Pies je trawę This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
pies zjada trawę

Jeśli pies od czasu do czasu skubie trawę, jest to nieszkodliwe. Czasami jednak kryją się za tym poważne przyczyny.

Krążą różne opinie i mity na temat tego, dlaczego psy podczas codziennego spaceru skubią smaczną trawę. Czy to faktycznie normalne, czy też należy się martwić, jeśli pies je trawę?

Przyczyny: Dlaczego mój pies je trawę?

Brak składników odżywczych, zachowania dominacyjne czy mdłości to hasła, które opiekunowie psów kojarzą z jedzeniem przez nie trawy.

Szczególnie rozpowszechniona jest pogłoska, że psy jedzą trawę, aby zwymiotować. Badania wykazały jednak, że tylko nieliczne psy wymiotują po jedzeniu trawy.

Jakie są zatem przyczyny, które skłaniają psa do jedzenia trawy?

1. Pragnienie

Nawet jeśli nie widać jej na pierwszy rzut oka, w roślinach znajduje się duża ilość wody. Jeśli pies jest odwodniony i odczuwa pragnienie, jedzenie trawy może pomóc mu przywrócić równowagę płynów w organizmie. Dlatego zawsze upewnij się, że Twój czworonóg ma możliwość picia świeżej wody przez cały czas.

2. Połknięte ciało obce

Psy często reagują instynktownie w przypadku połknięcia ciała obcego. Zjadają więc trawę, która owija się wokół obiektu. Dzięki temu jelito może go lepiej przetransportować i w miarę możliwości wydalić z organizmu bez uszkodzeń.

Podobne działanie ma kiszona kapusta, którą często stosuje się w przypadku połkniętych ciał obcych.

3. Nuda

Nudę zna każdy – także Twój pies. Może się zdarzyć, że podczas codziennego spaceru pies zatrzyma się na trawie, jak krowa na łące, i zacznie podskubywać źdźbła.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu psu i sobie więcej urozmaicenia, wypróbujcie różne psie sporty razem z ulubieńcem i wybierzcie swój ulubiony.

pies zjada źdźbła trawy © sanjagrujic / stock.adobe.com
Jeśli pies zjada trawę, w większości przypadków dzieje się tak z nudów.

4. Stres

Jeśli pies jest zestresowany, będzie też od czasu do czasu skubał trawę z tego powodu. Z jednej strony, może wchłonąć cukry zawarte w trawie i podnieść niski poziom cukru we krwi. Z drugiej strony, żucie może stymulować uwalnianie endorfin (hormonów szczęścia).

5. Problemy z trawieniem

Psy jedzą wiele rzeczy, w tym kości stałe i sierść. Jednak te tkanki, stosowane zwłaszcza w karmieniu metodą barf, są trudniejsze do strawienia przez psa niż tradycyjna sucha lub mokra karma.

Dlatego, aby ułatwić trawienie tych twardych tkanek, pies często je trawę.

Zagrożenie życia: Kiedy jedzenie trawy może być niebezpieczne dla psa?

Przodek Twojego psa – wilk – także regularnie jadł trawę. Zachowanie to jest więc nie tylko nabyte, ale także zakorzenione w genach Twojego zwierzaka.

W związku z tym można założyć, że jedzenie trawy jest naturalnym zachowaniem psa. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy zabraniać psu jedzenia trawy.

Pies je trawę: Trzy zagrożenia

Tylko w rzadkich przypadkach trawa może być szkodliwa dla psa. W poniższych przypadkach należy jednak zdecydowanie uniemożliwić psu jedzenie trawy:

1. Niebezpieczeństwo zatrucia

Wielu rolników dodaje nawozy, herbicydy i pestycydy do łąk lub pól wykorzystywanych komercyjnie (np. pól kukurydzy). Jeśli pies spożyje rosnące tam części roślin, może ulec poważnemu zatruciu.

Niektóre rośliny wytwarzają toksyny, które chronią je przed zjedzeniem przez zwierzęta. Pierwszymi objawami zatrucia u psa są silne ślinienie się i wymioty.

pies na łące z zimowitami jesiennymi © bettina sampl / stock.adobe.com
Uwaga: Zimowit jesienny jest tylko jedną z wielu trujących roślin, które mogą być niebezpieczne dla Twojego psa.

2. Niedrożność jelit

Istotną rolę odgrywa również ilość spożywanej zieleniny. Jeśli pies zjada tylko kilka źdźbeł trawy, zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju.

Jeśli jednak wyrywa z ziemi całe kępy trawy, a nawet ziemi, i pożera je w ciągu kilku sekund, istnieje pewne niebezpieczeństwo – w najgorszym przypadku duże nagromadzenie trawy w żołądku może spowodować niebezpieczny zator jelitowy.

3. Zranienia

Nie każda trawa jest taka sama. Podczas gdy niektóre trawy są krótkie i miękkie, inne mają ostre krawędzie i są twarde. Pies nie powinien jeść tych ostatnich traw, ponieważ ich ostre krawędzie mogą zranić wrażliwą błonę śluzową jamy ustnej lub jelit.

Ponadto pies może zadławić się twardymi trawami, które mogą utknąć w gardle i utrudnić mu oddychanie. Jeśli pies wykazuje zaburzenia oddychania i nie możesz usunąć z jego pyska trawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

Pies je trawę: Czy może ją strawić?

Psy nie są 100% mięsożercami, choć w większości jedzą pokarm zwierzęcy. Dlatego też w ich racji pokarmowej znajdują się mniejsze porcje warzyw. Psy zazwyczaj dobrze trawią wiele pokarmów roślinnych, takich jak ogórki czy marchew.

Z drugiej strony trawa jest gorzej trawiona w jelitach psów, dlatego w kale psa można czasem znaleźć całe źdźbła trawy lub ich części wraz ze śluzem. Czasami źdźbła trawy wbijają się w odbyt, co powoduje, że pies ślizga się po podłodze pupą.

Wniosek: Czy należy interweniować, jeśli mój pies je trawę?

Podsumowując, nie zawsze musi to być zły znak, jeśli Twój pupil znowu zaczyna pałaszować trawy jakby był roślinożercą. W większości przypadków pies zjada trawę w ramach rozrywki lub w celu pobudzenia trawienia.

Jeśli jednak pies wydaje się być bardzo zestresowany podczas pasienia lub wykazuje objawy bólu, należy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy. Ogólnie rzecz biorąc, motto każdego opiekuna powinno brzmieć następująco: Lepiej iść do weterynarza o jeden raz za często niż raz za rzadko!


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane