Pies zjada odchody: Przyczyny i ryzyka This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies zjada odchody

Zjadanie odchodów przez psa może być oznaką głodu lub niedożywienia.

Podczas spacerów na ciekawskie czworonogi czyha wiele pokus. Mogą również przejawiać zainteresowanie odchodami innych zwierząt. Zjadanie odchodów przez psa jest słusznie niepokojące dla jego opiekuna: Takie zachowanie stwarza ryzyko nie tylko dla zdrowia zwierzęcia, ale i człowieka. Poniżej dowiesz się, jak znaleźć jego przyczynę i jak mu zaradzić.

Czy zjadanie odchodów przez psa jest niebezpieczne?

Zjadanie odchodów jest zawsze sygnałem alarmowym. Takie zachowanie, zwane również koprofagią, stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia Twojego pupila, ale również dla Ciebie i Twoich bliskich. Dlatego zjadania odchodów nie należy lekceważyć i należy mu przeciwdziałać.

Dlaczego zjadanie odchodów jest szkodliwe dla psów?

Niezależnie od tego, czy mówimy o odchodach ludzkich, czy zwierzęcych, jeśli pies je zjada, może to mieć bardzo poważne konsekwencje ze względu na zawarte w nich patogeny i toksyny.

Patogeny

Odchody dzikich zwierząt często zawierają patogeny, które mogą zaatakować organizm psa, prowadząc do niebezpiecznych dolegliwości.

Najczęściej są to:

Toksyny

Oprócz patogenów, w kale mogą znajdować się substancje toksyczne, które po spożyciu mogą psu poważnie zaszkodzić.

Pies zjada odchody? Oto, co może mu grozić

  • W odchodach koni mogą znajdować się szkodliwe dla psów środki odrobaczające.
  • Odchody dzikich zwierząt, takich jak gryzonie, mogą zawierać wysoce toksyczną trutkę na szczury.
  • W ludzkich odchodach mogą być obecne pozostałości leków lub narkotyków.

Choroby odzwierzęce: Ryzyko zakażenia dla całej rodziny

Poważnym zagrożeniem są patogeny, które mogą przenosić się z człowieka na zwierzęta i odwrotnie. Mówimy wówczas o patogenach odzwierzęcych. Obecne są one w odchodach ludzi i zwierząt i szybko stają się zagrożeniem dla całej rodziny.

Jeśli pies zje zakażony kał, z łatwością może przenieść je na Ciebie lub inne osoby, a w wyniku kontaktu ze skażonymi przedmiotami, patogeny rozprzestrzeniają się poza bezpośrednie otoczenie zwierzęcia.

Niebezpieczeństwo dla pacjentów z grupy ryzyka

U pacjentów wysokiego ryzyka – dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych lub chorych, układ odpornościowy jest osłabiony. Dlatego choroby zakaźne stanowią dla nich szczególnie duże zagrożenie.

Jeśli należysz do jednej ze wspomnianych grup ryzyka albo masz z taką osobą bezpośredni kontakt, musisz tym bardziej uważać, aby pies nie zjadał odchodów i nie przenosił chorób.

Przyczyny: Dlaczego psy zjadają odchody?

Przyczyny takiego zachowania mogą być różne. W przypadku niektórych czworonogów skłonność do koprofagii jest wrodzona. Poniżej przedstawiamy trzy najczęstsze przyczyny tego zaburzenia.

Zanim jednak podejmiesz działania, mające na celu odzwyczajenie psa od zjadania odchodów, musisz znaleźć powód, dla którego to robi – najlepiej w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

Zaburzenia behawioralne

Zjadanie odchodów przez psa może świadczyć o poważnych zaburzeniach behawioralnych.

Koprofagia jako zaburzenie behawioralne

  • Może rozwinąć się już w wieku szczenięcym w wyniku braku odpowiedniej socjalizacji, a następnie utrwalić się.
  • Pojawia się często w przypadku trzymania psa w budzie czy kojcu.
  • Może być spowodowane brakiem ruchu.

Niedożywienie i głód

Jeśli pies je zbyt mało i w jego diecie brakuje składników odżywczych, może to stopniowo prowadzić do poważnych objawów niedoboru.

Pies rozwiązuje ten problem wchłaniając brakujące substancje wraz ze zjadanymi odchodami.

Choroby

Koprofagię mogą powodować różne choroby przewodu pokarmowego w krótszej lub dłuższej perspektywie.

Zaliczamy do nich, między innymi:

  • infekcje bakteryjne
  • przewlekłą zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki
  • niewydolność trzustki

Objawy: Konsekwencje zdrowotne zjadania odchodów

Jeśli pies zatruł się lub zakaził obecnymi w odchodach toksynami lub patogenami, może to się objawiać wymiotami, biegunką czy nieprzyjemnym zapachem z pyska.

Wskazówki dotyczące pierwszej pomocy dla psów w nagłych sytuacjach znajdziesz w magazynie zooplus.

Uwaga: Brak objawów nie gwarantuje, że zjedzone odchody nie stanowią zagrożenia dla Twojego podopiecznego.

Jack Russell bawi się zamiast zjadać odchody © alexei_tm / stock.adobe.com
Przy odpowiedniej dawce ruchu i właściwemu szkoleniu, psom nie przyjdzie do głowy, aby zjadać odchody.

Co zrobić, gdy pies zjada odchody? 5 pomocnych wskazówek

Dzięki poniższym wskazówkom możesz oduczyć psa zjadania odchodów.

1. Znalezienie i wyeliminowanie przyczyny

Za zjadaniem odchodów zawsze kryje się jakiś problem. Zamiast więc podawać psu wątpliwe domowe środki, takie jak drożdże czy pieprz, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zbada on dokładnie zwierzę i zidentyfikuje ewentualne choroby podstawowe. Ponadto, może zaproponować również doradztwo żywieniowe lub szkolenie behawioralne.

2. Obserwacja psa

Aby zapobiec zjadaniu odchodów przez psa, podczas spacerów trzeba go mieć stale na oku. Tak samo, gdy pies bawi się w ogrodzie. Często bowiem zdarza się, że wypróżniają się tam dzikie zwierzęta lub gryzonie.

3. Oduczenie zjadania odchodów

Kiedy Twój pies zauważy odchody i chce je zjeść, nie pozwól mu na to, jasno sygnalizując, że nie wolno tego robić.

Jeśli posłucha, a Ty go pochwalisz i nagrodzisz ulubionym smakołykiem, pies rozwinie pozytywne skojarzenia i jego motywacja do zjadania odchodów osłabnie.

Więcej informacji na temat szkolenia psów znajdziesz w magazynie zooplus.

4. Sprzątanie odchodów zwierząt domowych

Jeśli oprócz psa masz jeszcze inne zwierzęta domowe, np. koty, regularnie sprzątaj ich kuwetę. Usuwaj odchody kota od razu po tym, jak się wypróżni.

To samo dotyczy szczeniąt. W przeciwnym razie może zdarzyć się, że młode pieski ze względu na brak doświadczenia będą się nimi bawić lub nawet zjadać je.

5. Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu i zajęć

Jeśli pies zjada odchody z nudów, należy zapewnić mu więcej zajęć fizycznych i umysłowych. Może warto spróbować któregoś z psich sportów?

Podsumowanie: Jeśli pies zjada odchody, są sposoby na to, by go tego oduczyć

Jeśli przyczyną koprofagii są nuda lub braki w wychowaniu, należy zadbać o odpowiednie aktywności. Istnieje wiele psich sportów, które sprawiają przyjemność zarówno psu, jak i jego opiekunowi, dodatkowo wzmacniając więź pomiędzy nimi. Poza tym mają pozytywny wpływ na wychowanie psów.

Jeśli natomiast przyczyną są względy zdrowotne, lekarz weterynarii podejmie odpowiednie środki, aby je wyeliminować.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane