Nadczynność tarczycy u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Nadczynność tarczycy u psa

Podczas badania palpacyjnego lekarz weterynarii szuka ważnych wskazówek, takich jak guzki.

Tarczyca znajduje się po prawej i lewej stronie tchawicy psa. Jakkolwiek niewielki jest ten narząd, ma on ogromny wpływ na zdrowie psa. W poniższym artykule dowiesz się, jak powstaje nadczynność tarczycy u psa i co ma z nią wspólnego karmienie surowym mięsem.

Jak niebezpieczna jest nadczynność tarczycy u psa?

U ludzi tzw. przełom tyreotoksyczny może zagrażać życiu. Powoduje nagły wzrost hormonów tarczycy i niebezpieczne zaburzenie metabolizmu.

Z kolei u psów nadczynność tarczycy czy kryzys tyreotoksyczny, występują niezwykle rzadko. Niemniej, to zaburzenie hormonalne może zaszkodzić zwierzęciu – zwłaszcza w sytuacji, gdy przyczyną jest nowotwór złośliwy.

Symptomy: Jakie są typowe objawy nadczynności tarczycy u psa?

Nadczynność tarczycy u psa wpływa na prawie wszystkie narządy. Jeśli gruczoł jest uszkodzony, może wystąpić wiele różnych objawów.

Do najczęstszych oznak należą następujące sytuacje:

  • Twój pies jest niespokojny i intensywnie dyszy.
  • Pies traci na wadze mimo normalnego lub wzmożonego apetytu.
  • Tętno psa jest przyspieszone (tachykardia).
  • Pies ma problemy z połykaniem.
  • Pies ma duże pragnienie przy wzmożonym wydalaniu moczu (polidypsja i poliuria).
  • Pies może wykazywać zmiany w zachowaniu (np. nagła agresywność lub strach).
  • Sierść psa jest najeżona.
  • Pies często ma mdłości lub wymiotuje.

Większość opiekunów psów najpierw zauważa zmiany w usposobieniu swoich pupili. Na przykład niektóre psy dotknięte chorobą nagle ujawniają agresywne zachowania. W późniejszym okresie, w przypadku guza, opiekunowie mogą również wyczuć zgrubienie w okolicy tarczycy.

pragnienie objaw nadczynności tarczycy u psa © javitrapero.com / stock.adobe.com
Silne pragnienie również może być objawem nadczynności tarczycy u psa.

Jak często występuje u psów nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy (Glandula thyroidea) występuje u psów znacznie rzadziej niż niedoczynność. Inaczej jest w przypadku kotów. Tu przeważają przypadki nadczynności tarczycy.

Rozpoznanie: Jak wykryć nadczynność tarczycy u psa?

Jeśli pies wygląda inaczej niż zwykle lub wykazuje pewne oznaki choroby, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Po przeprowadzeniu ogólnego badania klinicznego (np. pomiar częstości oddechu lub badanie palpacyjne tarczycy), lekarz może wykonać różne testy w celu sprawdzenia czynności tarczycy.

Analiza wyników badań krwi

W tym celu lekarz najpierw pobierze krew od Twojego czworonoga. Specjalny sprzęt laboratoryjny pozwoli określić poziom ważnych hormonów tarczycy. Należą do nich: tyroksyna (T4), wolna tyroksyna (fT4) i hormon stymulujący tarczycę (TSH, tyreotropina).

Podwyższony poziom T4 potwierdza podejrzenie nadczynności tarczycy u psa. Może się jednak zdarzyć, że parametr ten nadal mieścić się będzie w prawidłowym zakresie.

Dalsze badania

Dlatego bardzo pomocne jest wykonanie przez lekarza weterynarii dalszych badań (np. badania ultrasonograficznego,) w celu stwierdzenia guza będącego przyczyną choroby. Stosując scyntygrafię, za pomocą radioizotopów weterynarz może również zdiagnozować obecność zaburzonej tkanki gruczołowej.

Leczenie: Jak leczy się nadczynność tarczycy u psa?

Leczenie nadczynności tarczycy ma na celu normalizację poziomów hormonów. W tym celu konieczne jest zwalczenie przyczyny choroby tarczycy.

W przypadku guza zaleca się na przykład zabieg chirurgiczny, czyli usunięcie tkanki produkującej hormony, lub naświetlanie (np. leczenie radiojodem). W zależności od wielkości guza oraz stopnia i stadium zaawansowania choroby nowotworowej pomocna może być także chemioterapia lub połączenie różnych środków.

Jakie leki podaje się psom w przypadku nadczynności tarczycy?

Jeśli całkowite usunięcie tarczycy jest nieuniknione, po operacji zwierzę będzie musiało przyjmować leki do końca życia. Taka hormonalna terapia zastępcza polega na podawaniu tyroksyny.

Lekarz weterynarii dostosuje dawkę indywidualnie do potrzeb psa. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której pies przechodzi z nadczynności do niedoboru.

Żywienie: Czym karmić psa z nadczynnością tarczycy?

Jeśli karmisz swojego psa surowym mięsem, podając mu mięso z podgardla, upewnij się, że nie ma na nim tkanki tarczycy, która często wywołuje nadczynność. Bezpieczniej jest całkowicie unikać mięsa z podgardla. Oczywiście dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy Twój pies cierpi na nadczynność tarczycy.

nadczynność tarczycy u psa a surowe mięso © Karoline Thalhofer / stock.adobe.com
W przypadku chudego mięsa z podgardla należy zachować ostrożność. Ewentualne resztki tkanki tarczycy mogą powodować nadczynność tarczycy.

Przyczyny: Jakie są przyczyny nadczynności tarczycy u psa?

Gdy tarczyca psa wydziela zbyt dużą ilość hormonów tarczycy, mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy (hipertyreoza). Przyczyny tej choroby hormonalnej mogą być jeszcze inne niż w przypadku niedoczynności tarczycy (hipotyreoza).

Znane są następujące trzy przyczyny wywołujące nadczynność tarczycy u psów:

Karmienie

1. Nadczynność tarczycy wywołana pożywieniem

Karmiąc psa surowym mięsem, zwiększasz ryzyko wystąpienia u niego nadczynności tarczycy. Dzieje się tak, ponieważ surowe mięso z podgardla powoduje gwałtowny wzrost poziomu T4. Powód? Na podgardlu często znajdują się resztki tkanki tarczycy ubitych zwierząt.

Nowotwory

2. Nowotwory tarczycy

Drugą możliwą przyczyną wystąpienia choroby hormonalnej są nowotwory tarczycy (np. rak). Wpływają one na funkcjonowanie tarczycy, przez co wydziela ona większą ilość hormonów.

Leki

3. Przedawkowanie leków

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje leków na tarczycę z powodu stwierdzonej niedoczynności, przedawkowanie leku może doprowadzić do nadczynności.

Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie?

Rokowania zależą od przyczyny choroby. Na przykład nadczynność tarczycy spowodowaną pożywieniem można szybko opanować poprzez zmianę karmy.

Jeśli natomiast Twój pies cierpi na nowotwór tarczycy, powodzenie leczenia zależy od rodzaju i agresywności guza. Gdy z kolei w innych narządach, np. w płucach, pojawiły się już przerzuty (metastaza), może to znacznie pogorszyć rokowania.

Dlatego ważne jest, aby regularnie badać palpacyjnie swoje zwierzę, a wszelkie zmiany konsultować z lekarzem weterynarii na wczesnym etapie.

Profilaktyka: Jak chronić psa przed nadczynnością tarczycy?

Aby Twój pies w przyszłości nie musiał zmagać się z tą chorobą hormonalną, podczas karmienia pupila surowym mięsem należy unikać mięsa z podgardla. Jeśli pies już cierpi na chorobę tarczycy, należy dodatkowo regularnie zlecać wykonanie przez lekarza weterynarii badań kontrolnych poziomu hormonów tarczycy. Pozwoli to uniknąć dalszych zaburzeń równowagi hormonalnej.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane