Pies nieprzyjemnie pachnie: Co robić? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Nieprzyjemny zapach psa

Pielęgnacyjna kąpiel może pomóc w walce z nieprzyjemnym zapachem sierści u psów.

Każdy pies ma swój własny zapach. Ale co zrobić, jeśli zapach z pyska lub sierści staje się nie do zniesienia? Poniżej wyjaśniamy, dlaczego pies nieprzyjemnie pachnie i jak temu zaradzić.

Jaka intensywność zapachu u psów jest normalna?

To całkowicie normalne, że psy od czasu do czasu mają silniejszy zapach niż zwykle. Takie wahania zapachu można kojarzyć przede wszystkim ze spacerami i pogodą.

Jeśli pada deszcz i Twój pies częściej biega po kałużach i błocie, logiczne jest, że będzie potem charakterystycznie pachniał.

Jeśli jednak zapach będzie utrzymywał się dłużej lub Twój pies wykazuje inne nietypowe objawy (np. gorączkę), może to być powód do niepokoju.

Pies nieprzyjemnie pachnie: Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?

Oczywiście jeśli Twój pies wydziela niemiłą woń i można to przypisać tarzaniu się w ziemi, wizyta u lekarza weterynarii nie jest konieczna – bardziej odpowiednia byłaby kąpiel.

Niemniej, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii, gdy tylko pies wykazuje oznaki choroby. Im szybciej będziesz działać, tym szybciej będziesz w stanie wyeliminować przyczynę i pomóc zwierzęciu.

Spacer z psem podczas deszczowej pogody © Alexandr / stock.adobe.com
Deszczowa pogoda szybko prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu psiej sierści.

Przyczyny: Dlaczego pies nieprzyjemnie pachnie?

Powody, dla których zapach Twojego psa pozostawia wiele do życzenia, mogą być różne. Aby skutecznie zwalczyć brzydką woń, należy najpierw dotrzeć do przyczyny, aby wykluczyć poważne choroby.

Nieprzyjemny zapach sierści

Najczęstszym powodem nieprzyjemnego zapachu jest tarzanie się w błocie lub odchodach. Wiele psów robi to regularnie w ramach emanowania swoją seksualnością – perfumują się nieprzyjemnym zapachem, aby być bardziej atrakcyjnymi dla innych psów.

Przyczyną brzydko pachnącej sierści u psów mogą być choroby

Poza tym, za nieprzyjemnie pachnącą sierścią mogą również kryć się poważne przyczyny, takie jak zapalne choroby skóry. Szczególną rolę odgrywają w tym przypadku infekcje bakteryjne, pasożytnicze lub grzybicze.

Co ciekawe, choroby narządów wewnętrznych mogą również prowadzić do nieprzyjemnego zapachu skóry psów. Należą do nich na przykład niewydolność nerek czy cukrzyca, które wpływają negatywnie na metabolizm zwierzęcia.

W rezultacie ciało psa uwalnia nieprzyjemne zapachy poprzez pory skóry.

Nieprzyjemny zapach z pyska

Nieświeży oddech u psów może być spowodowany różnymi czynnikami, a najbardziej zauważalny jest zapach siarki.

Główną przyczyną są problemy z zębami, takie jak kamień nazębny oraz zapalenie dziąseł (Gingivitis). Jednak również jedzenie niskiej jakości pokarmu o dużej zawartości cukru może być przyczyną nieświeżego oddechu u psów.

Niewłaściwa higiena pyska psa © mraoraor / stock.adobe.com
Kamień nazębny może prowadzić do nieświeżego oddechu u psa.

Nieprzyjemny zapach z uszu

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z uszu u psa jest zapalenie ucha. Często jest ono wynikiem inwazji roztoczy.

Nieprzyjemny zapach z gruczołów okołoodbytowych

Gruczoły okołoodbytowe psa znajdują się po prawej i lewej stronie odbytu. Jeśli wyczuwasz stamtąd silny zapach, może to oznaczać, że rozwinął się w nich stan zapalny.

Kolejną oznaką tego schorzenia jest tak zwane saneczkowanie, czyli pocieranie tylną częścią ciała o podłoże w celu złagodzenia świądu.

Wskazówki: Co zrobić, gdy pies nieprzyjemnie pachnie?

Niezależnie od tego, czy przyczyną brzydkiego zapachu jest choroba, czy nie – poniższe wskazówki pomogą Ci się go pozbyć lub przynajmniej go złagodzić.

Uwaga: Jeśli Twój pies rzeczywiście jest chory, najpierw omów ze swoim lekarzem weterynarii sposób postępowania.

1. Kąpiel

Pierwszym lekarstwem na nieprzyjemnie pachnącą sierść jest oczywiście kąpiel. O tym, na co należy przy tym zwrócić uwagę, dowiesz się z artykułu „Jak prawidłowo kąpać psa?”.

2. Szczotkowanie zębów

W przypadku nieświeżego oddechu, możesz nieco złagodzić nieprzyjemny zapach poprzez odpowiednią pielęgnację zębów i szczotkowanie.

Uwaga: Nie lekceważ nieświeżego oddechu swojego psa! Jeśli ma bowiem poważne problemy z uzębieniem, takie jak kamień nazębny, pomoże wyłącznie profesjonalne czyszczenie i usuwanie kamienia nazębnego u lekarza weterynarii!

3. Właściwa pielęgnacja uszu

Jeśli spróbujesz wyczyścić uszy psa patyczkami kosmetycznymi, możesz szybko przesunąć brud i roztocza głębiej do ucha, co tylko pogorszy sytuację.

Dlatego ważne jest, aby wcześniej dowiedzieć się, jak prawidłowo pielęgnować uszy u psa i korzystać z odpowiednich narzędzi!

4. Zbilansowana dieta

Aby Twój pies nie wydzielał nieprzyjemnego zapachu, ważne jest również prawidłowe żywienie pełnowartościową karmą dla psów.

5. Regularna pielęgnacja sierści

Szczególnie w przypadku długowłosych ras psów warto regularnie czesać sierść specjalną szczotką. Pomoże to również usunąć cząsteczki brudu i zapachu z sierści, dzięki czemu Twój pies będzie ładniej pachniał.

Domowe sposoby na wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu psa

Skóra psów jest bardzo wrażliwa i na substancje drażniące może reagować podrażnieniem. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy stosować u psa perfum ani dezodorantów z drogerii.

Oprócz domowych środków, takich jak puder dla dzieci czy olej kokosowy, dostępne są również specjalne perfumy dla psów, o których mówi się, że zawierają niewiele substancji drażniących. Ponieważ jednak zapach jest ważnym elementem komunikacji psa z innymi czworonogami, zaleca się, aby nie aplikować mu obcych substancji zapachowych.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane