Pies je śnieg: Przyczyny i zagrożenia This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies jedzący śnieg

Kiedy psy bawią się w śniegu, bardzo szybko może on wylądować w ich pysku.

Pierwsze płatki śniegu spadające z nieba zawsze sprawiają radość – i to nie tylko opiekunom psów. Same psy również uwielbiają tarzać się w białym puchu, nierzadko przy tym go podskubując. Ale czy zjadanie śniegu przez psa jest bezpieczne?

Pies je śnieg – czy należy się martwić?

Nawet jeśli niewielu opiekunów psów o tym wie, jedzenie śniegu może prowadzić do problemów zdrowotnych u czworonogów.

Jednak, podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, decydująca jest ilość, jaką pies zjadł, oraz cechy osobnicze – niektóre psy tolerują śnieg lepiej niż inne.

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Największym problemem, który może pojawić się u psów po spożyciu śniegu jest nagłe zapalenie błony śluzowej żołądka.

Powoduje je bodziec termiczny (zimno), który podrażnia błonę śluzową żołądka. Poza tym, śnieg może zawierać szkodliwe substancje lub cząsteczki brudu, powodujące podrażnienia.

Jakie są objawy zapalenia błony śluzowej żołądka wywołanej zjedzeniem śniegu?

Dolegliwość ta występuje z lekkim opóźnieniem i można ją rozpoznać po jednym lub kilku objawach:

  • bóle brzucha
  • biegunka i wymioty
  • ślinienie się (oznaka mdłości)

W zależności od stopnia nasilenia stanu zapalnego, może pojawić się również gorączka. Ponadto, podrażnienie przez zimno może wywoływać kaszel.

Zatrucie solą drogową i środkami odladzającymi

Należy pamiętać, że w śniegu mogą znajdować się także szkodliwe substancje, głównie sól drogowa, ale także środki odladzające (np. glikol etylenowy), które są nie tylko słodkie i smaczne, ale również wysoce toksyczne dla psów. Spożyte wraz ze śniegiem, mogą prowadzić do niebezpiecznych zatruć.

Urazy spowodowane ciałami obcymi

Oprócz substancji toksycznych, w śniegu mogą znajdować się ciała obce, takie jak żwir, które mogą powodować obrażenia wewnętrzne.

W zależności od wielkości i kształtu mogą nawet spowodować niedrożność przewodu pokarmowego, w tym jelit, które stanowi zagrożenie życia psów.

Zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane zjedzeniem śniegu: Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Większość psów dobrze znosi jedzenie śniegu. Nawet jeśli pojawią się u nich nudności, w większości przypadków ustępują po jednym dniu.

Jeśli jednak zwierzę wykazuje poważne dolegliwości, lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który na podstawie odpowiednich badań stwierdzi, czy jest to zapalenie błony śluzowej żołądka czy może pies cierpi na inną chorobę podstawową.

Jak przebiega leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka spowodowanego zjedzeniem śniegu?

Aby umożliwić błonie śluzowej żołądka powrót do równowagi, warto podawać psu lekkostrawne pokarmy przez trzy dni (gotowany ryż, kurczak, bez przypraw).

Aby uniknąć dalszych podrażnień jedzenie i woda do picia powinny mieć temperaturę pokojową.

Jeśli to nie wystarczy, lekarz weterynarii może zdecydować o podaniu psu leków łagodzących stan zapalny.

Badanie psa po zjedzeniu śniegu © laddawan / stock.adobe.com
Zjedzenie zbyt dużej ilości śniegu przez psa może prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka.

Dlaczego pies je śnieg?

Przyczyn może być kilka:

  • Pragnienie: Może zdarzyć się tak, że psu po prostu chce się pić. W końcu śnieg to nic innego jak zamarznięta woda, więc może ją wykorzystać jako naturalne źródło płynów.
  • Przyjemność: Zabawa w śniegu może sprawiać zwierzętom tak wiele radości, że z tej przyjemności mniej lub bardziej świadomie go połykają.
  • Smak: Śnieg może zawierać pewne substancje, które są szczególnie smaczne dla czworonogów. W takim przypadku pies łatwo może zjeść zbyt dużo śniegu na raz.

Podsumowanie: Czy pies może jeść śnieg?

Jeśli pies od czasu do czasu zjada niewielkie ilości czystego śniegu, zazwyczaj nie stanowi to żadnego problemu. Jeśli natomiast jest bardzo wrażliwy lub śnieg znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dróg czy ulic, lepiej, żeby nie został przez psa zjedzony.

Jak zapobiec zjadaniu śniegu przez psa?

Istnieje kilka sposobów na powstrzymanie psa od spożycia śniegu:

  1. Przede wszystkim nie należy go zachęcać do jedzenia śniegu. Nie rzucaj więc śnieżkami, ponieważ zazwyczaj kończy się to ich zjedzeniem przez czworonoga.
  2. Przed spacerem upewnij się, że pies wypił wystarczająco dużo wody i nie będzie chciał zaspokoić pragnienia, zjadając śnieg.
  3. Jeśli zauważysz, że Twój podopieczny je śnieg, wydaj mu wyraźne polecenie, aby tego nie robił, i jeśli się do niego zastosuje, nagródź go smakołykiem.
  4. Możesz również założyć mu kaganiec.

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane