Pies pogryziony przez psa: Postępowanie
© Petra Richli / stock.adobe.com
Pies pogryziony przez psa to bardzo często widok w gabinetach weterynaryjnych. Z poniższego tekstu dowiesz się czy ugryzienie psa przez innego czworonoga jest niebezpieczne i jak w takiej sytuacji należy postępować.
Spis treści
Czy ugryzienie psa przez innego psa jest niebezpieczne?
W ranach kąsanych podstępne jest to, że wyglądają one zazwyczaj mniej poważnie niż w rzeczywistości są. Ugryzienia powodują bowiem nie tylko uszkodzenia skóry, ale również mięśni i ścięgien. Z drugiej strony rany kąsane u psa są groźne przede wszystkim wtedy, gdy obejmują narządy wewnętrzne.
Nie należy również lekceważyć możliwych infekcji bakteryjnych, które nawet w przypadku niewielkich ran mogą prowadzić do zagrażającego życiu zatrucia krwi, tak zwanej sepsy.
Gdzie najczęściej pojawiają się ugryzienia?
Psy mogą zostać ugryzione przez inne psy czy dzikie zwierzęta w zasadzie w każdą część ciała. Najczęściej jednak są to nogi, głowa i szyja.
Niebezpieczna wścieklizna
Zwłaszcza w przypadku pogryzienia przez dzikie zwierzęta istnieje ryzyko zarażenia się wścieklizną.
Wszystkie informacje na temat tej śmiertelnej choroby wirusowej znajdziesz w naszym artykule dotyczącym wścieklizny.
Mój pies został pogryziony: Co mogę zrobić?
Jeśli Twój pies padł ofiarą pogryzienia, przede wszystkim należy jak najszybciej rozdzielić zwierzęta, aby uchronić je przed dalszymi urazami, a następnie opatrzyć ranę. Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki.
1. Opanowanie sytuacji
Aby zapobiec ponownemu pogryzieniu, musisz wycofać psa z konfliktowej sytuacji. Gdy już Ci się to uda, najpierw postaraj się uspokoić psa. W tym celu znajdź jakieś spokojne miejsce.
Uważaj również na swoje bezpieczeństwo
Pomoc psu jest ważna, ale nie ważniejsza niż Twoje własne bezpieczeństwo. Dlatego upewnij się, że nic Ci nie zagraża. Nie chodzi tu tylko o psa, który zaatakował Twojego podopiecznego, ale także o Twojego pupila.
Pies znajdujący się w stresującej sytuacji i dodatkowo odczuwający ból może wpaść w panikę i nieumyślnie ugryźć również Ciebie.
Ważne: Po zażegnaniu niebezpieczeństwa, poproś opiekuna drugiego psa o podanie danych kontaktowych, które mogą być potrzebne do celów ubezpieczeniowych.
2. Sprawdzenie psa pod kątem urazów
Jak już uspokoisz psa, dokładnie sprawdź go pod kątem odniesionych obrażeń. Zwróć uwagę przede wszystkim na szczególnie wrażliwe obszary ciała takie jak oczy.
Jak wyglądają rany po ugryzieniu przez psa?
Rany kąsane można z reguły rozpoznać po co najmniej dwóch punktowych zmianach skórnych. Należy również szukać ich po drugiej stronie dotkniętej nimi części ciała.
Uwaga: Nawet niewielkie rany należy traktować poważnie – z zewnątrz wyglądają one często niegroźnie, ale mogą być głębokie i stwarzać zagrożenie dla zdrowia psa.
3. Pierwsza pomoc
Jeśli Twój pies doznał poważnych obrażeń, należy je jak najszybciej opatrzyć.
Dowiedz się, kiedy pierwsza pomoc jest konieczna i jak ją psu udzielić.
4. Wizyta u lekarza weterynarii
Niezależnie od tego, czy Twój pies ma rozległe czy tylko niewielkie rany, zawsze powinien zobaczyć go lekarz weterynarii.
Za pomocą badań obrazowych takich jak rentgen i USG, specjalista będzie mógł ocenić, czy nie zostały uszkodzone narządy wewnętrzne. Poza tym, zatamuje krwawienie i zastosuje środki mające na celu zapobiegnięcie infekcjom bakteryjnym.
Jak przebiega leczenie ran kąsanych?
Sposób leczenia zależy od głębokości i lokalizacji rany. Szycie ran wchodzi w grę jedynie wówczas, gdy zostały gruntownie oczyszczone i są świeże, czyli powstałe nie więcej niż w ciągu sześciu godzin poprzedzających wizytę w gabinecie.
Duże lub już zainfekowane rany należy zostawić otwarte i zabezpieczyć opatrunkiem do wygojenia, ponieważ w ich przypadku ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie. W niektórych sytuacjach konieczny może być również zabieg chirurgiczny.
Wskazówka: Kołnierz ochronny zapobiega wylizywaniu rany przez psa w ciągu pierwszych kilku dniu po pogryzieniu.
5. Obserwacja psa
Po profesjonalnym opatrzeniu ran przez lekarza weterynarii bardzo ważne jest obserwowanie psa przez kilka dni, a nawet tygodni. Krwiaki spowodowane obrażeniami podczas walki stają się widoczne dopiero po kilku dniach.
Poza tym należy codziennie sprawdzać stan ran po ugryzieniu. Jeśli będą opuchnięte i ciepłe, niewykluczone, że pojawił się stan zapalny. W takim wypadku i jeśli pies dodatkowo przejawia oznaki bólu, wskazana jest ponowna wizyta u lekarza weterynarii.
Rokowania: Jakie są rokowania w przypadku pogryzienia przez innego psa?
Szacuje się, że około 90% psów, które zostały pogryzione przeżywa. Na szczęście większość ran kąsanych u psów goi się w ciągu kilku tygodni.
Niemniej, warunkiem szybkiego powrotu do zdrowia jest ich odpowiednio wczesne oczyszczenie, przedstawienie lekarzowi weterynarii i regularna kontrola.
Jeśli natomiast rany są szczególnie głębokie lub uszkodzeniu uległy również narządy wewnętrzne, rokowania mogą być mniej optymistyczne. Dotyczy to również sytuacji, gdy w ranie rozwinie się stan zapalny i nie podejmiesz żadnych środków zaradczych. Dlatego rany po ugryzieniu przez innego psa należy w każdym przypadku traktować poważnie i zapewnić zwierzęciu profesjonalne leczenie.