaledwie trzy miesiące.

Czy psa z przełykiem olbrzymim należy poddać eutanazji?

Pomimo wszelkich starań, nie zawsze możliwe jest powstrzymanie ulewania się pokarmu u chorego psa. Również specjalne sondy nie zawsze wystarczają, aby zatrzymać pokarm dłużej w żołądku zwierzęcia.

Dlatego czasami konieczne jest rozważenie eutanazji.

Karmienie psa z góry © lubero / stock.adobe.com
Chorego psa należy karmić tak, aby przednia część jego ciała znajdowała się wyżej niż tylna.

Profilaktyka: Czy przełykowi olbrzymiemu u psów można zapobiec?

Ze względu na mnogość przyczyn mogących stać za tym schorzeniem, uchronienie psa przed nim jest niemożliwe. Można jedynie zminimalizować czynniki ryzyka, przestrzegając poniższych zasad:

  • stosowanie odpowiedniej diety
  • regularne badania u lekarza weterynarii
  • sprawdzanie wagi psa
  • przechowywanie toksycznych substancji poza zasięgiem czworonoga

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane