Niedoczynność tarczycy u psów
© K. Thalhofer / stock.adobe.com
Mały narząd o dużym znaczeniu: Tarczyca odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, zachodzących w organizmie zwierzęcia. Zdarza się jednak, że pojawia się niedoczynność tarczycy u psów, zwłaszcza tych w średnim wieku. Poniżej opiszemy objawy tego zaburzenia hormonalnego i sposoby jego leczenia.
Spis treści
- Czy niedoczynność tarczycy u psów jest niebezpieczna?
- Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?
- Diagnoza: Jak wykrywamy niedoczynność tarczycy u psów?
- Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?
- Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia niedoczynności tarczycy?
- Przyczyny: Jak dochodzi do zachorowania?
- Zapobieganie: Jak uniknąć niedoczynności tarczycy u psa?
Czy niedoczynność tarczycy u psów jest niebezpieczna?
Tarczyca ma postać dwóch płatów i znajduje się po prawej i lewej stronie tchawicy, w dolnej części szyi. Produkuje hormony tarczycy – tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3). Odgrywają one bardzo ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek oraz regulują temperaturę ciała. Ich niedobór może wpływać na pracę prawie wszystkich narządów w organizmie. Na szczęście jednak istnieją leki, które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku jej nieprawidłowej pracy.
Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?
Niedoczynność tarczycy ma wpływ na ogół procesów metabolicznych zachodzących w organizmie psa, dlatego jej objawy są zróżnicowane, niespecyficzne i występują również w przypadku wielu innych dolegliwości. Ponadto, choroba ta rozwija się powoli.
Dotknięte niedoczynnością tarczycy psy mogą mieć następujące objawy:
- ospałość i niechęć do ruchu
- przyrost wagi
- wypadająca, matowa sierść oraz łupież
- „smutny wyraz pyska” spowodowany zatrzymywaniem się wody w organizmie
- wrażliwość na zimno
- skłonność do infekcji skóry i uszu
- zaburzenia cyklu rozrodczego i niepłodność
Diagnoza: Jak wykrywamy niedoczynność tarczycy u psów?
Niedoczynność tarczycy trudno zdiagnozować na podstawie samych objawów. Niemniej, określone objawy w połączeniu z wiekiem i rasą psa, naprowadzą lekarza weterynarii na właściwy trop.
W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy u psa, przeprowadza się badanie krwi i oznacza wartości hormonów tarczycy (T4, fT4 i TSH). Podejrzenie potwierdza się, jeśli T4 i fT4 są poniżej normy laboratoryjnej, a stężenie TSH jest podwyższone.
Jeśli natomiast obniżona jest tylko wartość T4, konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań. Przyczyną mogą być bowiem także inne choroby lub przyjmowane leki.
Diagnostyka obejmuje również:
- Test symulacji TSH: Jego celem jest zbadanie rezerwy funkcjonalnej tarczycy, czyli tego, czy gruczoł ten produkuje wystarczającą ilość hormonu, czy też występuje jego faktyczny niedobór. Procedura ta uważana jest za „złoty standard”, ale jest bardzo kosztowna.
- Badanie przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie (aTG)
- Badanie ultrasonograficzne (USG)
Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?
W leczeniu niedoczynności tarczycy u psów podaje się codziennie brakujący hormon tarczycy (L-tyroksynę), który dostępny jest w postaci tabletek lub soku. Leczenie trwa do końca życia zwierzęcia, a jego celem jest uzyskanie prawidłowego stężenia hormonów tarczycy oraz zniwelowanie występujących objawów. Dawkę leków dostosowuje się indywidualnie do każdego czworonoga na podstawie regularnych badań kontrolnych.
Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia niedoczynności tarczycy?
Niedoczynność tarczycy u psów jest niestety nieuleczalna, dlatego dotknięte nią zwierzęta muszą przyjmować leki do końca życia. Niemniej, po ustaleniu jego odpowiedniej dawki, pies może wieść szczęśliwe i długie życie.
Przyczyny: Jak dochodzi do zachorowania?
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u psów jest stan zapalny, który stopniowo niszczy zdrową tkankę tarczycy, co prowadzi do upośledzenia jej funkcji.
Powstaje on albo w wyniku przewlekłego zapalenia albo reakcji autoimmunologicznej, powodując atak układu odpornościowego na własny organizm. Myli on normalną tkankę tarczycy z patogenami i zwalcza ją, wysyłając przeciwko niej przeciwciała, niszcząc w ten sposób produkującą hormony tkankę, wobec czego tarczyca nie jest już w stanie wytwarzać wystarczającej ilości hormonów.
Rzadziej przyczynami są guzy tarczycy, niedobór jodu lub guzy przysadki mózgowej. Istnieje również wrodzona postać niedoczynności tarczycy. Dotknięte nią szczenięta są opóźnione w rozwoju albo rodzą się martwe.
Częściej występuje u ras, takich jak golden retriever, doberman, seter irlandzki, bobtail oraz hovawart.
Zapobieganie: Jak uniknąć niedoczynności tarczycy u psa?
Najczęstszym przyczynom tej dolegliwości niestety nie można zapobiec. W rzadszych przypadkach, powodowanych niedoborem jodu, sposobem na ich uniknięcie jest zbilansowana, bogata w składniki odżywcze dieta.