Niedrożność jelit u psa
© DoraZett / stock.adobe.com
Wiele psów w ciągu swojego życia połyka części zabawek. W najgorszym przypadku może to spowodować niedrożność jelit u psa. W tym artykule dowiesz się, co to oznacza dla zdrowia Twojego czworonożnego przyjaciela.
Spis treści
- Czy niedrożność jelit jest niebezpieczna dla psów?
- Objawy: Jak objawia się niedrożność jelit u psa?
- Rozpoznanie: Jak weterynarz rozpoznaje niedrożność jelit u psa?
- Terapia: Jak leczyć niedrożność jelit u psa?
- Przyczyny: Jakie są przyczyny niedrożności jelit u psa?
- Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie?
- Profilaktyka: Jak uniknąć niedrożności jelit u psa?
Czy niedrożność jelit jest niebezpieczna dla psów?
Niestety, często zdarza się, że psy umierają z powodu niedrożności jelit (ileus), która została zbyt późno wykryta. Ponieważ jelito nie jest w stanie dłużej przepuszczać treści pokarmowych, w przewodzie pokarmowym powstają zatory. Wymioty u psa mogą być pierwszym objawem.
Gdy treść, która zbyt długo znajdowała się w żołądku, ulega zgazowaniu, rozszerza się żołądek. Jeśli niedrożność stopniowo uciska otaczające naczynia, takie jak żyły, pies jest narażony na wstrząs zagrażający życiu, w tym niewydolność wielonarządową.
Objawy: Jak objawia się niedrożność jelit u psa?
Istnieją różne objawy niedrożności jelit u psa. Nie wszystkie objawy muszą przy tym występować na raz:
- Twój pies wydaje się osłabiony, ale jednocześnie niespokojny.
- Mocno się ślini, dusi lub wymiotuje.
- Twój czworonożny przyjaciel nie chce już jeść lub nie wypróżnia się.
- Ma biegunkę lub zaparcie.
- Ściana jamy brzusznej psa jest napięta.
- Twój pies reaguje agresywnie lub boleśnie przy dotknięciu.
- Wykazuje objawy bólu brzucha.
- Ma gorączkę.
Jeśli u psa wystąpi niedrożność jelit, to wymienione objawy zależą od różnych czynników: rozległości, umiejscowienia i przyczyny niedrożności. Jeśli pies wykazuje jeden lub więcej z powyższych objawów, należy koniecznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Aby lekarz weterynarii mógł jak najszybciej znaleźć przyczynę choroby i pomóc psu, bardzo ważne są informacje od Ciebie. Na przykład w drodze do gabinetu weterynaryjnego zastanów się nad wypróżnianiem i zachowaniem psa podczas jedzenia.
Czy pies z niedrożnością jelit może się wypróżniać?
To, czy pies może wypróżnić się w przypadku niedrożności jelit, zależy od umiejscowienia niedrożności.
Jeśli znajduje się ona w przednim odcinku jelita (np. przy przejściu z żołądka do jelita cienkiego), pies może jeszcze przez jakiś czas wypróżniać się. W związku z tym nie należy przedwcześnie wykluczać niedrożności jelit u psa, a w przypadku jej podejrzenia należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Kiedy najpóźniej należy udać się do weterynarza?
Jeśli kończyny psa są zimne (np. uszy lub łapy), drży on lub nawet traci przytomność, należy bić na alarm.
Teraz pies znajduje się w stanie zagrożenia życia, który może opanować tylko lekarz weterynarii. Tutaj liczy się każda sekunda, która może uratować życie Twojemu ulubieńcowi.
Rozpoznanie: Jak weterynarz rozpoznaje niedrożność jelit u psa?
Po przybyciu do lekarza weterynarii, to aktualna sytuacja decyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli pies jest nieprzytomny lub grozi mu wstrząs, weterynarz musi podjąć działania ratunkowe. W przeciwnym razie może rozpocząć normalny tryb badania. W tym celu podczas wywiadu z opiekunem określa ważne parametry życiowe, takie jak tętno czy stan błon śluzowych.
Techniki obrazowania (np. USG, RTG z podaniem środka kontrastowego) również pomagają lekarzowi weterynarii w ustaleniu przyczyny niedrożności jelit u psa. Wszystkie zebrane dane są niezbędne do lepszego zaplanowania danych działań chirurgicznych.
Terapia: Jak leczyć niedrożność jelit u psa?
Postępowanie w przypadku niedrożności jelit u psów zależy od jej przyczyny. Jeśli pies zostanie zabrany do kliniki weterynaryjnej w trybie pilnym, lekarz weterynarii zazwyczaj musi interweniować i wykonać zabieg chirurgiczny. Jednak poniższe leki i środki zachowawcze mogą również złagodzić cierpienie psa:
- Usuwanie zalegającego pokarmu za pomocą sondy
- Infuzje płynów (np. w tym elektrolity)
- Leki na nudności i wymioty (leki przeciwwymiotne)
- Środek przeciwbólowy
- Leki pobudzające perystaltykę
Oczywiście, lokalizacja niedrożności jelit ma również decydujące znaczenie dla wyboru środków terapeutycznych.
Koszty: Jak kosztowna jest operacja niedrożności jelit u psa?
Koszty zależą od różnych czynników. Im większy jest pies, tym więcej leków potrzebuje. Istotną rolę odgrywa również czas, w którym czworonożny przyjaciel ma być operowany.
Ponieważ poza normalnymi godzinami pracy lekarz weterynarii ma prawo pobierać wyższe opłaty zgodnie z tabelą opłat weterynaryjnych. Ponadto dana przyczyna może mieć wpływ na przebieg operacji, a tym samym na koszty.
Ponieważ cena może szybko i znacznie wzrosnąć, warto pomyśleć o ubezpieczeniu w zakresie leczenia chirurgicznego psów. W każdym razie pieniądze te będą dobrze zainwestowane w zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela.
Przyczyny: Jakie są przyczyny niedrożności jelit u psa?
Lekarze weterynarii dzielą niedrożność jelit (ileus) na niepełną (subileus) lub całkowitą. Jeśli zwężenie jest spowodowane wgłobieniem jelita, termin specjalistyczny brzmi wtedy jest invagination. Z kolei tak zwany volvulus to patologiczny obrót pewnych odcinków jelita.
Ogólnie rzecz biorąc, niedrożność jelit u psów może występować w różnych częściach jelita, przy czym niedrożność jelita cienkiego jest częstsza niż niedrożność jelita grubego. Dorosłe psy choroba ta dotyka w takim samym stopniu jak szczenięta czy seniorów. Rasa psa również nie ma wpływu na to, czy i jak pies cierpi na niedrożność jelit.
Ze względu na wiele potencjalnych przyczyn niedrożności jelit u psów, specjaliści dzielą je na dwie główne grupy.
Mechaniczna niedrożność jelit
Mechaniczna niedrożność jelit (ileus)
Jeśli przeszkoda mechaniczna powoduje zwężenie wewnętrznej warstwy ściany jelita (światła jelita), mamy do czynienia z mechanicznym niedrożnością jelit. W rezultacie treść jelitowa nie jest już w stanie przechodzić przez jelito lub jest w stanie przechodzić przez jelito w mniejszym stopniu. Może się na przykład zdarzyć, że guz uciska jelito od zewnątrz (niedrożność).
Jednak odchody kostne (np. powstałe w wyniku karmienia wieloma kośćmi) lub ciała obce (np. kasztany) mogą również powodować niedrożność jelit (obturację). Ponadto przyczyny zaciskające (np. wgłobienie jelita lub skręt jelita) mogą być wynikiem zapalenia jelit. To z kolei może spowodować zadzierzgnięcie, a w konsekwencji niedrożność jelit u psa.
Organiczna niedrożność jelit
Niedrożność paralityczna
Jeśli u psa dojdzie do zaburzeń w pracy mięśni jelit, które są ważne dla trawienia, to mięśnie jelitowe psa nie są w stanie utrzymać prawidłowej perystaltyki. Taki paraliż mięśni jest często spowodowany zapaleniem pobliskich narządów. Dotyczy to na przykład zapalenia trzustki lub zapalenia otrzewnej.
Jednak paraliż jelit jest również częstym zjawiskiem po operacji. Nie należy zapominać o zaburzeniach przemiany materii i zatruciach (np. na skutek spożycia trujących dla psa roślin).
Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie?
Z niedrożnością jelit nie można żartować. Zbyt późne wykrycie choroby może spowodować powikłania zagrażające życiu psa.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies mógł zjeść duże ciało obce lub występują inne objawy niedrożności jelit, obowiązuje zasada: Lepiej odwiedzić weterynarza jeden raz za dużo niż raz za mało.
Profilaktyka: Jak uniknąć niedrożności jelit u psa?
Nie zawsze można uniknąć niedrożności jelit u psa. Dzięki kilku wskazówkom można jednak zmniejszyć ryzyko występowania tej choroby. Jeśli pies z natury lubi wkładać przedmioty do pyska, nie należy bez nadzoru pozostawiać w jego pobliżu małych przedmiotów.
Ponadto oferuj mu tylko takie zabawki, których raczej nie zniszczy. Aby zapobiec zatruciu w ogrodzie lub wewnątrz czterech ścianach, należy również usunąć z domu trujące rośliny.