Ochłoda dla psa – 10 wskazówek na gorące lato!
© Jne Valokuvaus / stock.adobe.com
Temperatury rosną – znów upalne lato! Nawet o poranku słońce potrafi prażyć i nagrzewać chodnik tak, że dla łapek naszych czworonogów temperatura jest nie do wytrzymania. Jak pomóc psu przetrwać upalne dni? Dowiedz się, czego Twój pupil potrzebuje podczas upałów i jak najlepiej go ochładzać.
Spis treści
Zapewnij psu chłodne miejsce na wypoczynek
Psy potrafią pocić się jedynie przez opuszki łap i nosek. Ponieważ to jednak nie jest wystarczające, by wyregulować temperaturę ciała, psy oddają ciepłotę dodatkowo poprzez dyszenie. Jednak przy znacznym upale to również nie wystarcza.
Dlatego nasze czworonogi potrzebują dodatkowych sposobów, by móc ochronić się przed słońcem i uniknąć potencjalnego udaru cieplnego. Możesz na przykład zainstalować w ogrodzie czy na balkonie duży parasol, pies chętnie ochłodzi się również pod drzewami i krzewami dającymi cień. Ciemne posadzki czy płytki chodnikowe wystawione na działanie promieni słonecznych wyłóż kocami lub ręcznikami, by nie zostały silnie nagrzane. W razie rekordowych upałów możesz je również zwilżać wodą. Doskonałym rozwiązaniem, by zapewnić psu możliwość wypoczynku w chłodnym miejscu, jest zapewnienie mu maty chłodzącej. Te z reguły wypełniane są żelem lub wodą i można je zamrozić w zamrażarce. Dobrym pomysłem jest też zasunięcie rolet czy zasłon z samego rana, zanim wnętrze zdąży się nagrzać.
Lody dla ochłody
W upale chyba każdy ucieszy się z gałki mroźnych i pysznych lodów. Tak samo ucieszą się z nich nasi czworonożni pupile! Lody dla psa to ochładzająca, przepyszna przekąska, którą można przygotować samodzielnie w niedługim czasie. Kilka składników w mikserze, kilka godzin w zamrażarce – w formie na przykład kosteczki lodu – i gotowe! Kreatywność co do składników nie ma granic. Oto kilka pomysłów:
- Jogurt naturalny lub twaróg z pewnością zasmakują psu także zmrożone
- Pyszną wersją lodów o niskiej zawartości węglowodanów może być zmrożone mięso mielone lub bulion z rosołu z kury
- Nie masz czasu na przygotowanie lodów? Podaj psu kostkę zmrożonej wody – nie odmówi!
Nigdy nie zostawiaj psa samego w aucie!
Wewnątrz zamkniętego samochodu już przy łagodniejszych temperaturach na zewnątrz szybko potrafi zrobić się niebezpiecznie gorąco. Otwarte okna od pewnej temperatury nie zapewniają wystarczającej cyrkulacji powietrza. Ryzyko przegrzania i zagrażającego życia udaru cieplnego w upalne lato jest szczególnie wysokie. By chronić nasze zwierzaki przed upałem, koniecznie zostawiajmy je na zewnątrz wyłącznie na krótki czas i wyłącznie w cieniu. Nie bierzmy ich na zakupy, by stały pod sklepem, zostawmy je w domu z chłodzącą matą.
Dużo wody
Podczas dyszenia więcej powietrza zderza się z błonami śluzowymi w pysku psa, w skutek czego wysusza się płyn, który ma zapewniać mu ochłodę. Im więcej dyszy, tym więcej traci płynów. Dlatego im wyższa temperatura, tym ważniejsze jest, by pies pił wystarczająco dużo wody. Żeby go do tego zmotywować, możesz wypróbować poniższe metody:
- Rozmieść w mieszkaniu wiele misek i często wymieniaj w nich wodę
- Zachęcaj psa aktywnie do picia, podając mu wodę z pojnika lub miski prosto pod nos
- Niektóre psy wolą pić wodę z ogrodu, nie zabraniaj im wychodzenia po to na zewnątrz
- Tryskająca czy płynąca woda również może zachęcić psa do picia. Wypróbujcie specjalne poidełka-fontanny – może Twój pies je polubi.
Jedzenie z dużą zawartością płynów
Dzienne zapotrzebowanie psa na płyny zależy od jego wagi, aktywności fizycznej, kondycji zdrowotnej oraz rodzaju jego pożywienia. Jeśli karmisz swojego psa karmą suchą, musisz zachęcać go do spożywania większej ilości wody. Częściowo zapotrzebowanie psa na płyny możesz pokryć, podając mu karmę mokrą. Jeśli Twój pies chętnie ją zajada, możesz w lecie uzupełniać jego dietę tym rodzajem karmy, pamiętając jednak o podliczaniu dziennej dawki kalorycznej całego pożywienia.
Mokra sierść
Całkiem nieskomplikowaną metodą na schłodzenie psa podczas upałów jest zwykła kąpiel w chłodnej wodzie. Jeśli w Twojej okolicy znajduje się jezioro czy nawet strumyk, możecie udać się tam z pupilem, by się ochłodził. Latem psy ucieszą się też z własnego basenu lub chociaż większej miski do kąpieli. Dzięki odpowiedniej zabawce wodnej możesz dodatkowo zachęcić czworonoga do zabaw w wodzie. Doskonale do wodnej zabawy z psem sprawdzą się też zraszacze i węże ogrodowe. Pamiętaj jednak, że pies nie powinien w wodzie przebywać zbyt długo, gdyż niesie to ze sobą pewnie niebezpieczeństwa. Na przykład, kąpiąc się w stawie, pies może nałykać się zakażonej pestycydami wody, co może doprowadzić do zatrucia. Objawia się ono poprzez wyraźny niepokój u psa oraz wymioty.
Uwaga na zapalenie pęcherza
Ochładzanie się w upalne dni jest bardzo ważne, jednak z niczym nigdy nie należy przesadzać. Zbyt zimne posadzki, za zimna woda do kąpieli – takie historie mogą skutkować zapaleniem pęcherza u czworonoga. Typowym objawem tego zapalenia jest częste i bolesne oddawanie moczu. Zawsze miej dla psa suchy ręcznik czy dywanik i pozwalaj psu się na nim wysuszyć. Matę chłodzącą zmrażaj do takiej temperatury, by pies mógł śmiało się na niej wylegiwać lub pokrywaj ją ręcznikiem.
Spacery o odpowiednich porach
Spacer około południa w upalne lato z całą pewnością nie odbije się korzystnie na naszych futrzastych pupilach. Asfalt w słońcu jest nagrzany wręcz do wrzenia, a promienie prażą prosto na sierść zwierzaka. W upalne dni zaleca się spacery wcześnie rano i w godzinach wieczornych. W mieście, między blokami, lepiej skrócić czas spaceru, dłuższe można przełożyć na wycieczki do lasu lub gęstego parku.
Rach, ciach – krótsza sierść?
Wiele ras psów posiada bardzo długą sierść. Szybko można się domyślić, że psom z długim futerkiem musi być wyjątkowo gorąco. Czy jednak skrócenie sierści faktycznie przyniesie im ulgę?
Sierść psa ma funkcję nie tylko ogrzewania ciała psa, ale także ochładzania! Dzięki odparowywaniu wody z sierści powstaje uczucie, które psom o gęstej sierści niesie ochłodę. Dlatego nie każdemu psu latem powinno się skracać sierść. Zależy to od rasy i rodzaju sierści. Jeśli nie masz pewności, czy obcinać czy nie, zapytaj swojego weterynarza lub psiego fryzjera.
Ochrona przed pasożytami
Ostatnia wskazówka nie ma prawdzie związku z ochładzaniem psa, jednak w lecie ochrona przed pasożytami to również niezmiernie ważna kwestia. Wysokie trawy i wysokie temperatury to idealne warunki dla kleszczy i roztoczy. Chroń swojego psa przed niebezpiecznymi infekcjami czy reakcjami alergicznymi i rozpocznij już wiosną stosowanie preparatów antypasożytniczych. Możecie wypróbować obroże przeciwpasożytnicze lub spreje typu Spot-On, w sprzedaży znajdziesz też specjalne tabletki do żucia. Wszystkie te produkty zawierają różne środki przeciwpasożytnicze różniące się między sobą długością i spektrum działania. Znajdzie idealny środek dla siebie!
Czytaj również: