Osteopatia dla psów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies u osteopaty

Wiele psów lubi wizyty u osteopaty.

Osteopatia jest popularną formą leczenia napięć i zaburzeń ruchowych u ludzi, ale również psy mogą z niej skorzystać. W tym artykule dowiesz się, na czym polega osteopatia dla psów oraz jakie są jej zalety.

Czym jest osteopatia dla zwierząt?

Osteopatia jest formą leczenia chorób układu kostnego i należy do medycyny komplementarnej. Od lat stosowana jest nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt, takich jak psy i konie.

Osteopaci obserwują wzorce ruchowe swoich pacjentów i w ten sposób rozpoznają zaburzenia ruchu, aby następnie manualnie je wyeliminować.

Równowaga między kośćmi, mięśniami i całym ciałem

Za twórcę osteopatii uważa się amerykańskiego lekarza dr Andrew Stilla, który twierdził, że zaburzone ruchy mogą powodować różnego rodzaju choroby.

Dlatego leczenie opiera się na podejściu holistycznym, którego celem jest złagodzenie dysfunkcji stawów i innych tkanek poprzez przywrócenie ich naturalnej równowagi.

Pies leżący na ręczniku u osteopaty © Georgii / stock.adobe.com
Za pomocą rąk osteopaci próbują zachęcić organizm psa do samoleczenia.

Jakie zadania ma do wykonania osteopata u psa?

Osteopatia zakłada, że brak równowagi w ciele psa prowadzi do chorób, ponieważ poszczególne struktury anatomiczne są ze sobą ściśle połączone.

Poprzez ukierunkowane manipulacje w obrębie mięśni i stawów, osteopaci starają się przywrócić równowagę i pobudzić zdolność organizmu do samoleczenia.

W jakich chorobach stosuje się osteopatię u psów?

Jako holistyczna forma leczenia, osteopatia jest stosowana u zwierząt w różnych chorobach.

U psów ma pomóc między innymi w:

  • problemach ze stawami
  • kulawiźnie
  • bólach grzbietu i problemach ze wstawaniem
  • urazach układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak skręcenia
  • usuwaniu blokad

Z uwagi na to, że zmiany behawioralne u zwierząt są często spowodowane bólem, osteopatia jest również stosowana u psów, które nagle stają się agresywne lub bojaźliwe.

Osteopatia jako terapia wspomagająca

Osteopatia nie zastępuje klasycznego leczenia poważnych chorób przez lekarza weterynarii, ale należy ją traktować jako formę terapii wspomagającej.

Dlatego też, jeśli Twój pies wykazuje jakiekolwiek objawy choroby, należy w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy weterynaryjnej. W porozumieniu ze specjalistą, oprócz klasycznego leczenia, można zastosować leczenie osteopatyczne.

Jak przebiega sesja u osteopaty dla psów?

Aby zlokalizować źródło problemu u Twojego psa, osteopata zada Ci najpierw kilka pytań. Ponadto, przyjrzy się jego ruchom i zbada go palpacyjnie w kierunku od przodu do tyłu. Zwróci wówczas szczególną uwagę na ewentualne napięcia lub dysfunkcje stawów i mięśni.

Jakie metody są stosowane w osteopatii u psów?

Jeśli osteopata wykryje problemy w aparacie ruchu Twojego podopiecznego, może zastosować różne techniki, aby rozwiązać istniejący problem. Oprócz specjalnych technik rozciągania mogą to być:

  • Terapia czaszkowo-krzyżowa (technika Cranio-Sakral): Oddziałując od zewnątrz na układ czaszkowo-krzyżowy psa, osteopata wywołuje pozytywny wpływ także na inne części jego ciała, stosując delikatne ruchy.
  • Metoda Dorna i masaż Breussa: Dwuczęściowy zabieg, którego celem jest korekta wad ustawienia miednicy, kręgosłupa lub kończyn za pomocą ukierunkowanych ruchów, po której następuje relaksujący masaż.

Jak długo trwa leczenie?

Zabieg u osteopaty trwa od jednej do dwóch godzin. Jednak to, ile czasu faktycznie będzie potrzebował osteopata, zależy od stanu Twojego psa.

Jak często należy zabierać psa do osteopaty?

W wielu przypadkach już jedna sesja wystarczy, aby pozbyć się napięć lub blokad u Twojego pupila. Jeśli jednak problem leży głębiej, konieczne mogą okazać się kolejne sesje.

Czy osteopatia dla psów wiąże się z jakimś ryzykiem?

Jako metoda medycyny komplementarnej, osteopatia u zwierząt rzadko prowadzi do powikłań.

Ponieważ osteopata używa tylko rąk i stosuje konkretne chwyty, urazy spowodowane osteopatią występują tylko w nielicznych przypadkach.

Ile kosztuje osteopatia dla psa?

Koszty leczenia osteopatycznego psów zależą w dużej mierze od wymaganego czasu trwania terapii i danego specjalisty – oprócz wykwalifikowanych lekarzy weterynarii, osteopatię dla zwierząt oferują również osoby niebędące lekarzami weterynarii.

Koszty sesji trwającej od 30 do 45 minut zaczynają się zazwyczaj od 250 złotych. Mogą one być niższe lub wyższe w zależności od danego osteopaty.

Uwaga: Do kosztów samego leczenia osteopatycznego należy doliczyć również koszty badania wstępnego.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane