Pies nie sika This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Dr Julia Striegl, Weterynarz
pies u weterynarza

Jeśli Twój pies nie sika tak jak zwykle, jest to sygnał ostrzegawczy.

Jeśli Twój pies nie sika jak zazwyczaj na co trzeci kamień lub drzewo, gdy idziecie na spacer, jest to wyraźny znak ostrzegawczy. Dowiedz się, co zrobić, jeżeli Twój pies nie sika od wielu godzin.

Jak bardzo niebezpieczna jest sytuacja, gdy pies nie sika?

Jeśli Twój pies nie sikał w ogóle od wielu godzin lub z wysiłkiem oddaje tylko kroplę moczu, ważne jest, aby działać szybko. Należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Przyczyną mogą być niektóre niebezpieczne choroby; w najgorszym przypadku pęcherz może nawet pęknąć, jeśli nie będzie można go opróżnić.

Przyczyny: Dlaczego pies nie sika?

Dorosłe, zdrowe psy mogą nie sikać przez około 10 do 12 godzin. Przedłużający się brak oddawania moczu jest zwykle oznaką problemów zdrowotnych. Mogą istnieć różne powody, dla których Twój pies nie może sikać:

Brak wody

Kiedy psu brakuje wody, częstotliwość oddawania moczu oraz jego ilość również się znacznie zmniejsza. Na przykład, jeśli pies nie ma dostępu do wody w upalne dni lub traci dużo płynów w wyniku wymiotów lub biegunki, odwodnienie może nastąpić bardzo szybko. Nieleczone schorzenie może prowadzić do niewydolności narządów.

Infekcja dróg moczowych

Kiedy części dróg moczowych ulegają zapaleniu, mamy do czynienia z infekcją dróg moczowych. Należy do nich na przykład zapalenie pęcherza moczowego.

Zaatakowane mogą być również nerki, moczowody lub cewka moczowa. Najczęstsze infekcje dróg moczowych są wywoływane przez bakterie (takie jak E. coli i enterokoki). Psy z infekcją dróg moczowych często odczuwają ból, a czasami w ogóle nie sikają.

Niedrożność dróg moczowych

Niedrożność dróg moczowych (obstrukcja) uniemożliwia odpływ moczu normalną drogą, która obejmuje nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz cewkę moczową. Typowymi przyczynami niedrożności są kamienie moczowe, guzy dróg moczowych lub pęcherza moczowego oraz przerost prostaty.

Niedrożność w dowolnej części dróg moczowych (od nerek do cewki moczowej) może zwiększyć ciśnienie w drogach moczowych oraz zmniejszyć przepływ moczu. W najgorszym przypadku prowadzi to do tego, że pies w ogóle nie jest w stanie sikać.

Choroba nerek

Jak wszystkie ssaki, psy mają dwie nerki, które składają się z tysięcy małych jednostek filtrujących (nefronów). Choroba nerek to stan, w którym dochodzi do utraty nefronów. Może to być spowodowane na przykład urazem, infekcją, zaburzeniami przepływu moczu (spowodowanymi przez kamienie moczowe lub piasek w nerkach), chorobami serca lub nowotworami.

Dotknięte chorobą psy czasami muszą sikać bardzo często lub nieregularnie. Czasami w ogóle nie są w stanie oddać moczu.

Problemy ze stawami

W przypadku zapalenia stawów (artretyzm / artroza) psy mają często problemy z plecami lub nogami. Każdy ruch sprawia im problemy. Niektóre psy unikają nawet chodzenia i oddawania moczu ze względu na ból.

Problemy behawioralne

Silny stan lęku lub szoku może spowodować, że pies zapomni o swoich wcześniejszych nawykach i stanie się zdezorientowany.

Typowymi wyzwalaczami są głośne dźwięki, przeciążenie sensoryczne w nowym środowisku, zespół stresu pourazowego, atak innego psa, przemoc ze strony opiekunów lub głęboki smutek. Dotknięte chorobą psy są często zdezorientowane, zapominają o piciu, jedzeniu lub siusianiu.

Urazy

Wypadki, walki z innymi zwierzętami lub operacje mogą spowodować obrażenia wewnętrzne. Rozdarcie w ścianie pęcherza (pęknięcie pęcherza) jest trudne do zauważenia z zewnątrz. Ponieważ mocz trafia do jamy brzusznej natychmiast po produkcji, chore psy czasami nie mogą już w ogóle sikać.

Choroba układu nerwowego

Choroba układu nerwowego to inaczej choroba neurologiczna. Jeśli nerwy odpowiedzialne za napinanie i rozluźnianie mięśni są uszkodzone, psy czasami nie są w stanie sikać.

Choroby nowotworowe

Nowotwory dróg moczowych występują u psów raczej rzadko. Najczęściej występują guzy pęcherza moczowego. Zarówno łagodne, jak i złośliwe choroby nowotworowe mogą powodować, że chore psy nie oddają moczu.

pies nie robi siku © st1909 / stock.adobe.com
Psy sikają od trzech do pięciu razy dziennie. Jeśli nie pojawia się mocz lub jest go wyjątkowo mało, może to wskazywać na chorobę.

Objawy: Jakie inne objawy towarzyszące wykazuje pies, gdy nie sika?

Może być wiele różnych przyczyn braku oddawania moczu przez psa. W większości przypadków pojawiają się również inne objawy typowe dla danej choroby:

  • Pies jest bardzo słaby i apatyczny
  • Ból (jęczenie, skamlanie, mlaskanie, lizanie okolic narządów płciowych, częste oddawanie moczu)
  • Pies przestał jeść lub ma mały apetyt
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Gorączka (temperatura ciała powyżej 39°C)
  • Zmiana zapachu i / lub koloru moczu (np. czerwony z powodu krwi)
  • znacznie zwiększona ilość przyjmowanych płynów

Ważna jest następująca zasada: Jeśli pies oddaje bardzo niewielką ilość moczu lub nie robi tego w ogóle, może to wskazywać na zagrażającą życiu niedrożność cewki moczowej!

Kiedy należy udać się do weterynarza, jeśli mój pies nie sika?

Jeśli pies nagle czuje się bardzo źle lub w ogóle nie oddaje moczu w ciągu 24 godzin, jest to zwykle bardzo nieprzyjemne lub bolesne. Na przykład niedrożność cewki moczowej jest stanem zagrażającym życiu! Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może być dotknięty chorobą, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Rozpoznanie: Co należy zbadać, kiedy pies nie sika?

Weterynarz najpierw będzie chciał się dowiedzieć czegoś o historii psa. Obejmuje to takie pytania jak: Jak często oraz ile moczu oddaje Twój pies? Czy mocz ma inny zapach? Czy Twój pies otrzymał jakieś leki?

Następnie przeprowadzane jest dokładne badanie (ogólne badanie kliniczne). Szczególnie ważna jest wielkość pęcherza moczowego (bardzo pełny lub pusty) oraz to, czy pies wykazuje ból przy badaniu dotykiem brzucha.

Ponadto istnieje szereg szczegółowych badań, które w razie wątpliwości może przeprowadzić lekarz weterynarii:

Pies nie robi siku: Typowe badania

Badanie per rectum

U samców psów lekarz weterynarii przeprowadza badanie przez odbytnicę (palpacja odbytnicy oraz struktur przyległych) w celu zmierzenia wielkości prostaty.

Badanie moczu

W przypadku problemów i bólu przy oddawaniu moczu, szczególnie ważne jest, aby zbadać mocz psa. „Pałeczka do moczu” służy do sprawdzenia, czy w moczu znajdują się komórki zapalne, krew oraz niektóre inne substancje. Ponadto lekarz weterynarii określa ciężar właściwy moczu (USG). Wskazuje to, czy mocz jest raczej wodnisty, czy dobrze nasycony.

Osad moczowy

Weterynarz bada również kroplę moczu pod mikroskopem (osad moczowy). Tutaj można zobaczyć, czy oraz ile bakterii, komórek zapalnych i czerwonych krwinek znajduje się w moczu. W przypadku raka pęcherza moczowego w moczu mogą być obecne komórki nowotworowe, natomiast w przypadku kamicy pęcherza moczowego – kryształy („poprzednicy” kamieni moczowych).

Badanie bakteriologiczne

W przypadku bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego próbka moczu jest analizowana w laboratorium, również za pomocą badania bakteriologicznego. To pozwala określić, czy i jakie bakterie są obecne w moczu oraz jaki antybiotyk może pomóc.

Badanie krwi

Często przydatne jest również badanie krwi, czyli ocena morfologii krwi oraz wartości narządów.

Dalsze badania

Weterynarz może wykonać dalsze badania w zależności od przyczyny braku oddawania przez psa moczu.

W przypadku kamieni moczowych lub problemu z prostatą bardzo pomocne są zdjęcia rentgenowskie lub badanie ultrasonograficzne. Czasami konieczne jest także badanie dróg moczowych ze środkiem kontrastowym lub endoskopia cewki moczowej i pęcherza moczowego (uretroskopia i cystoskopia).

Jak można wesprzeć psa, gdy nie oddaje moczu?

Ważne jest, aby Twój pies miał cały czas dostęp do czystej, świeżej wody. Ponadto ważne są częste, krótkie spacery, aby pies miał okazję się wysikać. Dobra, wysokiej jakości karma dla psów może również odgrywać ważną rolę w utrzymaniu zdrowia dróg moczowych i zapobieganiu dyskomfortowi oraz bólowi psa.

W przypadku niektórych chorób lekarz weterynarii może również zalecić podawanie specjalnego rodzaju karmy. Karmy dietetyczne mogą wspierać naturalne funkcje organizmu psa, na przykład poprzez wysokiej jakości białka, właściwości zakwaszające, niską zawartość magnezu lub niską zawartość fosforu.

Uwaga: Należy pamiętać, że karmy dietetyczne nie mogą ani leczyć, ani zapobiegać chorobom. Właściwe żywienie Twojego psa należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalne karmy dietetyczne można znaleźć w sklepie internetowym zooplus.


Dr Julia Striegl, Weterynarz
autorenbild julia striegl mit hund

Studiowała weterynarię na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium, gdzie w 2012 roku obroniła pracę doktorską. Po studiach uczestniczyła w wielu projektach, zdobywając cenne doświadczenie na przykład jako lekarz weterynarii i doradca naukowy. Szczególną wagę przykłada do działań na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt oraz medycyny zwierząt gospodarskich. Zawsze stara się działać w najlepszym interesie swoich pacjentów i zapewnić im optymalną opiekę. Poza weterynarią interesuje się również jeździectwem, jest także pasjonatką i wieloletnią opiekunką psów, z którymi chętnie uprawia różne psie sporty.


Najczęściej polecane